۵ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

بشار اسد بار دیگر در مقام ریاست جمهوری سوریه سوگند یاد کرد

بشار اسد بار دیگر در مقام ریاست جمهوری سوریه سوگند یاد کرد لحظه ورود بشار اسد به مراسم تحلیف که روز ۲۶ تیر در دمشق برگزار شد مراسم ادای سوگند بشار اسد روز شنبه ۲۶ تیرماه در کاخ ریاست جمهوری سوریه با حضور نمایندگان مجلس و چهره‌های سیاسی، نظامی و مذهبی برگزار شد. رئیس مجلس سوریه روز ششم خردادماه اعلام کرد که بشار اسد توانسته است در انتخابات ریاست جمهوری این کشور « ٩۵.١ درصد آرا» را کسب کند. به این ترتیب، بشار اسد ۵۵ ساله برای چهارمین دوره پیاپی به مدت هفت سال دیگر رئیس جمهوری سوریه خواهد بود. او از سال ۲۰۰۰ تاکنون بر این کشور حکومت کرده است. با وجود این، کشورهای غربی و مخالفان حکومت سوریه می‌گویند این انتخابات «آزاد و منصفانه» نبود و آن را «نمایشی» و «تقلبی» می‌دانند. در سال ۲۰۱۱ همزمان با «بهار عربی» اعتراضات مسالمت‌آمیز در سوریه علیه حکومت خودکامه بشار اسد به شدت سرکوب شد. این اعتراضات در نهایت به جنگ داخلی در سوریه منجر و باعث آوارگی ۱۱ میلیون نفر یعنی نیمی از جمعیت سوریه شد. صدها هزار نفر در جریان این درگیری‌ها کشته شدند. برآوردهای سازمان ملل متحد حاکی از آن است که ۸۰ درصد مردم س..

بشار اسد بار دیگر در مقام ریاست جمهوری سوریه سوگند یاد کرد

لحظه ورود بشار اسد به مراسم تحلیف که روز ۲۶ تیر در دمشق برگزار شد
لحظه ورود بشار اسد به مراسم تحلیف که روز ۲۶ تیر در دمشق برگزار شد

مراسم ادای سوگند بشار اسد روز شنبه ۲۶ تیرماه در کاخ ریاست جمهوری سوریه با حضور نمایندگان مجلس و چهره‌های سیاسی، نظامی و مذهبی برگزار شد.

رئیس مجلس سوریه روز ششم خردادماه اعلام کرد که بشار اسد توانسته است در انتخابات ریاست جمهوری این کشور « ٩۵.١ درصد آرا» را کسب کند. به این ترتیب، بشار اسد ۵۵ ساله برای چهارمین دوره پیاپی به مدت هفت سال دیگر رئیس جمهوری سوریه خواهد بود. او از سال ۲۰۰۰ تاکنون بر این کشور حکومت کرده است.

با وجود این، کشورهای غربی و مخالفان حکومت سوریه می‌گویند این انتخابات «آزاد و منصفانه» نبود و آن را «نمایشی» و «تقلبی» می‌دانند.

در سال ۲۰۱۱ همزمان با «بهار عربی» اعتراضات مسالمت‌آمیز در سوریه علیه حکومت خودکامه بشار اسد به شدت سرکوب شد. این اعتراضات در نهایت به جنگ داخلی در سوریه منجر و باعث آوارگی ۱۱ میلیون نفر یعنی نیمی از جمعیت سوریه شد. صدها هزار نفر در جریان این درگیری‌ها کشته شدند.

برآوردهای سازمان ملل متحد حاکی از آن است که ۸۰ درصد مردم سوریه زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

طبق اعلام یونیسف، تنها در سال گذشته میلادی ۵۱۲ کودک سوریه‌ای در جریان درگیری‌ها کشته شدند. اغلب این تلفات در شمال غرب سوریه رخ داده است، جایی‌که ۱.۷ میلیون کودک آسیب‌پذیر سکونت دارند و بسیاری از آن‌ها بارها از خشونت و درگیری گریخته‌اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رویترز و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن