۲۸ دی ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

ابراز بدبینی مسکو و واشینگتن نسبت به موفقیت مذاکرات بر سر اوکراین

ابراز بدبینی مسکو و واشینگتن نسبت به موفقیت مذاکرات بر سر اوکراین سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که هیچ امتیازی تحت فشار ایالات متحده نخواهد داد و هشدار داد که مذاکرات این هفته بر سر بحران اوکراین احتمالا زودتر از موعد به پایان برسد. از سویی واشینگتن نیز نسبت به پیشرفت در مذاکرات پیش روی ابراز بدبینی کرد و گفت که پیشرفت در این مذاکرات بستگی به این امر دارد که آیا مسکو نسبت به تنش‌زدایی اقدام خواهد کرد یا نه. موضع تند مسکو گواه شکنندگی وضعیت مذاکراتی است که ایالات متحده انتظار دارد از طریق آن خطر تهاجم دوباره روسیه به اوکراین را دفع کند در حالی که روابط واشینگتن و مسکو از پایان جنگ سر تاکنون هیچ‌گاه در این سطح پرتنش نبوده است. مذاکرات روز دوشنبه در ژنو آغاز می‌شود و در بروکسل و وین ادامه می‌یابد، اما یک روز قبل از این مذاکرات رسانه‌های دولتی روسیه از قول سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، نوشتند که احتمال بسیاری وجود دارد پس از نشست اول راه دیپلماسی بسته شود. بیشتر در این باره: بلینکن و بورل در مورد تنش‌زدایی در مرز اوکراین گفت‌وگو کردند این مقا..

ابراز بدبینی مسکو و واشینگتن نسبت به موفقیت مذاکرات بر سر اوکراین

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه

روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که هیچ امتیازی تحت فشار ایالات متحده نخواهد داد و هشدار داد که مذاکرات این هفته بر سر بحران اوکراین احتمالا زودتر از موعد به پایان برسد.

از سویی واشینگتن نیز نسبت به پیشرفت در مذاکرات پیش روی ابراز بدبینی کرد و گفت که پیشرفت در این مذاکرات بستگی به این امر دارد که آیا مسکو نسبت به تنش‌زدایی اقدام خواهد کرد یا نه.

موضع تند مسکو گواه شکنندگی وضعیت مذاکراتی است که ایالات متحده انتظار دارد از طریق آن خطر تهاجم دوباره روسیه به اوکراین را دفع کند در حالی که روابط واشینگتن و مسکو از پایان جنگ سر تاکنون هیچ‌گاه در این سطح پرتنش نبوده است.

مذاکرات روز دوشنبه در ژنو آغاز می‌شود و در بروکسل و وین ادامه می‌یابد، اما یک روز قبل از این مذاکرات رسانه‌های دولتی روسیه از قول سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، نوشتند که احتمال بسیاری وجود دارد پس از نشست اول راه دیپلماسی بسته شود.

بیشتر در این باره:

بلینکن و بورل در مورد تنش‌زدایی در مرز اوکراین گفت‌وگو کردند

این مقام دولت روسیه گفت: «من نمی‌توانم چیزی را رد کنم. این سناریوی کاملا محتملی است و آمریکایی‌ها نباید هیچ توهمی نسبت به آن داشته باشند.»

آقای ریابکوف که ریاست هیات روسی در این مذاکرات را بر عهده دارد، افزود: «طبیعتا ما تحت فشار و زیر تهدیدهای مداوم طرف‌های مذاکره هیچ امتیازی نخواهیم داد.»

وی در نهایت عنوان کرد که مسکو نسبت به این مذاکرات خوش‌بین نیست.

از سویی ایالات متحده نیز موضعی مشابه اختیار کرد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌ان گفت: «فکر نکنم که در هفته آینده شاهد پیشرفتی باشیم.»

آمریکا و متحدان آن در پاسخ به درخواست روسیه برای تضمین‌های امنیتی گفته‌اند که آماده گفت‌وگو درباره امکان محدود کردن رزمایش‌های نظامی و استقرار موشک‌ها در منطقه هستند.

آقای بلینکن در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ای‌بی‌سی نیز گفت: «خیلی سخت بتوان به یک پیشرفت واقعی دست یافت وقتی که تنش‌ها رو به افزایش است و روسیه با یکصد هزار نیروی نظامی خود در مرز با اوکراین اسلحه را به سمت این کشور گرفته است.»

هشت سال پس از آن که روسیه شبه‌جزیره کریمه اوکراین را ضمیمه خاک خود ساخت، ده‌ها هزار نیروی روسی در نزدیکی مرز اوکراین مستقر شده‌اند. واشینگتن و کی‌یف می‌گویند که روسیه احتمالا قصد حمله به اوکراین را دارد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن