۳ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

انتقاد دیدبان حقوق بشر از بازداشت خودسرانه جمشید شارمهد، زندانی دو تابعیتی در ایران

دیدبان حقوق بشر می‌گوید، جمهوری اسلامی ایران تاکنون اتهامات جمشید شارمهد، شهروند ایرانی آلمانی زندانی در ایران را اعلام نکرده است. دیدبان حقوق بشر در گزارشی با انتقاد از بازداشت خودسرانه جمشید شارمهد شهروند ایرانی آلمانی توسط جمهوری اسلامی ایران نوشت، با گذشت یازده ماه از ربودن او در دبی و انتقالش به ایران؛ آقای شارمهد از دسترسی به وکیل و دادرسی عادلانه محروم بوده و دستگاه قضایی ایران تاکنون اتهامات او را اعلام نکرده و تاریخی را نیز برای محاکمه وی مشخص نکرده است. ونتسل میشالسکی، نماینده سازمان دیده بان حقوق بشر مستقر در برلین نیز‌ با انتشار متنی در توییتر نوشت، وزارت خارجه آلمان باید از جمهوری اسلامی ایران بخواهد که هرچه سریعتر جمشید شارمهد، شهروند ۶۶ ساله ایرانی آلمانی را آزاد کنند. Almost a year on, Jamshid Sharmahd is still in arbitrary detention in #Iran, without public charges or a set trial date. Sharmahd, 66, is an Iranian-German national. @GermanyDiplo, should urgently demand to #FreeJamshidSharmahd. THREADhttps://t.co/QYTmr8ymwMpic.twitter.com/Nhrtox8c9E — Wenzel Michalski (@..

دیدبان حقوق بشر می‌گوید، جمهوری اسلامی ایران تاکنون اتهامات جمشید شارمهد، شهروند ایرانی آلمانی زندانی در ایران را اعلام نکرده است.

دیدبان حقوق بشر در گزارشی با انتقاد از بازداشت خودسرانه جمشید شارمهد شهروند ایرانی آلمانی توسط جمهوری اسلامی ایران نوشت، با گذشت یازده ماه از ربودن او در دبی و انتقالش به ایران؛ آقای شارمهد از دسترسی به وکیل و دادرسی عادلانه محروم بوده و دستگاه قضایی ایران تاکنون اتهامات او را اعلام نکرده و تاریخی را نیز برای محاکمه وی مشخص نکرده است.

ونتسل میشالسکی، نماینده سازمان دیده بان حقوق بشر مستقر در برلین نیز‌ با انتشار متنی در توییتر نوشت، وزارت خارجه آلمان باید از جمهوری اسلامی ایران بخواهد که هرچه سریعتر جمشید شارمهد، شهروند ۶۶ ساله ایرانی آلمانی را آزاد کنند.

Almost a year on, Jamshid Sharmahd is still in arbitrary detention in #Iran, without public charges or a set trial date. Sharmahd, 66, is an Iranian-German national. @GermanyDiplo, should urgently demand to #FreeJamshidSharmahd.
THREADhttps://t.co/QYTmr8ymwMpic.twitter.com/Nhrtox8c9E

— Wenzel Michalski (@WenzelMichalski) July 2, 2021

جمشید شارمهد عضو یک گروه اپوزیسیون ایرانی مستقر در کالیفرنیا است و وزارت اطلاعات ایران این گروه را به انجام عملیات تروریستی در ایران از جمله انفجار در حسینیه سیدالشهدای شیراز متهم کرده است.

پیشتر غزاله شارمهد، دختر این زندانی دو تابعیتی در گفت‌و‌گو اختصاصی خود با صدای آمریکا در رابطه با وضعیت پرونده پدرش گفته بود، به وکیل انتخابی خانواده اجازه دسترسی به پرونده داده نشده و «شاه‌محمدی دادستان پرونده»، وکیلی را به این زندانی دو تابعیتی معرفی کرده و گفته است «همین آدم فقط می‌تواند دسترسی به پرونده داشته باشد».

جمشید شارمهد که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران از بازداشت او خبر داده استدختر جمشید شارمهد در گفتگو با صدای آمریکا:‌ با گذشت ۱۰ ماه از ربوده شدن پدرم از محل بازداشت او بی اطلاعیمدختر جمشید شارمهد شهروند دو تابعیتی ایرانی-آلمانی زندانی در ایران می‌گوید، با گذشت دست کم ده ماه از «ربوده شدن» پدرش کماکان از محل بازداشت او اطلاعی در دست نیست و تا به امروز خانواده نتوانسته‌اند به پرونده دسترسی داشته باشند.

در حال حاضر به غیر از جمشید شارمهد، چندین شهروند آمریکایی و غیرآمریکایی – از جمله نازنین زاغری، سیامک و باقر نمازی، ارس امیری، کامران قادری، ‌مسعود مصاحب، ناهید تقوی و انوشه آشوری – در ایران زندانی، یا در حصر خانگی، و یا ممنوع الخروج هستند.