۳۱ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

برگزاری تظاهرات علیه طالبان در شهرهای مختلف افغانستان

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که مردم در شهرهای مختلف افغانستان علیه طالبان دست به تظاهرات زدند. پیشتر در روز دوشنبه احمد مسعود در صفحه رسمی خود در فیس‌بوک با انتشار یک پیام صوتی از «هموطنان خود» خواست «به خاطر عزت، آزادی و سربلندی وطن» دست به «قیام عمومی» بزنند. او در این پیام می گوید مقاومت در پنجشیر و اندراب ادامه دارد. آقای مسعود این درخواست را پس از آن مطرح کرد که طالبان روز دوشنبه ۱۵ شهریور ادعا کرد نیروهای مخالفان در دره پنجشیر را شکست داده و با اعلام اینکه این گروه اسلامگرا، افغانستان را به طور کامل در دست گرفته است وعده داد به زودی دولت جدید تشکیل دهد. برخی تصاویر که در شب گرفته شده است نشان می‌دهد که مردم در کابل تظاهرات می‌کنند و شعارهایی سر می‌دهند. قیام علیه طالبان در کابل آغاز شد. الله اکبر! pic.twitter.com/wUw8oyQUCm — Shafi Karimi (@karimi_shafi) September 6, 2021شهرک قصبه-کابل شعار شان مرگ بر پاکستان-زنده باد افغانستان pic.twitter.com/yUfYNvAUuX — Shafi Karimi (@karimi_shafi) September 6, 2021در ویدیوی دیگری شعار «مرگ بر پاکستان زنده باد افغانستان»..

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که مردم در شهرهای مختلف افغانستان علیه طالبان دست به تظاهرات زدند.

پیشتر در روز دوشنبه احمد مسعود در صفحه رسمی خود در فیس‌بوک با انتشار یک پیام صوتی از «هموطنان خود» خواست «به خاطر عزت، آزادی و سربلندی وطن» دست به «قیام عمومی» بزنند. او در این پیام می گوید مقاومت در پنجشیر و اندراب ادامه دارد.

آقای مسعود این درخواست را پس از آن مطرح کرد که طالبان روز دوشنبه ۱۵ شهریور ادعا کرد نیروهای مخالفان در دره پنجشیر را شکست داده و با اعلام اینکه این گروه اسلامگرا، افغانستان را به طور کامل در دست گرفته است وعده داد به زودی دولت جدید تشکیل دهد.

برخی تصاویر که در شب گرفته شده است نشان می‌دهد که مردم در کابل تظاهرات می‌کنند و شعارهایی سر می‌دهند.

قیام علیه طالبان در کابل آغاز شد.
الله اکبر! pic.twitter.com/wUw8oyQUCm

— Shafi Karimi (@karimi_shafi) September 6, 2021

شهرک قصبه-کابل
شعار شان مرگ بر پاکستان-زنده باد افغانستان pic.twitter.com/yUfYNvAUuX

— Shafi Karimi (@karimi_shafi) September 6, 2021

در ویدیوی دیگری شعار «مرگ بر پاکستان زنده باد افغانستان» به گوش می‌‌رسد.

مرگ مرگ پاکستان زنده باد افغانستان!
شعار امشب کابل‌نشینان pic.twitter.com/RJ0hFukUHo

— Shafi Karimi (@karimi_shafi) September 6, 2021

پیشتر نیز تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد که زنان در کابل، پایتخت افغانستان روز دوشنبه در حمایت از حقوق خود دست به تظاهرات زدند. تظاهرات کنندگان از جمله شعار می‌دادند «نقض حقوق زنان، نقض حقوق بشر» و «آزادی، آزادی، حق مسلم ماست.»

Afghanistan: Women protest against the Taliban in Kabul: Today's slogan: "Freedom, liberty is our ultimate right”, “Women right is human rights." pic.twitter.com/ezENocRaP1

— Saleha Soadat (@SalehaSoadat) September 6, 2021

در بلخ نیز زنان در تظاهراتی به ویژه خواستار حفظ حقوق خود و حقوق اقلیت‌ها شدند. آنها خواستار حفظ دستاوردهای ۲۰ ساله در دوران حکومت پیشین افغانستان شدند که بدست طالبان سرنگون شد.

Video: Women held a protest in Balkh province on Monday calling to preserve the achievements of the past 20 years and to include women in the future govt.#TOLOnewspic.twitter.com/e5tWTp3RbF

— TOLOnews (@TOLOnews) September 6, 2021

بسیاری نگران هستند که گروه اسلامگرای طالبان، قوانین سخت و محدود کننده خود را بار دیگر به طور سیستماتیک به اجرا بگذارد.