۲ آبان ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

بازداشت رئیس جمهور جنجالی سابق گرجستان در بازگشت به کشور

بازداشت رئیس جمهور جنجالی سابق گرجستان در بازگشت به کشور میخائیل ساکاشویلی در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ رئیس‌جمهور گرجستان بود پلیس گرجستان میخائیل ساکاشویلی رئیس‌جمهوری سابق این کشور را روز جمعه به محض بازگشت از اوکراین بازداشت کرد. وزارت کشور گرجستان شامگاه جمعه ۹ مهرماه تصاویر بازداشت وی را منتشر کرد. وی در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ رئیس‌جمهور گرجستان بود، اما با از دست دادن قدرت، متهم به سوءاستفاده از قدرت و تقلب شد، اتهاماتی که آقای ساکاشویلی آنها را رد کرده است. آقای ساکاشویلی، موسس حزب اپوزیسیون جنبش ملی متحد، بعد از ترک کشور به اوکراین رفت و تابعیت این کشور را گرفت و فرماندارمنطقه اودِسا در اوکراین شد. وی حدود چهار سال پیش تبدیل به یکی از شخصیت‌های اپوزیسیون اوکراین شد و در پی دعوت مردم به برگزاری تظاهرات علیه دولت پترو پروشنکو در اوکراین برای مدتی بازداشت شد. وی اخیرا اعلام کرده بود که در آستانه انتخابات محلی که قرار است روز شنبه دهم مهرماه برگزار شود، دوباره به وطن خود باز خواهد گشت. گیورگی مرقولاشویلی رییس جمهوری وقت گرجستان در سال ۹۴، با پیشنهاد دستگاه قضایی این کشور، آقای ساکا..

بازداشت رئیس جمهور جنجالی سابق گرجستان در بازگشت به کشور

میخائیل ساکاشویلی در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ رئیس‌جمهور گرجستان بود
میخائیل ساکاشویلی در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ رئیس‌جمهور گرجستان بود

پلیس گرجستان میخائیل ساکاشویلی رئیس‌جمهوری سابق این کشور را روز جمعه به محض بازگشت از اوکراین بازداشت کرد.

وزارت کشور گرجستان شامگاه جمعه ۹ مهرماه تصاویر بازداشت وی را منتشر کرد.

وی در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ رئیس‌جمهور گرجستان بود، اما با از دست دادن قدرت، متهم به سوءاستفاده از قدرت و تقلب شد، اتهاماتی که آقای ساکاشویلی آنها را رد کرده است.

آقای ساکاشویلی، موسس حزب اپوزیسیون جنبش ملی متحد، بعد از ترک کشور به اوکراین رفت و تابعیت این کشور را گرفت و فرماندارمنطقه اودِسا در اوکراین شد.

وی حدود چهار سال پیش تبدیل به یکی از شخصیت‌های اپوزیسیون اوکراین شد و در پی دعوت مردم به برگزاری تظاهرات علیه دولت پترو پروشنکو در اوکراین برای مدتی بازداشت شد.

وی اخیرا اعلام کرده بود که در آستانه انتخابات محلی که قرار است روز شنبه دهم مهرماه برگزار شود، دوباره به وطن خود باز خواهد گشت.

گیورگی مرقولاشویلی رییس جمهوری وقت گرجستان در سال ۹۴، با پیشنهاد دستگاه قضایی این کشور، آقای ساکاشویلی را خلع تابعیت کرده بود.

سالومه زورابیشویلی رئیس‌جمهوری کنونی گرجستان که پارسال با اعتراضات گسترده مردمی مواجه شده بود، اعلام کرده است آقای ساکاشویلی یک روز مانده به انتخابات محلی، برای ایجاد آشوب به کشور بازگشته است.

وی بر اساس حکم سه دادگاه، برای شش ماه در بازداشت باقی خواهد ماند.

رسانه‌های گرجستان همچنین از تجمع هواخواهان وی در جلو محل بازداشت رئیس‌جمهوری سابق خبر داده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های آسوشیتدپرس، روزنامه گرجستان امروز و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن