۳۰ دی ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

اریک زمور، مفسر راستگرای افراطی نامزدی خود در انتخابات فرانسه را اعلام کرد

اریک زمور، مفسر راستگرای افراطی نامزدی خود در انتخابات فرانسه را اعلام کرد اریک زمور، مفسر دست راستی افراطی روز سه‌شنبه ۹ آذر با انتشار یک ویدئوی جنجالی نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را اعلام کرد و گفت هدفش «نجات کشور از زوال و نجات اکثریت تحت ستم اقلیت» است. کارشناسان معتقدند آقای زمور که به دلیل اظهاراتش در گذشته به ترویج خشونت‌های نژادی محکوم شده است رقیب اصلی مارین لوپن، رهبر حزب «اجماع ملی» برای جلب آرای راست افراطی فرانسه خواهد بود و در صورت پیروزی بر خانم لوپن در دور دوم و نهایی رای‌گیری با امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه رقابت خواهد کرد. نامزدی او برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که آوریل ۲۰۲۲ برگزار می‌شود سنجش مهمی برای ميزان پذیرش راست افراطی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد بود. اریک زمور در بخشی از ویدئوی انتخاباتی خود گفت: «مدت‌های مدید از فعالیت خود به عنوان روزنامه‌نگار راضی بودم. ولی دیگر اعتماد ندارم که یک سیاستمدار برای نجات کشور از آینده شومی که در انتظار ماست شهامت لازم را داشته باشد. به این دلیل تصمیم گرفتم در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شوم.» ..

اریک زمور، مفسر راستگرای افراطی نامزدی خود در انتخابات فرانسه را اعلام کرد

اریک زمور، مفسر دست راستی افراطی روز سه‌شنبه ۹ آذر با انتشار یک ویدئوی جنجالی نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را اعلام کرد و گفت هدفش «نجات کشور از زوال و نجات اکثریت تحت ستم اقلیت» است.

کارشناسان معتقدند آقای زمور که به دلیل اظهاراتش در گذشته به ترویج خشونت‌های نژادی محکوم شده است رقیب اصلی مارین لوپن، رهبر حزب «اجماع ملی» برای جلب آرای راست افراطی فرانسه خواهد بود و در صورت پیروزی بر خانم لوپن در دور دوم و نهایی رای‌گیری با امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه رقابت خواهد کرد.

نامزدی او برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که آوریل ۲۰۲۲ برگزار می‌شود سنجش مهمی برای ميزان پذیرش راست افراطی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد بود.

اریک زمور در بخشی از ویدئوی انتخاباتی خود گفت: «مدت‌های مدید از فعالیت خود به عنوان روزنامه‌نگار راضی بودم. ولی دیگر اعتماد ندارم که یک سیاستمدار برای نجات کشور از آینده شومی که در انتظار ماست شهامت لازم را داشته باشد. به این دلیل تصمیم گرفتم در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شوم.»

عقاید و اظهارات آقای زمور که محور اصلی آن حمله به اسلام و مهاجران است علاوه بر حامیان مارین لوپن در میان بخش محافظه‌کار احزاب راست میانه نیز هوادارانی پیدا کرده ولی درعین حال بخشی از رای‌دهندگان به راست افراطی را از خود رنجانده است.

آقای زمور در بخش دیگری از این ویدئو که در پس زمینه تصاویری از رفت و آمد سیاهپوستان در مترو، زنان مقنعه‌پوش و یا درگیری‌های خیابانی را نشان می‌دهد گفت: «به هر کجا که می‌روی احساس می‌کنی فرانسه دیگر آن کشور سابق نیست، احساس می‌کنی که در کشور خودت بیگانه هستی.»

نظرسنجی‌هایی که ماه گذشته انجام شد حاکی از آن بود که اریک زمور در مقایسه با مارین لوپن رای بیشتری کسب خواهد کرد ولی در هفته‌های اخیر میزان محبوبیت او کاهش یافته است.

در حال حاضر اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که مارین لوپن و امانوئل مکرون با کسب بیشترین آرا به دور دوم رای‌گیری خواهند رسید و همچون انتخابات سال ۲۰۱۷ آقای مکرون پیروز خواهد شد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن