۴ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

آژانس خواهان پاسخ جمهوری اسلامی درباره سازوکار نظارت است؛ ایران می‌گوید ملزم به ارائه هیچ پاسخی نیست

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۴ تیر از جمهوری اسلامی خواست پاسخی فوری درباره تمدید توافق‌نامه نظارت آژانس ارائه دهد. در واکنشی سریع، کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس، گفت ایران ملزم به ارائه هیچ پاسخی نیست. به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس بیانیه آژانس به شورای حکام، که خلاصه‌ای از گزارش رافائل گروسی است، «به پاسخی فوری از ایران در این ارتباط نیاز هست.» هفته گذشته، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در نامه‌ای به ایران خواستار پاسخ آن کشور «جهت آگاه شدن از موضع ایران درباره تداوم احتمالی جمع‌آوری، ضبط، و نگه‌داری داده‌ها» در چارچوب توافق‌نامه مذکور شد. ایالات متحده می‌گوید ایران باید فورا همکاری با آژانس در این زمینه را از سر بگیرد و کوتاهی در این زمینه با موضع اعلام‌شده تهران مبنی بر احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام در اسرع وقت در تناقض است. مذاکرات غیرمستقیم ایران و ایالات متحده در وین با هدف احیای برجام از فروردین سال جاری آغاز، و تاکنون شش دور آن برگزار شده است. انتظار می‌رود دور بعدی مذاکرات پس از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی در ماه آینده ..

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۴ تیر از جمهوری اسلامی خواست پاسخی فوری درباره تمدید توافق‌نامه نظارت آژانس ارائه دهد. در واکنشی سریع، کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس، گفت ایران ملزم به ارائه هیچ پاسخی نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس بیانیه آژانس به شورای حکام، که خلاصه‌ای از گزارش رافائل گروسی است، «به پاسخی فوری از ایران در این ارتباط نیاز هست.»

هفته گذشته، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در نامه‌ای به ایران خواستار پاسخ آن کشور «جهت آگاه شدن از موضع ایران درباره تداوم احتمالی جمع‌آوری، ضبط، و نگه‌داری داده‌ها» در چارچوب توافق‌نامه مذکور شد.

ایالات متحده می‌گوید ایران باید فورا همکاری با آژانس در این زمینه را از سر بگیرد و کوتاهی در این زمینه با موضع اعلام‌شده تهران مبنی بر احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام در اسرع وقت در تناقض است.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و ایالات متحده در وین با هدف احیای برجام از فروردین سال جاری آغاز، و تاکنون شش دور آن برگزار شده است. انتظار می‌رود دور بعدی مذاکرات پس از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی در ماه آینده آغاز شود.

ایران در فوریه امسال و در راستای کاهش تعهدات برجامی‌اش تصمیم گرفت سازوکار نظارتی آژانس بر فعالیت‌های اتمی‌اش را متوقف کند.

به دنبال این تصمیم ایران، رافائل گروسی، رئیس آژانس، روز دوم اسفند سال گذشته به تهران سفر کرد و توافق حاصل شد نظارت‌ها بر تاسیسات ایران به مدت سه ماه ادامه یابد. ولی اطلاعات و داده‌های جمع‌آوری‌شده بعدها در اختیار آژانس قرار بگیرد. ماه گذشته، این مهلت برای یک ماه دیگر تمدید شد و پنج‌شنبه ٣ تیر ماه، مهلت تمدیدشده یک ماهه نیز به پایان رسید.