۴ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

اردن یک مشاور سابق دربار و یک فامیل پادشاه را به ۱۵ سال زندان محکوم کرد

باسم عوض‌الله،‌ مشاور ارشد سابق پادشاه اردن و شریف حسن بن زاید یک عضو خانواده پادشاهی این کشور به اتهام دست داشتن در توطئه علیه خاندان سلطنتی به ۱۵ سال زندان محکوم شدند. شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز دوشنبه ۲۱ تیر و در گزارشی نوشت عوض‌الله که تابعیت اردنی و آمریکایی دارد و رئیس سابق دربار اردن بوده و شریف حسن‌ بن‌زاید که رابطه فامیلی با پادشاه اردن دارد در اتهام دست داشتن در توطئه مقصر شناخته شده و به ۱۵ سال زندان محکوم شدند. این گزارش می‌گوید عوض‌الله که پیشتر وزیر دارایی بوده، همچنین مشاور محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی است. پس از دستگیری او در ماه آوریل، عربستان سعودی هیاتی به رهبری فیصل بن فرحان، وزیر خارجه این کشور را به اردن فرستاد ولی دولت‌های اردن و عربستان گفتند این دیدار ارتباطی به عوض‌الله نداشته است. در فروردین ماه امسال و به دنبال انتشار ویدئوئی از حمزه بن حسین، ولیعهد سابق اردن، ارتش آن کشور در بیانیه‌ای از او خواست از اقدامات برهم زننده ثبات و امنیت اردن هاشمی خودداری کند. آن زمان اعلام شد حمزه بن حسین و ۲۰ تن از اعضای خاندان سلطنتی و مقام های اردن به اتهام ا..

باسم عوض‌الله،‌ مشاور ارشد سابق پادشاه اردن و شریف حسن بن زاید یک عضو خانواده پادشاهی این کشور به اتهام دست داشتن در توطئه علیه خاندان سلطنتی به ۱۵ سال زندان محکوم شدند.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز دوشنبه ۲۱ تیر و در گزارشی نوشت عوض‌الله که تابعیت اردنی و آمریکایی دارد و رئیس سابق دربار اردن بوده و شریف حسن‌ بن‌زاید که رابطه فامیلی با پادشاه اردن دارد در اتهام دست داشتن در توطئه مقصر شناخته شده و به ۱۵ سال زندان محکوم شدند.

این گزارش می‌گوید عوض‌الله که پیشتر وزیر دارایی بوده، همچنین مشاور محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی است. پس از دستگیری او در ماه آوریل، عربستان سعودی هیاتی به رهبری فیصل بن فرحان، وزیر خارجه این کشور را به اردن فرستاد ولی دولت‌های اردن و عربستان گفتند این دیدار ارتباطی به عوض‌الله نداشته است.

در فروردین ماه امسال و به دنبال انتشار ویدئوئی از حمزه بن حسین، ولیعهد سابق اردن، ارتش آن کشور در بیانیه‌ای از او خواست از اقدامات برهم زننده ثبات و امنیت اردن هاشمی خودداری کند.

آن زمان اعلام شد حمزه بن حسین و ۲۰ تن از اعضای خاندان سلطنتی و مقام های اردن به اتهام اقدام برای کودتا بازداشت شده‌اند.

آمریکا از حکومت ملک عبدالله در اردن حمایت می‌کندپس از انتشار اخباری مبنی بر اقدام برای کودتا در اردن، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بر حمایت از حکومت ملک عبدالله در این کشور تاکید کرد.