۵ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

ابراز نگرانی پنتاگون درباره حملات به نیروهای آمریکایی در عراق سوریه

ابراز نگرانی پنتاگون درباره حملات به نیروهای آمریکایی در عراق سوریه جان کربی می‌گوید این حملات٬ تهدیدی جدی است جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز پنجشنبه ۱۷ تیرماه نسبت به حملات اخیر به مراکز دیپلماتیک یا نظامی آمریکا در عراق «عمیقا» ابراز نگرانی کرده است. سفارتخانه ایالات متحده در منطقه سبز بغداد و نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه در روز چهارشنبه هدف سه حمله موشکی و پهپادی هدف قرار گرفتند، از جمله در جریان اصابت ۱۴ راکت به پایگاه عین الاسد دو نیروی امریکایی مجروح شدند. رویترز می‌گوید هرچند هنوز هیچ گروهی مسئولیت این موج حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را به عهده نگرفته است، اما تحلیگران با این باورند که این حملات توسط نیروهای شبه نظامی عراقی مورد حمایت ایران انجام می‌شوند. جان کربی در پاسخ به پرسشی در خصوص حملات به تاسیسات و نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه گفت، بدیهی است که عمیقا نگرانیم. ما امنیت و سلامت نیروهای خود در خارج از کشور را بسیار جدی می‌گیریم و شما دیده‌اید که وقتی امنیت و سلامت نیروها به خطر افتاده است، به طور مناسب دست به اقدامی تلافی جویانه ..

ابراز نگرانی پنتاگون درباره حملات به نیروهای آمریکایی در عراق سوریه

جان کربی می‌گوید این حملات٬ تهدیدی جدی است
جان کربی می‌گوید این حملات٬ تهدیدی جدی است

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز پنجشنبه ۱۷ تیرماه نسبت به حملات اخیر به مراکز دیپلماتیک یا نظامی آمریکا در عراق «عمیقا» ابراز نگرانی کرده است.

سفارتخانه ایالات متحده در منطقه سبز بغداد و نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه در روز چهارشنبه هدف سه حمله موشکی و پهپادی هدف قرار گرفتند، از جمله در جریان اصابت ۱۴ راکت به پایگاه عین الاسد دو نیروی امریکایی مجروح شدند.

رویترز می‌گوید هرچند هنوز هیچ گروهی مسئولیت این موج حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را به عهده نگرفته است، اما تحلیگران با این باورند که این حملات توسط نیروهای شبه نظامی عراقی مورد حمایت ایران انجام می‌شوند.

جان کربی در پاسخ به پرسشی در خصوص حملات به تاسیسات و نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه گفت، بدیهی است که عمیقا نگرانیم. ما امنیت و سلامت نیروهای خود در خارج از کشور را بسیار جدی می‌گیریم و شما دیده‌اید که وقتی امنیت و سلامت نیروها به خطر افتاده است، به طور مناسب دست به اقدامی تلافی جویانه زده‌ایم.

سخنگوی پنتاگون اضافه کرد، بنابراین واضح است که ما این مسئله را با نگرانی شدید زیر نظر داریم. همانطور که دیدید همین چند روز پیش دو پرسنل ما به طور سطحی زخمی شدند. بنابراین چیزی نیست که ما هرگز از آن غافل شویم.

جان کربی تصریح کرد، آنها در این حملات از سلاح های مرگبار استفاده می‌کنند. نمی‌دانم چه می‌توان گفت جز این که این تهدیدی جدی است.

ساختمان سفارت آمریکا در منطقه امنیت سبز بغداد. بیشتر در این باره:

ارتش عراق: سه راکت به سفارت آمریکا در بغداد شلیک شد

گروهٰ‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران در عراق پیش از این هشدار داده بودند به حمله هوایی آمریکا به مواضع این گرو‌ه‌های در مرز سوریه عراق پاسخ خواهند داد.

ایران پیش از این هرگونه دخالت در حملات به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را تکذیب کرده است.

جنگنده‌های آمریکا بامداد دوشنبه، هفتم تیرماه، به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در مرز عراق و سوریه حمله کردند و پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، این حملات را اقدامی دفاعی و بازدارنده در واکنش به حملات پهپادی اخیر به اماکن و پایگاه‌های ایالات متحده و کارکنان آن در عراق عنوان کرد.

حمله آمریکا به نیروهای متحد ایران در عراق دومین حمله از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن بود.

اهداف وابسته به کتائب حزب‌الله و یگان‌های سیدالشهدا، که از متحدان شناخته شده ایران در عراق هستند، هدف حملات هوایی آمریکا بودند.

با استفاده از رویترز، وب سایت پنتاگون و رادیو فردا