۳ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

آمریکا روند خارج کردن برخی افغان‌های «در معرض خطر» را آغاز می‌کند

آمریکا اواخر ماه میلادی جاری تخلیه شماری از افغانستانی‌ها و خانواده‌های آنها را که متقاضی دریافت ویزاهای ویژه مهاجرت هستند و جان آنها در خطر است، آغاز می‌کند. به گزارش رویترز، این افراد به عنوان مترجم یا در سایر امور مرتبط با عملیات نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان با ارتش ایالات متحده همکاری داشتند. کاخ سفید چهارشنبه گفت که تخلیه این افراد در چهارچوب «عملیات پناه متفقین» طی هفته آخر ماه ژوئیه آغاز می‌شود. دولت بایدن در هفته‌های اخیر تحت فشار قانونگذاران احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه، ‌شخصیت‌ها، و گروه‌های مختلف قرار داشت تا نسبت به تخلیه هزاران افغانستانی متقاضی دریافت ویزای ویژه مهاجرت و خانواده‌های آنها که به دلیل همکاری با آمریکا در افغانستان در وضعیت خطرناکی قرار دارند، اقدام کند. این نگرانی با افزایش درگیری‌ها میان نیروهای افغانستانی مورد حمایت آمریکا، و طالبان در هفته‌های اخیر و تصاحب بخش‌های قابل توجهی از مناطق این کشور توسط این‌ شبه‌نظامیان، افزایش یافته است. جن‌‌ ساکیجن‌ ساکی با اشاره به «دلایل عملیاتی و امنیتی» از ارائه جزئیات بیشتر درباره تعداد افغان‌هایی که در جریان‌ این ..

آمریکا اواخر ماه میلادی جاری تخلیه شماری از افغانستانی‌ها و خانواده‌های آنها را که متقاضی دریافت ویزاهای ویژه مهاجرت هستند و جان آنها در خطر است، آغاز می‌کند.

به گزارش رویترز، این افراد به عنوان مترجم یا در سایر امور مرتبط با عملیات نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان با ارتش ایالات متحده همکاری داشتند.

کاخ سفید چهارشنبه گفت که تخلیه این افراد در چهارچوب «عملیات پناه متفقین» طی هفته آخر ماه ژوئیه آغاز می‌شود.

دولت بایدن در هفته‌های اخیر تحت فشار قانونگذاران احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه، ‌شخصیت‌ها، و گروه‌های مختلف قرار داشت تا نسبت به تخلیه هزاران افغانستانی متقاضی دریافت ویزای ویژه مهاجرت و خانواده‌های آنها که به دلیل همکاری با آمریکا در افغانستان در وضعیت خطرناکی قرار دارند، اقدام کند.

این نگرانی با افزایش درگیری‌ها میان نیروهای افغانستانی مورد حمایت آمریکا، و طالبان در هفته‌های اخیر و تصاحب بخش‌های قابل توجهی از مناطق این کشور توسط این‌ شبه‌نظامیان، افزایش یافته است.

White House Press Secretary Jen Psaki holds a press briefing at the White House
جن‌‌ ساکی

جن‌ ساکی با اشاره به «دلایل عملیاتی و امنیتی» از ارائه جزئیات بیشتر درباره تعداد افغان‌هایی که در جریان‌ این پروازها از افغانستان خارج می‌شوند، خودداری کرد.

این در حالی است که یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، به رویترز گفته است که در فاز نخست تخلیه حدود ۲۵۰۰ نفر از افغانستان خارج می‌شوند، و احتمالا در مدتی که به درخواست ویزای آنها رسیدگی می‌شود، در پایگاه‌های ارتش آمریکا مستقر خواهند شد.

او در ادامه افزود که هنوز تصمیمی درباره پایگاه‌های نظامی محل اسکان این افغان‌ها گرفته نشده است.

جو بایدن زمان رسمی پایان ‌یافتن مأموریت ایالات متحده در افغانستان را ۳۱ اوت اعلام کرده است.

Humvees that belong to Afghan Special Forces are seen destroyed during heavy clashes with Taliban during the rescue mission of a police officer besieged at a check post, in Kandahar provinceطالبان یکی از گذرگاه‌های مرزی اصلی میان افغانستان و پاکستان را تصرف کردشبه‌نظامیان طالبان در ادامه حملات و پیشروی‌های اخیرشان یکی از اصلی‌ترین گذرگاه‌های مرزی افغانستان و پاکستان را به تصرف خود درآورده‌اند. این یکی از مهم‌ترین دستاوردهای استراتژیک طالبان از زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان محسوب می‌شود.