۵ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

اعتراضات به بی‌آبی در خوزستان برای هفتمین روز ادامه یافت؛ حمایت آمریکا از حق تجمع مسالمت آمیز مردم ایران

اعتراضات گسترده در خوزستان نسبت به بی‌آبی برای هفتمین روز ادامه یافت و بنا بر گزارش‌های شهروند-خبرنگاران، روز چهارشنبه ۳۰ تیر نیز اعتراضات در شهرهای مختلف استان از جمله در سوسنگرد برگزار شده است. همچنین اینترنت در این منطقه با اختلال مواجه است. گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی همچنین از برگزاری اعتراضاتی در استان اصفهان و در حمایت از معترضان خوزستانی‌ حکایت دارد. از سوی دیگر، حسن نبوتی، سرپرست فرمانداری شهرستان ایذه روز چهارشنبه با تایید کشته شدن یک نفر از معترضان در جریان اعتراض‌های سه‌شنبه شب در ایذه مدعی شد وی ابتدا زخمی شد و بعد از انتقال به بیمارستان توسط یک دستگاه خودرو شخصی فوت کرده است. او گفت «نحوه مجروح شدن» این جان‌باخته و «هویت ضارب یا ضاربین در دست بررسی است.» نبوتی با تکذیب کشته شدن سه نفر از معترضان در تجمع های ایذه مدعی شد ۱۴مامور نیروی انتظامی مجروح و در بیمارستان بستری شده‌اند. سرپرست فرمانداری ایذه کشته شدن سه معترض در روز سه‌شنبه را تکذیب کرد. مقامات ایران طبق روال گذشته برای پوشش آزادانه و میدانی اخبار اعتراضات محدودیت گذاشته‌اند. انتشار تصاویری از تداوم اع..

اعتراضات گسترده در خوزستان نسبت به بی‌آبی برای هفتمین روز ادامه یافت و بنا بر گزارش‌های شهروند-خبرنگاران، روز چهارشنبه ۳۰ تیر نیز اعتراضات در شهرهای مختلف استان از جمله در سوسنگرد برگزار شده است. همچنین اینترنت در این منطقه با اختلال مواجه است.

گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی همچنین از برگزاری اعتراضاتی در استان اصفهان و در حمایت از معترضان خوزستانی‌ حکایت دارد.

از سوی دیگر، حسن نبوتی، سرپرست فرمانداری شهرستان ایذه روز چهارشنبه با تایید کشته شدن یک نفر از معترضان در جریان اعتراض‌های سه‌شنبه شب در ایذه مدعی شد وی ابتدا زخمی شد و بعد از انتقال به بیمارستان توسط یک دستگاه خودرو شخصی فوت کرده است. او گفت «نحوه مجروح شدن» این جان‌باخته و «هویت ضارب یا ضاربین در دست بررسی است.»

نبوتی با تکذیب کشته شدن سه نفر از معترضان در تجمع های ایذه مدعی شد ۱۴مامور نیروی انتظامی مجروح و در بیمارستان بستری شده‌اند. سرپرست فرمانداری ایذه کشته شدن سه معترض در روز سه‌شنبه را تکذیب کرد. مقامات ایران طبق روال گذشته برای پوشش آزادانه و میدانی اخبار اعتراضات محدودیت گذاشته‌اند.

انتشار تصاویری از تداوم اعتراضات در روز چهارشنبه

در هفتمین روز از اعتراضات به بی‌آبی در خوزستان، تجمعات به این استان محدود نماند.

تصاویر منتسب به خوزستان حاکی از تداوم اعتراضات برای هفتمین روز متوالی است تصاویر منتسب به خوزستان حاکی از تداوم اعتراضات برای هفتمین روز متوالی است

گزارش‌های تصویری نشان می‌دهد که گروهی از مردم یزدانشهر اصفهان روز چهارشنبه در حمایت از خوزستانی‌ها تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند.

تجمع در یزدانشهر اصفهان در حمایت از مردم خوزستان؛ چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ تجمع در یزدانشهر اصفهان در حمایت از مردم خوزستان؛ چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰

معترضان در مسجد سلیمان نیز در هفتمین روز از اعتراضات شعار دادند: «نیروی انتظامی حمایت حمایت»

مردم مسجد سلیمان در هفتمین روز از اعتراضات شعار می‌دهند: «نیروی انتظامی حمایت حمایت»مردم مسجد سلیمان در هفتمین روز از اعتراضات شعار می‌دهند: «نیروی انتظامی حمایت حمایت»

ویدئویی نیز منتشر شده است که گفته می‌شود شکل‌گیری اعتراضات در روز چهارشنبه در کرمانشاه را نشان می‌دهد.

امروز چهارشنبه ۳۰ تیر کرمانشاه شکل گیری اولیه اعتراضات با مسدود کردن راه ها #خوزستان_آب_ندارد#ایران_جان_ندارد#اعتراضات_سراسریpic.twitter.com/bonAYjdJtT

— کیانوش کشتی آرا (@kianoush2121) July 21, 2021

ویدئوی دیگری از اعتراضات در مسجد سلیمان نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که راوی زمان آن را ۳۰ تیر اعلام می‌کند.

٣٠ تیر ١۴٠٠
فیلمی از تجمع اعتراضی در مسجد سلیمان pic.twitter.com/VKPlQ1VHkb

— Naser Khoshnevis (@persianintel) July 21, 2021

روز چهارشنبه در میدان آزادی تهران نیز آنطور که برخی از کاربران توییتر گزارش کرده اند، نیروهای ویژه همراه با خودروها و تجهیزاتی که به نظر می رسد برای مقابله احتمالی با معترضان باشد، مستقر شدند.

ویدیوی دریافتی با شرح: 'استقرار خودروهای امنیتی و ماموران آماده‌باش در ضلع شمالی میدان آزادی #تهران
امروز، چهارشنبه، ۳۰ #تیر۱۴۰۰ ساعت ۶:۳۰ صبح'#iranpic.twitter.com/0DNocPPLUX

— Vahid Online (@Vahid) July 21, 2021

  • حمایت آمریکا از حق تجمع مسالمت‌آمیز مردم ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۳۰ تیر در نشست خبری روزانه خود اعلام کرد آمریکا تحولات جاری در خوزستان را از نزدیک دنبال و از حق مردم ایران در برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان حمایت می‌کند.

ند پرایس با بیان این که واشنگتن در جریان گزارش‌ها در مورد تیراندازی نیروهای انتظامی به معترضان نیز قرار دارد، گفت: «ما از حقوق مردم ایران برای تجمع مسالمت آمیز و بیان خواسته خود، مانند هر مردم دیگری، حمایت می‌کنیم.»

نماینده ایالت نیویورک در مجلس نمایندگان ایالات متحده نیز پیشتر در روز چهارشنبه، ضمن حمایت از اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران، حمله به معترضان توسط حکومت را قویا محکوم کرد.

کلادیا تنی در توییتی نوشت که مردم ایران مثل مردم کوبا می‌خواهند آزاد باشند و خواهان حقوق اولیه خود هستند و «رژیم روحانیون در تهران، تاریخ، پویایی، یا آینده مردم ایران را نمایندگی نمی‌کند.»

I strongly condemn the attacks on peaceful protestors by the regime in Iran. Like the Cuban people, the Iranian people want to be free & are demanding their basic rights. The clerical regime in Tehran does not represent the history, dynamism or future of the great Iranian people.

— Congresswoman Tenney (@RepTenney) July 21, 2021

  • بیانیه کانون نویسندگان ایران در حمایت از اعتراضات سراسری

کانون نویسندگان ایران روز چهارشنبه ۳۰ تیر با صدور بیانیه‌ای با اشاره به اعتراضات گسترده مردم خوزستان در چند روز گذشته، اعتصاب کارگران صنعت نفت و نیشکر در چند هفته گذشته، و همچنین همه‌گیری کرونا و نبود واکسن، سرکوب اعتراضات و اعتصابات را محکوم کرد و از روزنامه‌نگاران خواست که به سانسور تن ندهند.

در این حال، کانون صنفی معلمان تهران نیز در بیانیه‌ای از اعتراضات خوزستان حمایت کرد و مسئولیت «فلاکت» امروز مردم ایران و کشته شدن افراد را متوجه سردمداران و تصمیم‌گیران اصلی» جمهوری اسلامی ایران دانست.

  • حمایت ایرانیان خارج از کشور از اعتراضات مردم خوزستان

گروهی از ایرانیان ساکن غرب آمریکا، روز سه‌شنبه در حمایت از اعتراضات گسترده مردم خوزستان نسبت به بی‌آبی، در لس‌آنجلس تجمع برگزار کردند.

علی ابراهیم‌زاده، یکی از شرکت‌کنندگان در این تجمع به خبرنگار صدای آمریکا گفت که سکوت در مقابل کشته شدن مردم خوزستان با اصول اخلاقی در تضاد است.

علی ابراهیم‌زاده: سکوت مقابل کشته شدن مردم خوزستان با اصول اخلاقی در تضاد است علی ابراهیم‌زاده: سکوت مقابل کشته شدن مردم خوزستان با اصول اخلاقی در تضاد است

عسل اخوان، یکی دیگر از حاضران در این تجمع نیز گفت که سکوت ایرانیان خارج از کشور خیانت به مردم ایران است.

عسل پهلوان: سکوت ما ایرانیان خارج از کشور خیانت به مردم ایران است pic.twitter.com/lea176Pc1e

— VOA Farsi (@VOAIran) July 21, 2021