۳۱ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

بولسونارو در تظاهرات هوادارانش صحت انتخابات سال آینده برزیل را زیر سؤال برد

بولسونارو در تظاهرات هوادارانش صحت انتخابات سال آینده برزیل را زیر سؤال برد ده‌ها هزار نفر از حامیان ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل، روز سه‌شنبه ۱۶ شهریورماه به درخواست او در شهرهای اصلی برزیل دست به تظاهرات اعتراضی علیه کنگره و دیوان عالی این کشور زدند. آقای بولسونارو در این راهپیماهی و در جمع هوادارانش صحت انتخابات سال آینده این کشور را زیر سوال برد. به گفته مقامات امنیتی، بیش از ۱۰۰ هزار نفر در تظاهرات خیابانی روز سه‌شنبه در سائو پائولو، بزرگ‌ترین شهر برزیل، شرکت کردند. همزمانی برگزاری این تظاهرات با روز استقلال برزیل به نگرانی‌ها درباره خطراتی که دموکراسی این کشور را تهدید می‌کند، دامن زده است. رئیس جمهوری برزیل در جمع حامیانش در سائو پائولو، «صحت» برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را به چالش کشید و گفت «در مضحکه‌ای که دادگاه انتخاباتی سرکرده آن است»، شرکت نخواهد کرد. کنگره برزیل و دادگاه فدرال، سیستم رای‌گیری کاغذی در انتخابات آینده ریاست جمهوری در این کشور را ممنوع کرده‌اند. از سوی دیگر، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد آقای بولسونارو در پی افزایش نرخ تورم در کشور و انتقادهای ر..

بولسونارو در تظاهرات هوادارانش صحت انتخابات سال آینده برزیل را زیر سؤال برد

ده‌ها هزار نفر از حامیان ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل، روز سه‌شنبه ۱۶ شهریورماه به درخواست او در شهرهای اصلی برزیل دست به تظاهرات اعتراضی علیه کنگره و دیوان عالی این کشور زدند. آقای بولسونارو در این راهپیماهی و در جمع هوادارانش صحت انتخابات سال آینده این کشور را زیر سوال برد.

به گفته مقامات امنیتی، بیش از ۱۰۰ هزار نفر در تظاهرات خیابانی روز سه‌شنبه در سائو پائولو، بزرگ‌ترین شهر برزیل، شرکت کردند. همزمانی برگزاری این تظاهرات با روز استقلال برزیل به نگرانی‌ها درباره خطراتی که دموکراسی این کشور را تهدید می‌کند، دامن زده است.

رئیس جمهوری برزیل در جمع حامیانش در سائو پائولو، «صحت» برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را به چالش کشید و گفت «در مضحکه‌ای که دادگاه انتخاباتی سرکرده آن است»، شرکت نخواهد کرد. کنگره برزیل و دادگاه فدرال، سیستم رای‌گیری کاغذی در انتخابات آینده ریاست جمهوری در این کشور را ممنوع کرده‌اند.

از سوی دیگر، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد آقای بولسونارو در پی افزایش نرخ تورم در کشور و انتقادهای روزافزون از او در مورد نحوه مدیریت کرونا با کاهش محبوبیت روبه‌روست.

بیشتر در این باره:

با لغو محکومیت لولا داسیلوا، راه برای حضور او در انتخابات ۲۰۲۲ برزیل باز شد

منتقدان می‌گویند رئیس جمهوری برزیل قصد دارد تا از طریق شبهه‌افکنی، نتیجه رقابت انتخاباتی سال ۲۰۲۲ را به چالش بکشد.

کشمکش‌ها و درگیری میان دیوان عالی و رئیس جمهوری برزیل از زمانی بالا گرفت که شماری از حامیان ژائیر بولسونارو به اتهام تامین مالی، سازمان‌دهی یا تحریک اقدامات ضد دموکراتیک یا خشونت‌آمیز و نیز انتشار اطلاعات نادرست به حبس محکوم شدند.

ماه گذشته نیز دیوان عالی برزیل، نام رئیس‌جمهوری را به فهرست افرادی افزود که به اتهام «اشاعه اطلاعات نادرست»، از سوی نهادهای قضایی تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

پیشتر در ژوئیه ۲۰۲۱، یوتیوب حدود ۱۵ ویدئوی منتشر شده در حساب کاربری رئیس جمهوری برزیل را به علت «اشاعه اطلاعات نادرست» درباره همه‌گیری ویروس کرونا حذف کرد. شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و توئیتر نیز در اقدامی مشابه، مطالب این‌چنینی را از صفحات آقای بولسونارو حذف کردند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری آسوشیتدپرس و رویترز