۳۱ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

تاکید مقامات ارشد اتحادیه اروپا بر لزوم تشکیل «نیروی واکنش سریع اروپایی»

تاکید مقامات ارشد اتحادیه اروپا بر لزوم تشکیل «نیروی واکنش سریع اروپایی» دو مقام ارشد اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۱۱ شهریور بر لزوم تشکیل یک نیروی واکنش سریع اروپایی برای مداخله نظامی در سراسر جهان تاکید کردند و بحران افغانستان را فرصتی برای پایان دادن به سال‌ها «بی‌عملی» دانستند. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و کلادیو گراتسیانو، فرمانده نظامی این اتحادیه می‌گویند که اتحادیه اروپا باید به درگیری‌های خارج از مرزهای خود واکنش نشان دهد. این دو مقام ارشد اروپایی در گفت‌وگو با خبرنگاران، ایجاد یک «نیروی ورود اولیه» متشکل از پنج‌هزار نیروی نظامی را گامی ضروری در راستای کاهش وابستگی به ایالات متحده خواندند. بیش از یک دهه است که تلاش‌های اتحادیه اروپا برای ایجاد چنین نیرویی ناکام مانده است. پیش از این در سال ۲۰۰۷، اتحادیه اروپا اقدام به ایجاد هزار و پانصد نیروی رزمی در قالب یک گردان کرده بود اما به دلیل اختلافات بر سر بودجه و عدم تمایل به اعزام، هیچ‌گاه مورد استفاده قرار نگرفت. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه گفت که خروج آشفته غرب از افغانستان به احتمال زیاد می‌توا..

تاکید مقامات ارشد اتحادیه اروپا بر لزوم تشکیل «نیروی واکنش سریع اروپایی»

دو مقام ارشد اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۱۱ شهریور بر لزوم تشکیل یک نیروی واکنش سریع اروپایی برای مداخله نظامی در سراسر جهان تاکید کردند و بحران افغانستان را فرصتی برای پایان دادن به سال‌ها «بی‌عملی» دانستند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و کلادیو گراتسیانو، فرمانده نظامی این اتحادیه می‌گویند که اتحادیه اروپا باید به درگیری‌های خارج از مرزهای خود واکنش نشان دهد.

این دو مقام ارشد اروپایی در گفت‌وگو با خبرنگاران، ایجاد یک «نیروی ورود اولیه» متشکل از پنج‌هزار نیروی نظامی را گامی ضروری در راستای کاهش وابستگی به ایالات متحده خواندند.

بیش از یک دهه است که تلاش‌های اتحادیه اروپا برای ایجاد چنین نیرویی ناکام مانده است. پیش از این در سال ۲۰۰۷، اتحادیه اروپا اقدام به ایجاد هزار و پانصد نیروی رزمی در قالب یک گردان کرده بود اما به دلیل اختلافات بر سر بودجه و عدم تمایل به اعزام، هیچ‌گاه مورد استفاده قرار نگرفت.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه گفت که خروج آشفته غرب از افغانستان به احتمال زیاد می‌تواند به مثابه «کاتالیزوری» برای تلاش‌های اتحادیه اروپا در زمینه توسعه دفاع مشترک باشد و افزود که نیروهای واکنش سریع باید بخشی از آن باشند.

او ابراز امیدواری کرد که در اکتبر یا نوامبر سال جاری برنامه‌ای در این زمینه ارائه دهد.

ژنرال گراتسیانو نیز با اشاره به وضعیت افغانستان و خاورمیانه و همچنین منطقه ساحل آفریقا تصریح کرد که اکنون زمان اقدام است و ایجاد نیروی واکنش سریع می‌تواند نشانگر اراده اتحادیه برای عمل کردن به عنوان شریک راهبردی جهانی باشد.

وزرای دفاع و امور خارجه اتحادیه اروپا قرار است طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه (۱۲ و ۱۳ شهریور) در نشست غیررسمی وزرای دفاع اتحادیه اروپا در اسلوونی در مورد راهکارهای بعدی بحث و گفت‌وگو کنند.

ایالات متحده روز ۳۰ اوت آخرین نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج کرد تا به جنگی که ۲۰ سال قبل در پی حملات ۱۱ سپتامبر آغاز شده بود، پایان دهد. طی این ۲۰ سال بیش از ۸۰۰ هزار آمریکایی برای نبرد با گروه القاعده و طالبان به کشور افغانستان اعزام شدند.

نیروهای مخالف طالبان که آن زمان با پشتیبانی ایالات متحده حکومت طالبان را برانداخته بودند، اکنون شاهد بازگشت این گروه به قدرت هستند. گروه طالبان ۱۶ روز پیش از پایان این مهلت توانست با تصرف کابل به حکومت دولت محمد اشرف غنی پایان دهد. هم‌اینک طالبان کنترل تمامی کشور، به جز منطقه پنجشیر را در اختیار دارد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر