۲۹ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

آسوشیتدپرس: آمریکا سامانه‌های دفاع هوایی پیشرفته خود را از عربستان خارج کرده است

آسوشیتدپرس: آمریکا سامانه‌های دفاع هوایی پیشرفته خود را از عربستان خارج کرده است سرباز نیروی هوایی ایالات متحده در عربستان سعودی خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه ۲۰ شهریور گزارش داد که ایالات متحده آمریکا سامانه‌های دفاعی بسیار پیشرفته خود و موشک‌های ضدهوایی پاتریوت را طی هفته‌های گذشته از عربستان خارج کرده است. این گزارش با اشاره به ادامه حملات موشکی و پهپادی حوثی‌های یمن به عربستان ‌می‌گوید عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد آمریکا سیستم‌های دفاع هوایی خود را از پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در نزدیکی ریاض خارج کرده است. آسوشیتدپرس در ادامه می‌نویسد خروج این سامانه‌ها در حالی است که متحدین عرب آمریکا اخیرا با نگرانی شاهد خروج بدون نظم نیروهای آمریکایی از افغانستان، از جمله تخلیه سراسیمه از فرودگاه کابل بودند. این گزارش می‌افزاید در حالی که هنوز ده‌ها هزار نیروی نظامی آمریکا برای مقابله با ایران در شبه جزیره عربستان باقی‌مانده، همچنین تهدیداتی که آمریکا از جانب آسیا احساس می‌کند و مقابله با آنها مستلزم سامانه‌های دفاع هوایی است، متحدین عرب ایالات متحده نگران برنامه‌های آتی واشینگتن هستند. ای..

آسوشیتدپرس: آمریکا سامانه‌های دفاع هوایی پیشرفته خود را از عربستان خارج کرده است

سرباز نیروی هوایی ایالات متحده در عربستان سعودی
سرباز نیروی هوایی ایالات متحده در عربستان سعودی

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه ۲۰ شهریور گزارش داد که ایالات متحده آمریکا سامانه‌های دفاعی بسیار پیشرفته خود و موشک‌های ضدهوایی پاتریوت را طی هفته‌های گذشته از عربستان خارج کرده است.

این گزارش با اشاره به ادامه حملات موشکی و پهپادی حوثی‌های یمن به عربستان ‌می‌گوید عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد آمریکا سیستم‌های دفاع هوایی خود را از پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در نزدیکی ریاض خارج کرده است.

آسوشیتدپرس در ادامه می‌نویسد خروج این سامانه‌ها در حالی است که متحدین عرب آمریکا اخیرا با نگرانی شاهد خروج بدون نظم نیروهای آمریکایی از افغانستان، از جمله تخلیه سراسیمه از فرودگاه کابل بودند.

این گزارش می‌افزاید در حالی که هنوز ده‌ها هزار نیروی نظامی آمریکا برای مقابله با ایران در شبه جزیره عربستان باقی‌مانده، همچنین تهدیداتی که آمریکا از جانب آسیا احساس می‌کند و مقابله با آنها مستلزم سامانه‌های دفاع هوایی است، متحدین عرب ایالات متحده نگران برنامه‌های آتی واشینگتن هستند.

این گزارش به توقف در مذاکرات هسته‌ای ایران و بالا بودن ریسک تنش‌ها اشاره کرده و می‌گوید این موضوع خطر رویارویی در منطقه را افزایش می‌دهد.

کریستیان اولریچسن، کارشناس موسسه سیاست‌های عمومی جیمز بیکر سوم دانشگاه رایس می‌گوید آنچه واضح است، از دید بسیاری از سیاست‌گذاران منطقه، آمریکا دیگر آن تعهد سابق خود به متحدین عرب را ندارد.

به گفته او، از دید اعراب، دولت‌های اوباما تا ترامپ و بایدن، همگی تصمیماتی اتخاذ کرده‌اند که به نوعی رها کردن متحدین عرب واشینگتن در منطقه بوده است و تصمیمات اخیر جو بایدن نیز نشان می‌دهد که او هم سیاست «اول آمریکا» را که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ عنوان شد، با لحن دیگری ادامه می‌دهد.

پایگاه هوایی شاهزاده سلطان از سال ۲۰۱۹ که حملات موشکی و پهپادی، تاسیسات نفتی عربستان را هدف قرار داد، میزبان هزاران نیروی آمریکایی بوده است.

ایران و حوثی‌ها اعلام کرده‌اند که این حملات از طرف خود حوثی‌ها انجام شده، اما بر برخی گزارش‌ها و کارشناسان نظامی می‌گویند که این حمله به احتمال زیاد مستقیما از طرف ایران انجام شده است.

این گزارش می‌افزاید، همچنین در رزمایش نظامی زمستان پارسال، ایران پهپادهایی به نمایش گذاشت که شبیه پهپادهایی است که برای حمله به تاسیسات نفتی عربستان مورد استفاده قرار گرفته بود.

آمریکا در محوطه‌ای به مساحت یک کیلومتر مربع، موشک‌های ضدهوایی پاتریوت و سامانه ضد موشکی بسیار پیشرفته «تاد» را نصب کرده بود، اما تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که نیروهای آمریکایی بخشی از سامانه‌های پاتریوت را اواخر ماه اوت از این پایگاه خارج کرده بودند و تصاویر واضح‌تری که روز جمعه به دست این خبرگزاری رسیده، نشان می‌دهد اثری از فعالیت و حضور سامانه‌های دفاع هوایی آمریکا در این پایگاه دیده نمی‌شود.

جان کربی سخنگوی پنتاگون به این خبرگزاری گفته است آمریکا هنوز هم «تعهد گسترده و عمیقی» نسبت به متحدین خود در خاورمیانه دارد و ده‌ها هزار نظامی آمریکایی در این منطقه باقی خواهند ماند تا از منافع واشینگتن و متحدانش حمایت کنند.

وزارت دفاع عربستان نیز در پاسخ آسوشیتدپرس، با تایید خروج سامانه‌های دفاع هوایی آمریکا از پایگاه شاهزاده سلطان گفته است که نیروهای هوایی این کشور توانایی دفاع از سرزمین، حریم دریایی و هوایی خود، همچنین حفظ امنیت مردم کشور را دارند.

وزارت دفاع عربستان همچنین گفت که خروج سامانه‌های دفاع هوایی آمریکا از پایگاه این کشور به واسطه درک مشترک و تغییر استراتژی‌های دفاعی انجام شده است.

با این حال، آسوشیتدپرس به مصاحبه اخیر ترکی‌الفیصل رئیس سابق استخبارات عربستان با شبکه «سی‌ان‌بی‌سی» و تاکید وی بر لزوم باقی ماندن موشک‌های ضدهوایی پاتریوت آمریکا در عربستان اشاره کرده و می‌نویسد معمولا اظهارات ترکی‌الفیصل بازتاب‌دهنده دیدگاه دولت ریاض است.

آقای فیصل گفته بود به نظرش عربستان نیازمند اطمینان از تعهد آمریکا است؛ خصوصا زمانی که عربستان مورد هدف حملات پهپادی و موشکی حوثی‌ها گرفته و نیازمند موشک‌های پاتریوت است.

این گزارش همچنین به سفر منطقه‌ای اخیر لوید آوستین وزیر دفاع آمریکا اشاره کرده و می‌گوید سفر وی به عربستان به خاطر آنچه مقامات آمریکا «مشکلات برنامه‌ریزی» عنوان کردند، لغو شد و دولت ریاض نیز تاکنون در این باره اظهار نظر نکرده است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد عربستان خودش نیز موشک‌های پاتریوت دارد، اما ارزش هر موشک این سامانه ۳ میلیون دلار است و برای این کشور هزینه‌بر است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس. د.خ/س.ن