۳۰ مهر ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

آمریکا: وارادات سوخت از ایران٬ راه حل پایداری برای حل بحران انرژی لبنان نیست

آمریکا: وارادات سوخت از ایران٬ راه حل پایداری برای حل بحران انرژی لبنان نیست کاروان تانکرهایی که سوخت ایرانی را از سوریه به لبنان منتقل میکنند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۵ مهرماه گفته است، اقدام حزب‌الله لبنان برای واردات سوخت از ایران برای حل بحران انرژی در این کشور٬ راه حل پایداری برای بحران انرژی در لبنان نیست. حزب الله لبنان، گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران، طی هفته‌های اخیر محموله‌های سوختی را از ایران در بندر بانیاس سوریه دریافت کرده و به کشور لبنان منتقل کرده است. تاکنون سه نفتکش ایران محموله‌های سوختی به سوریه رسانده‌اند و قرار است ایران محموله‌های بیشتری برای حزب‌الله لبنان ارسال کند. لبنان با بحران شدید انرژی مواجه است. این بحران، یکی از پیامدهای بحران گسترده اقتصادی و مالی در این کشور از سال ۲۰۱۹ است که باعث سقوط پول ملی شد و بیش از سه چهارم مردم را به فقر کشاند.به دلیل سقوط ارزش پولی ملی و از بین رفتن ذخایر ارزی لبنان، این کشور قادر نیست سوخت مورد نیاز خود را بخرد. بیشتر در این باره: تاکید وزیر خارجه ایران در فرودگاه بیروت بر ادامه کمک جمهوری اسلامی به ..

آمریکا: وارادات سوخت از ایران٬ راه حل پایداری برای حل بحران انرژی لبنان نیست

کاروان تانکرهایی که سوخت ایرانی را از سوریه به لبنان منتقل میکنند.
کاروان تانکرهایی که سوخت ایرانی را از سوریه به لبنان منتقل میکنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۵ مهرماه گفته است، اقدام حزب‌الله لبنان برای واردات سوخت از ایران برای حل بحران انرژی در این کشور٬ راه حل پایداری برای بحران انرژی در لبنان نیست.

حزب الله لبنان، گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران، طی هفته‌های اخیر محموله‌های سوختی را از ایران در بندر بانیاس سوریه دریافت کرده و به کشور لبنان منتقل کرده است. تاکنون سه نفتکش ایران محموله‌های سوختی به سوریه رسانده‌اند و قرار است ایران محموله‌های بیشتری برای حزب‌الله لبنان ارسال کند.

لبنان با بحران شدید انرژی مواجه است. این بحران، یکی از پیامدهای بحران گسترده اقتصادی و مالی در این کشور از سال ۲۰۱۹ است که باعث سقوط پول ملی شد و بیش از سه چهارم مردم را به فقر کشاند.به دلیل سقوط ارزش پولی ملی و از بین رفتن ذخایر ارزی لبنان، این کشور قادر نیست سوخت مورد نیاز خود را بخرد.

حسین امیرعبداللهیان (چپ) در مسکو بیشتر در این باره:

تاکید وزیر خارجه ایران در فرودگاه بیروت بر ادامه کمک جمهوری اسلامی به لبنان

ند پرایس ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری خود به خبرنگاران گفت: واردات سوخت از کشوری مانند ایران که تحت تحریم‌های گسترده‌ای قرار دارد، راه حل پایداری برای حل بحران انرژی لبنان نیست.

وی اضافه کرد: ما از تلاش برای یافتن راه حل‌های شفاف و پایدار در زمینه انرژی که به کمبود حاد انرژی و سوخت لبنان مورد توجه قرار دهند، حمایت می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد، این از نظر ما این است که حزب الله یک بازی روابط عمومی انجام می دهد و به دنبال راه حل سازنده برای مشکل نیست.

با این حال ند پرایس نگفت که آیا لبنان مشمول تحریم های آمریکا خواهد شد یا نه.

این در حالی است که نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان هفته گذشته واردات محموله‌های سوخت از ایران توسط گروه حزب‌الله را «نقض حاکمیت لبنان» دانست.

مخالفان حزب‌الله در لبنان می‌گویند که خرید سوخت از ایران، این کشور را که هم‌اکنون نیز دچار سختی‌های بسیار است در معرض خطر تحریم‌ها قرار می‌دهد، خاصه با توجه به این که واشینگتن حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی گذاشته است.

در همین حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز گذشته در فرودگاه بیروت، پایتخت لبنان، گفت: «جمهوری اسلامی تحت هیچ شرایطی از کمک و حمایت از لبنان دریغ نخواهد کرد.»