۳۱ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

ادامه مذاکرات قطر و ترکیه با طالبان برای ازسرگیری پروازهای مسافربری فرودگاه کابل

وزیران خارجه قطر و ترکیه از ادامه مذاکرات خود با طالبان به منظور از سرگیری پروازهای مسافری از فرودگاه حامد کرزی شهر کابل خبر دادند، ولی هنوز درباره چگونگی اداره فرودگاه با این گروه به توافق نرسیده‌اند. شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر، با اشاره به این که گروه‌های فنی هر دو کشور در فرودگاه کابل مستقر هستند، گفت که قطر پس از خروج نیروهای آمریکایی، پروازهای بشردوستانه را تقریبا به صورت روزانه ادامه می‌دهد. او در جریان یک کنفرانس خبری در دوحه که با حضور آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، برگزار شده بود، ابراز امیدواری کرد که با بهبود شرایط فرودگاه کابل در چند روز آینده پروازهای مسافری و بشردوستانه از سرگرفته شود. مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، نیز روز سه‌شنبه در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی «ان‌تی‌وی» ترکیه، با اشاره به خسارات سنگینی که به بخش‌های مختلف این فرودگاه وارد شده است، بر لزوم بازسازی آن پیش از بازگشایی تأکید کرد. یکی از اختلافات موجود، تأمین امنیت فرودگاه حامد کرزی است. ترکیه خواستار استقرار نیروهای امنیتی خود در فرودگاه است، ولی طالبان با حضور خارجی‌ها مخالفت م..

وزیران خارجه قطر و ترکیه از ادامه مذاکرات خود با طالبان به منظور از سرگیری پروازهای مسافری از فرودگاه حامد کرزی شهر کابل خبر دادند، ولی هنوز درباره چگونگی اداره فرودگاه با این گروه به توافق نرسیده‌اند.

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر، با اشاره به این که گروه‌های فنی هر دو کشور در فرودگاه کابل مستقر هستند، گفت که قطر پس از خروج نیروهای آمریکایی، پروازهای بشردوستانه را تقریبا به صورت روزانه ادامه می‌دهد.

او در جریان یک کنفرانس خبری در دوحه که با حضور آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، برگزار شده بود، ابراز امیدواری کرد که با بهبود شرایط فرودگاه کابل در چند روز آینده پروازهای مسافری و بشردوستانه از سرگرفته شود.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، نیز روز سه‌شنبه در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی «ان‌تی‌وی» ترکیه، با اشاره به خسارات سنگینی که به بخش‌های مختلف این فرودگاه وارد شده است، بر لزوم بازسازی آن پیش از بازگشایی تأکید کرد.

یکی از اختلافات موجود، تأمین امنیت فرودگاه حامد کرزی است. ترکیه خواستار استقرار نیروهای امنیتی خود در فرودگاه است، ولی طالبان با حضور خارجی‌ها مخالفت می‌کند و مذاکرات دو طرف در این زمینه هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.

Qatar's Foreign Minister Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani speaks during a news conference in Dohaوزیر خارجه قطر: زمان بازگشایی فرودگاه کابل مشخص نیستوزیر خارجه قطر روز پنجشنبه، یازدهم شهریور گفت هر چند کارشناسان در تلاش برای بازگشایی فرودگاه کابل هستند اما هنوزمشخص نیست چه زمان پروازها از سر گرفته خواهند شد.