۴ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

بوئینگ هواپیمای مسافربری جدید خود را با موفقیت برای نخستین بار به پرواز در آورد

پرواز آزمایشی مدل جدید هواپیمای جت لاینر بوئینگ ۷۳۷ مکس با موفقیت انجام شد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این پرواز آزمایشی که جمعه انجام شد، شرکت بوئینگ را به آینده مهمترین هواپیمای خود امیدوار کرد. چند صد نفر از کارمندان بوئینگ شاهد این پرواز در «رنتون» ایالت واشنگتن بودند. تنها سرنشینان هواپیما به رسم پروازهای آزمایشی، خلبان‌های این شرکت بودند، و جنیفر هندرسون و جیم وب هدایت هواپیما را بر عهده داشتند. این پرواز آزمایشی در مسیری یازده کیلومتری انجام شد و حدود دو ساعت و نیم طول کشید. خلبان‌ها پیش از بازگشت به «بوئینگ فیلد» در سیاتل، یک مانور «لمس و حرکت» را در فرودگاه نزدیک دریاچه موسی در ایالت واشنگتن انجام دادند. مدل «مکس ۱۰» از جت‌های مکسی که در گذشته ساخته شدند، بزرگتر است. بوئینگ این مدل را با ظرفیت ۲۳۰ مسافر برای رقابت با رقیب اروپایی خود ایرباس «ای۳۲۱نیو» طراحی کرده است. بوئینگ ۷۳۷ مکسشرکت بوئینگ که در شیکاگو مستقر است، انتظار دارد که تحویل هواپیماهای مکس ۱۰ به خطوط هوایی جهان را در سال ۲۰۲۳ آغاز کند. جت‌های مکس نسبت به مدل‌های گذشته ۷۳۷ بوئینگ، سوخت کمتری مصرف می‌کنند، و از ..

پرواز آزمایشی مدل جدید هواپیمای جت لاینر بوئینگ ۷۳۷ مکس با موفقیت انجام شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این پرواز آزمایشی که جمعه انجام شد، شرکت بوئینگ را به آینده مهمترین هواپیمای خود امیدوار کرد.

چند صد نفر از کارمندان بوئینگ شاهد این پرواز در «رنتون» ایالت واشنگتن بودند.

تنها سرنشینان هواپیما به رسم پروازهای آزمایشی، خلبان‌های این شرکت بودند، و جنیفر هندرسون و جیم وب هدایت هواپیما را بر عهده داشتند.

این پرواز آزمایشی در مسیری یازده کیلومتری انجام شد و حدود دو ساعت و نیم طول کشید. خلبان‌ها پیش از بازگشت به «بوئینگ فیلد» در سیاتل، یک مانور «لمس و حرکت» را در فرودگاه نزدیک دریاچه موسی در ایالت واشنگتن انجام دادند.

مدل «مکس ۱۰» از جت‌های مکسی که در گذشته ساخته شدند، بزرگتر است. بوئینگ این مدل را با ظرفیت ۲۳۰ مسافر برای رقابت با رقیب اروپایی خود ایرباس «ای۳۲۱نیو» طراحی کرده است.

The final version of the 737 MAX, the MAX 10, passes other 737 MAX planes as it takes off from Renton Airport in Renton, Wash.,…
بوئینگ ۷۳۷ مکس

شرکت بوئینگ که در شیکاگو مستقر است، انتظار دارد که تحویل هواپیماهای مکس ۱۰ به خطوط هوایی جهان را در سال ۲۰۲۳ آغاز کند.

جت‌های مکس نسبت به مدل‌های گذشته ۷۳۷ بوئینگ، سوخت کمتری مصرف می‌کنند، و از سال ۲۰۱۷ در اختیار شرکت‌های هوایی قرار گرفتند.

اما مجوز پرواز هواپیماهای مکس ۸ و ۹ پس از سقوط مرگبار هواپیماهای شرکت بوئینگ در اکتبر ۲۰۱۸ و مارس ۲۰۱۹ که ۳۴۶ کشته بر جای گذاشت، لغو شد.

ناظران آمریکایی پس از ایجاد تغییراتی در هواپیما، از جمله بازسازی اساسی نرم‌افزار کنترل پرواز که در سقوط نقش داشت، اواخر سال گذشته با آغاز پرواز جت‌های مکس بوئینگ موافقت کردند.

شرکت بوئینگ سال گذشته به دلیل زمین‌گیری جت‌های مکس و کاهش تقاضای خرید هواپیما که ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا بود، حدود ۸.۴ میلیارد دلار ضرر کرد.

A Boeing 737 Max 9 built for Aeromexico takes off from Renton Municipal Airport, Wednesday, Nov. 18, 2020, in Renton, Wash…مجوز پرواز بوئینگ ۷۳۷ مکس در آمریکا صادر شداداره هوانوردی فدرال آمریکا پس از ماهها بررسی، آزمایش، و ارزیابی طولانی و دقیق، سرانجام ممنوعیت پرواز هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ را لغو کرد.