۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

اعلام بسته تحریمی جدید اتحادیه اروپا: قطع واردات نفت خام از روسیه ظرف شش ماه

اعلام بسته تحریمی جدید اتحادیه اروپا: قطع واردات نفت خام از روسیه ظرف شش ماه اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا رئیس کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه، ۱۴ اردیبهشت، در چارچوب ششمین دور از تحریم‌ها علیه مسکو در پی تهاجم به خاک اوکراین، یک بسته تحریمی پیشنهادی سختگیرانه را تشریح کرد. بر اساس این بسته تحریمی، اتحادیه اروپا قصد دارد ظرف شش ماه آینده واردات محصولات نفت خام و تا پایان سال جاری میلادی واردات نفت پالایش‌شده از روسیه را به‌ طور کامل محدود کند. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون، همچنین پیشنهاد کرد که دسترسی اِسبِربانک، بزرگ‌ترین بانک روسیه، و دو بانک بزرگ دیگر به سامانه پرداخت بانکی بین‌المللی، یعنی سوئیفت، قطع شود. رئیس کمیسیون اروپا گفت که اتحادیه اروپا همچنین سه شبکه تلویزیونی دولتی روسیه را به عنوان بخشی از ششمین بسته تحریمی به دلیل جنگ مسکو در اوکراین ممنوع خواهد کرد. او مستقیماً از این کانال‌ها نام نبرد، اما کانال‌های تلویزیونی دولتی روسیه را «بلندگوهایی که دروغ‌های پوتین و تبلیغات تهاجمی را تقویت می‌کنند» توصیف کرد . او افزود: «دیگر نباید برای آنها بستری ..

اعلام بسته تحریمی جدید اتحادیه اروپا: قطع واردات نفت خام از روسیه ظرف شش ماه

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا
اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا

رئیس کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه، ۱۴ اردیبهشت، در چارچوب ششمین دور از تحریم‌ها علیه مسکو در پی تهاجم به خاک اوکراین، یک بسته تحریمی پیشنهادی سختگیرانه را تشریح کرد.

بر اساس این بسته تحریمی، اتحادیه اروپا قصد دارد ظرف شش ماه آینده واردات محصولات نفت خام و تا پایان سال جاری میلادی واردات نفت پالایش‌شده از روسیه را به‌ طور کامل محدود کند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون، همچنین پیشنهاد کرد که دسترسی اِسبِربانک، بزرگ‌ترین بانک روسیه، و دو بانک بزرگ دیگر به سامانه پرداخت بانکی بین‌المللی، یعنی سوئیفت، قطع شود.

رئیس کمیسیون اروپا گفت که اتحادیه اروپا همچنین سه شبکه تلویزیونی دولتی روسیه را به عنوان بخشی از ششمین بسته تحریمی به دلیل جنگ مسکو در اوکراین ممنوع خواهد کرد.

او مستقیماً از این کانال‌ها نام نبرد، اما کانال‌های تلویزیونی دولتی روسیه را «بلندگوهایی که دروغ‌های پوتین و تبلیغات تهاجمی را تقویت می‌کنند» توصیف کرد . او افزود: «دیگر نباید برای آنها بستری برای انتشار این دروغ‌ها فراهم کنیم.»

بیشتر در این باره:

کمیسیون اروپا برای تحریم نفت روسیه اقدام می‌کند

این پیشنهاد اکنون باید برای اجرایی شدن رأی مثبت تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به خود جلب کند.

خانم فون در لاین همچنین در تشریح این بسته پیشنهادی گفت که اتحادیه اروپا باید افسران بلندپایه نظامی و سایر افرادی را که در «بوچا»، در حومه پایتخت اوکراین، مرتکب جنایات جنگی شده‌اند، هدف قرار دهد.

اورسولا فون در لاین خطاب به این نظامیان گفت: «ما می‌دانیم شما کی هستید. ما شما را به پاسخگویی وادار خواهیم کرد.»

مشکل وابستگی نفتی اسلواکی و مجارستان

با وجود این‌که رئیس کمیسیون اروپا در سخنان روز چهارشنبه خود از معافیت برخی کشورهای عضو از پیشنهاد تحریم نفتی روسیه سخنی نگفت، کمی پیش از اظهارات او، اسلواکی و مجارستان گفته بودند که از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه حمایت نمی‌کنند.

این دو کشور می‌گویند بیش از حد به نفت روسیه متکی هستند و در حال حاضر هیچ جایگزین فوری برای آن وجود ندارد.

ریچارد سولیک، وزیر اقتصاد اسلواکی، گفته است که سال‌ها طول می‌کشد تا در تنها پالایشگاه این کشور، اسلوونفت، نفت خام روسیه بتواند جای خود را به نوع دیگری از نفت بدهد.

مجارستان نیز به شدت به نفت روسیه متکی است. پیتر شیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان، روز سه‌شنبه گفت که کشورش به هیچ تحریمی که «انتقال گاز طبیعی یا نفت از روسیه به مجارستان را غیرممکن کند»، رأی نخواهد داد.

خانم فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، صبح چهارشنبه با توجه به این شرایط گفت که قطع واردات انرژی اتحادیه از روسیه «تدریجی» صورت خواهد گرفت و مقام‌های اتحادیه نیز تأکید کردند که بسته تحریمی را در مراحلی با نیازهای دو کشور یادشده تطبیق خواهند داد.

اتحادیه اروپا از آغاز جنگ در اوکراین تاکنون ۴۶ میلیارد یورو سوخت‌های فسیلی از روسیه وارد کرده است. برآوردهای اندیشکده بورگل حاکی از آن است که روزانه معادل ۴۵۰ میلیون دلار نفت روسیه در اتحادیه اروپا مصرف می‌شود.

ایالات متحده نیز در آغاز جنگ واردات همه گونه سوخت‌های فسیلی از روسیه را تحریم کرد، اما صادرات نفت روسیه به ایالات متحده در مقایسه با اتحادیه اروپا ناچیز است.

منابع: خبرگزاری رویترز، رادیوفردا/ پ. پ./ ف. دو.