۲ آبان ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

اعلام وضعيت فوق‌العاده در زندان‌های اکوادور به‌دنبال کشته شدن۱۱۶ زندانی در یک شورش

اعلام وضعيت فوق‌العاده در زندان‌های اکوادور به‌دنبال کشته شدن۱۱۶ زندانی در یک شورش سربازان اکوادوری در مقابل زندان لیتورال واقع در شهر گوایاکیل در پی کشته شدن ۱۱۶ نفر و زخمی شدن بیش از ۸۰ نفر در جریان درگیری بین اعضای زندانی دسته‌های تبهکار، رئیس‌جمهوری اکوادور روز چهارشنبه هفتم مهر در تمامی زندان‌های این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد. دولت اکوادور می‌گوید این حوادث مرگبارترین خشونت‌ها در زندان‌های این کشور است و حداقل پنج نفر از مقتولان سر بریده شده‌اند. اعلام وضعیت فوق العاده از سوی گیلرمو لاسو، رئیس‌جمهوری اکوادور، به دولت اختیار می‌دهد که نیروهای پلیس و ارتش را در داخل زندان‌ها مستقر کند. این شورش خشونت‌بار روز ششم مهر در زندان لیتورال واقع در شهر گوایاکیل روی داد و مقامات زندان می‌گویند دلیل آن رقابت بین دسته‌های تبهکار وابسته به کارتل‌های مواد مخدر بر سر کنترل زندان بوده است. گیلرمو لاسو روز چهارشنبه در یک نشست خبری این شورش را «تاسف‌بار و فاجعه‌بار» توصیف کرد و گفت هنوز نمی‌تواند تضمین دهد که نیروهای انتظامی کنترل کامل زندان را به‌دست گرفته‌اند. رئیس‌جمهوری اکوادور افزود:..

اعلام وضعيت فوق‌العاده در زندان‌های اکوادور به‌دنبال کشته شدن۱۱۶ زندانی در یک شورش

سربازان اکوادوری در مقابل زندان لیتورال واقع در شهر گوایاکیل
سربازان اکوادوری در مقابل زندان لیتورال واقع در شهر گوایاکیل

در پی کشته شدن ۱۱۶ نفر و زخمی شدن بیش از ۸۰ نفر در جریان درگیری بین اعضای زندانی دسته‌های تبهکار، رئیس‌جمهوری اکوادور روز چهارشنبه هفتم مهر در تمامی زندان‌های این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد.

دولت اکوادور می‌گوید این حوادث مرگبارترین خشونت‌ها در زندان‌های این کشور است و حداقل پنج نفر از مقتولان سر بریده شده‌اند.

اعلام وضعیت فوق العاده از سوی گیلرمو لاسو، رئیس‌جمهوری اکوادور، به دولت اختیار می‌دهد که نیروهای پلیس و ارتش را در داخل زندان‌ها مستقر کند.

این شورش خشونت‌بار روز ششم مهر در زندان لیتورال واقع در شهر گوایاکیل روی داد و مقامات زندان می‌گویند دلیل آن رقابت بین دسته‌های تبهکار وابسته به کارتل‌های مواد مخدر بر سر کنترل زندان بوده است.

گیلرمو لاسو روز چهارشنبه در یک نشست خبری این شورش را «تاسف‌بار و فاجعه‌بار» توصیف کرد و گفت هنوز نمی‌تواند تضمین دهد که نیروهای انتظامی کنترل کامل زندان را به‌دست گرفته‌اند.

رئیس‌جمهوری اکوادور افزود: «تبدیل شدن محیط زندان به عرصه نبرد خونین دسته‌های تبهکار جای تاسف دارد و برای کنترل زندان و جلوگیری از گسترش شورش به سایر زندان‌ها با قاطعیت عمل خواهیم کرد».

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی ده‌ها جسد را در بند ۹ و ۱۰ این زندان نشان می‌دهد که شبیه میدان جنگ است. به گفته مقامات زندان، در این درگیری از اسلحه گرم، چاقو و بمب استفاده شده و اجساد تعدادی از قربانیان در شبکه لوله‌کشی زندان کشف شده است.

خانواده‌های قربانیان در مقابل سردخانه زندان تجمع کرده و مرگ فجیع اعضای خانواده خود از جمله بریدن سر و قطعه قطعه شدن بدن آن‌ها را برای خبرنگاران تشریح می‌کردند.

وزير دادگستری و رئیس سابق شورای ملی بازپروری خلافکاران اکوادور گفت: «در تاریخ کشور هیچ حادثه‌ای شبیه این روی نداده است». او در عین حال از عدم اجرای اقدامات موثر برای جلوگیری از تکرار این حوادث پس از شورش مرگبار فوریه امسال ابراز تاسف کرد.

مقامات مسئول در اولین ارزیابی خود اعلام کردند که دلیل وقوع این شورش درگیری بین دو دسته تبهکار به نام‌های «لوس لوبوس» (دسته گرگ‌ها ) و «لوس چونروس» (یک دسته تبهکار اهل ناحیه چونه) بوده است.

فرمانده سابق اداره اطلاعات ارتش اکوادور گفت این درگیری مرگبار نشان می‌دهد که گروه‌های تبهکار فراملیتی از جمله کارتل‌های مکزیکی از طریق دار و دسته‌های محلی در زندان‌های اکوادور نفوذ کرده‌اند.

او روز چهارشنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «هدف آن‌ها ایجاد هراس و ارعاب است. هر چه ابعاد خشونت بیشتر باشد قدرت بیشتری به‌دست خواهند آورد». او از دولت خواست که کنترل امور زندان‌ها را به طور موقت به پلیس فدرال بسپارد.

رئیس‌جمهوری اکوادور روز چهارشنبه گفت که کمک‌های روانپزشکی و سایر تسهیلات در اختیار خانواده‌های قربانیان قرار گرفته است.

او افزود که اجرای طرح ۲۴ میلیون دلاری برای بهبود زندان‌های کشور تسریع خواهد شد واولین گام آن سرمایه‌گذاری در ساختار و فناوری‌های جديد در زندان لیتورال، محل وقوع این شورش خواهد بود.

رئیس سابق اداره زندان‌های اکوادور گفت قدرت باندهای تبهکار در داخل زندان‌ها با قدرت حکومت برابری می‌کند و بسیاری از زندانیان به سلاح‌ گرم دسترسی دارند.

پس از وقوع چند شورش خشونت‌بار طی سال جاری که به مرگ بیش از صد زندانی منجر شد، رئیس‌جمهوری اکوادور در ماه ژوئیه نيز در تمامی زندان‌های کشور وضعیت فوقالعاده اعلام کرد.

مرگبارترین شورش در زندان‌های اکوادور قبل از مورد اخیر به طور همزمان در سه زندان مختلف در ماه فوریه امسال روی داد و ۷۹ زندانی در جریان درگیری‌ها مسلحانه بین دسته‌های رقیب کشته شدند.

در یک شورش و درگیری دیگر نيز که ماه ژوئیه در زندان لیتورال روی داد ۲۲ زندانی کشته شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر