۲۸ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

ادامه تظاهرات علیه طالبان در کابل، تهران و مشهد

ادامه تظاهرات علیه طالبان در کابل، تهران و مشهد پس از فراخوان احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، برای قیام ملی علیه طالبان در روزهای اخیر تجمعات و تظاهراتی در کابل، تهران و مشهد علیه طالبان و پاکستان برگزار شد که روز پنج‌شنبه ۱۸ شهریور نیز ادامه یافت. خیابان میرداماد تهران شاهد تجمع شماری از فعالان مدنی در این روز بود که علیه طالبان و سیاست‌های پاکستان در افغانستان شعار دادند. جمعی از اهالی کابل نیز به فراخوان احمد مسعود برای مقابله با طالبان پاسخ مثبت دادند و بار دیگر به خیابان‌ها آمدند. افغانستان و به ویژه پایتخت آن در روزهای اخیر صحنه اعتراضات متعددی علیه حکومت طالبان بوده است. دو روز قبل صدها زن و مرد در جاده‌های کابل و چند ولایت افغانستان دست به تجمعاتی در مخالفت با طالبان زدند که نیروهای این گروه برای متفرق کردن آن‌ها از جمله اقدام به شلیک تیر هوایی کردند. مشهد هم روز پنج‌شنبه صحنه اعتراضات ایرانی‌ها و افغان‌ها به سیاست‌های پاکستان در افغانستان و حمایت آن از طالبان بوده است. همچنین بیش از پانصد تن از فعالان سیاسی و مدنی ایرانی در پیامی به احمد مسعود، رهبر جبهه مقاوم..

ادامه تظاهرات علیه طالبان در کابل، تهران و مشهد

پس از فراخوان احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، برای قیام ملی علیه طالبان در روزهای اخیر تجمعات و تظاهراتی در کابل، تهران و مشهد علیه طالبان و پاکستان برگزار شد که روز پنج‌شنبه ۱۸ شهریور نیز ادامه یافت.

خیابان میرداماد تهران شاهد تجمع شماری از فعالان مدنی در این روز بود که علیه طالبان و سیاست‌های پاکستان در افغانستان شعار دادند.

جمعی از اهالی کابل نیز به فراخوان احمد مسعود برای مقابله با طالبان پاسخ مثبت دادند و بار دیگر به خیابان‌ها آمدند. افغانستان و به ویژه پایتخت آن در روزهای اخیر صحنه اعتراضات متعددی علیه حکومت طالبان بوده است.

دو روز قبل صدها زن و مرد در جاده‌های کابل و چند ولایت افغانستان دست به تجمعاتی در مخالفت با طالبان زدند که نیروهای این گروه برای متفرق کردن آن‌ها از جمله اقدام به شلیک تیر هوایی کردند.

مشهد هم روز پنج‌شنبه صحنه اعتراضات ایرانی‌ها و افغان‌ها به سیاست‌های پاکستان در افغانستان و حمایت آن از طالبان بوده است.

همچنین بیش از پانصد تن از فعالان سیاسی و مدنی ایرانی در پیامی به احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملین، «شهادت فهیم دشتی»، سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان را ‌تسلیت گفتند.

این فعالان سیاسی و مدنی ایرانی در پیام خود نوشته‌اند که «در چهار دههٔ اخیر هیچ‌گاه قلب و آرمان مردم ایران با مردم افغانستان تا بدین حد گره نخورده است».

در روزهای اخیر، نوع واکنش حکومت ایران به روی کار آمدن طالبان در افغانستان انتقادهای گسترده‌ای را از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی در پی داشته است.

وزارت خارجه ایران حمله به پنجشیر را محکوم کرده و کشته شدن فهیم دشتی را «شهادت» خوانده است. با این حال فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران تاکید کرده که آن‌چه در این تحولات اهمیت دارد، حفظ امنیت جمهوری اسلامی است.

همزمان، روزنامه کیهان در شماره روز پنجشنبه خود منتقدان عدم موضع‌گیری و دخالت ایران در مقابل طالبان را «جنگ‌سالارانی» نامید که نه برای جنگیدن داوطلب می‌شوند و نه درباره دورنمای جنگ شیعه و سنی توضیح می‌دهند.

روزنامه کیهان در گزارشی با تیتر «آدرس غلط درباره افغانستان خدمت جدید غرب‌گرایان به آمریکا» رویکرد ایران درباره افغانستان را «روشن»، «حکیمانه»، «مخالف با دخالت بیگانگان» و «حمایت از تشکیل دولت ملی بر اساس رای همه اقوام و مذاهب» دانسته است.

در ادامه این گزارش با اشاره به جنگ‌های داخلی عراق نیز آمده است که «جمهوری اسلامی ایران، در عراق هم از همین رویکرد حمایت کرد و اشغالگران را در بن‌بست گذاشت».

در این گزارش درباره دخالت ایران در امور سایر لبنان، سوریه و فلسطین نیز آمده است که ایران «جنگ نیابتی تروریست‌ها» مستقیما درگیر نشده و نقش آن تنها «مستشاری» و «بسیج ظرفیت‌های دفاع مردمی» بوده است.

روزنامه کیهان منتقدان سیاست جمهوری اسلامی درباره تحولات اخیر افغانستان را هم‌چنین «جماعت اندک اما پر سروصدا» نامید که «با فضاسازی و هیاهو خود را نماینده افکار عمومی جا زده و مثل همیشه نوعی دوگانگی را رقم می‌زنند».