۲۸ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

ادامه بی‌خبری از وضعیت جواد لعل محمدی و عباس واحدیان شاهرودی پس از چهار روز بازداشت

دو آموزگار، فعال مدنی، و از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴» برای گذار از جمهوری اسلامی و استعفای علی خامنه‌ای، پس از چهار روز بازداشت همچنان در بی‌خبری و در «مکانی نامعلوم» نگهداری می‌شوند. بنا بر گزارش منابع حقوق بشری، روز چهارشنبه ۱۰ شهریور، جواد لعل محمدی به همراه اعضای خانواده‌اش از جمله همسر، فرزند، و خواهرش در مشهد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. اگرچه خانواده آقای لعل‌ محمدی پس از ساعاتی رها شدند، اما همچنان از محل بازداشت و وضعیت سلامت این فعال مدنی اطلاعی در دست نیست. بر اساس این گزارش، آقای لعل محمدی، یکشنبه هفتم شهریور، از طریق «ابلاغیه الکترونیک» به بازپرسی دادگاه انقلاب اصفهان احضار شده بود. مطابق ابلاغیه، او پنج روز فرصت داشت در این شعبه حاضر شود، اما پیش از پایان موعد، دستگیر شد. این معلم و فعال مدنی، روز دهم مرداد نیز در تجمع حمایت از مردم خوزستان در مشهد دستگیر و سپس آزاد شد. او پس از آزادی با انتشار ویدئویی اعلام کرد که تحت شکنجه قرار گرفته است. جواد لعل محمدی در این ویدئو پیش‌بینی کرد که «سرنوشت خامنه‌ای مانند سرنوشت صدام و قذافی» خواهد شد. جواد لعل محمدی، فعال صنفی معلمان و..

دو آموزگار، فعال مدنی، و از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴» برای گذار از جمهوری اسلامی و استعفای علی خامنه‌ای، پس از چهار روز بازداشت همچنان در بی‌خبری و در «مکانی نامعلوم» نگهداری می‌شوند.

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری، روز چهارشنبه ۱۰ شهریور، جواد لعل محمدی به همراه اعضای خانواده‌اش از جمله همسر، فرزند، و خواهرش در مشهد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. اگرچه خانواده آقای لعل‌ محمدی پس از ساعاتی رها شدند، اما همچنان از محل بازداشت و وضعیت سلامت این فعال مدنی اطلاعی در دست نیست.

بر اساس این گزارش، آقای لعل محمدی، یکشنبه هفتم شهریور، از طریق «ابلاغیه الکترونیک» به بازپرسی دادگاه انقلاب اصفهان احضار شده بود. مطابق ابلاغیه، او پنج روز فرصت داشت در این شعبه حاضر شود، اما پیش از پایان موعد، دستگیر شد.

این معلم و فعال مدنی، روز دهم مرداد نیز در تجمع حمایت از مردم خوزستان در مشهد دستگیر و سپس آزاد شد. او پس از آزادی با انتشار ویدئویی اعلام کرد که تحت شکنجه قرار گرفته است. جواد لعل محمدی در این ویدئو پیش‌بینی کرد که «سرنوشت خامنه‌ای مانند سرنوشت صدام و قذافی» خواهد شد.

جواد لعل محمدی، فعال صنفی معلمان و فعال مدنی که بازداشت شده بود پس از آزادی با انتشار ویدئویی اعلام کرد که مورد #شکنجه قرار گرفته است. او می‌گوید سرنوشت #خامنه‌ای مانند سرنوشت #صدام و #قذافی می‌شود pic.twitter.com/30FvSYFVye

— VOA Farsi (@VOAIran) August 10, 2021

به گزارش خبرگزاری حقوق بشری هرانا، عباس واحدیان شاهرودی، معلم و فعال مدنی، و یکی دیگر از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی، نیز روز چهارشنبه در رضوانشهر، در نزدیکی بندر انزلی در استان گیلان، بازداشت شد و همچنان در بی‌خبری تحت بازداشت است.

بنا بر گزارش‌ها، خانه فرزند آقای واحدیان در مشهد مورد تفتیش قرار گرفته و برخی وسایل او ضبط شده است.

⚡️مریم کریم بیگی با انتشار متنی در توئیتر خود از بازداشت عباس واحدیان شاهرودی،‌ یکی از امضا کنندگان بیانیه درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی در بندرانزلی خبر داد و نوشت خانه فرزند این فعال سیاسی نیز همزمان در مشهد مورد تفتیش قرار گرفت و برخی وسایل او ضبط شده است. pic.twitter.com/BIi1Tp05jA

— VOA Farsi (@VOAIran) September 1, 2021

خرداد سال ۱۳۹۸، گروهی ۱۴ نفره از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه‌ای خطاب به آیت‌ الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار استعفای او و تغییر قانون اساسی ایران – که به زعم آنها مجلسی فرمایشی، دولتی بی اختیار و قوه قضائیه‌ای غیرمستقل ایجاد کرده است – شدند.

درخواست استعفای خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی از سوی جمعی از فعالان مدنی ایران۱۴ نفر از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه‌ای خطاب به سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار استعفای او و تغییر قانون اساسی ایران شده‌اند که به زعم آنها مجلسی فرمایشی، دولتی بی اختیار و قوه قضائیه‌ای غیرمستقل ایجاد کرده است.

این درخواست، در مرداد ماه ۹۸ مورد حمایت ۱۴ تن از فعالان مدنی زن قرار گرفت. آنها خواستار گذار از جمهوری اسلامی و تدوین قانون اساسی جدید شدند.

جمعی از فعالان مدنی زن خواستار «گذار از جمهوری اسلامی» و تدوین قانون اساسی جدید شدندجمعی از فعالان مدنی زن خواستار «گذار از جمهوری اسلامی» و تدوین قانون اساسی جدید شدند

امضاکنندگان این نامه‌ها ضمن بازداشت، با احکام سنگین زندان روبه‌رو شدند.