۴ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

تداوم آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس؛ این بار در منطقه کوه حاتم

در ادامه آتش‌سوزی‌های مکرر در جنگل‌های زاگرس، این بار آتش در مناطق جنگلی کوه حاتم در استان کهگیلویه و بویر احمد زبانه کشیده و با گذشت چند روز همچنان ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، مهدی نصیری، رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بهمئی در این استان، با تایید تداوم آتش‌سوزی جنگل‌های بلوط در کوه حاتم، گفت نیروها به وسیله «بالگرد در حال انتقال به محل آتش‌سوزی هستند.» او با بیان این که «میزان خسارات وارده مشخص نیست»، «عامل انسانی» را علت وقوع آتش‌سوزی اعلام کرد و گفت بعد از مهار کامل آتش، میزان خسارات «ارزیابی و مشخص» می‌شود. آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس موضوع تازه‌ای نیست و به دلیل بی‌توجهی مسئولان و نبود امکانات کافی برای مهار آتش، تاکنون موجب کشته شدن تعداد قابل توجهی از امدادگران داوطلب و بومی، از جمله البرز زارعی و شریف باجور شده است. قاچاق زغال بلوط و آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرسبرخی کارشناسان اقتصادی و محیط زیست، آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس را با موضوعاتی مثل «قاچاق زغال بلوط» مرتبط می‌دانند. نیما علامه، خبرنگار اقتصادی، در توییتی با اشاره به آتش‌سوزی جنگل‌های کوه حاتم نوشت: «قاچاق چوب و زغا..

در ادامه آتش‌سوزی‌های مکرر در جنگل‌های زاگرس، این بار آتش در مناطق جنگلی کوه حاتم در استان کهگیلویه و بویر احمد زبانه کشیده و با گذشت چند روز همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مهدی نصیری، رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بهمئی در این استان، با تایید تداوم آتش‌سوزی جنگل‌های بلوط در کوه حاتم، گفت نیروها به وسیله «بالگرد در حال انتقال به محل آتش‌سوزی هستند.»

او با بیان این که «میزان خسارات وارده مشخص نیست»، «عامل انسانی» را علت وقوع آتش‌سوزی اعلام کرد و گفت بعد از مهار کامل آتش، میزان خسارات «ارزیابی و مشخص» می‌شود.

آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس موضوع تازه‌ای نیست و به دلیل بی‌توجهی مسئولان و نبود امکانات کافی برای مهار آتش، تاکنون موجب کشته شدن تعداد قابل توجهی از امدادگران داوطلب و بومی، از جمله البرز زارعی و شریف باجور شده است.

  • قاچاق زغال بلوط و آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس

برخی کارشناسان اقتصادی و محیط زیست، آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس را با موضوعاتی مثل «قاچاق زغال بلوط» مرتبط می‌دانند.

نیما علامه، خبرنگار اقتصادی، در توییتی با اشاره به آتش‌سوزی جنگل‌های کوه حاتم نوشت: «قاچاق چوب و زغال بلوط، تعارضات محلی، گرمای هوا و … سالانه صدها هکتار از جنگل مناطق مختلف زاگرس را در آتش از بین می‌برد.»

قاچاق چوب و زغال بلوط، تعارضات محلی، گرمای هوا و… سالانه صدها هکتار از جنگل‌ مناطق مختلف زاگرس را در آتش از بین می‌برد.
♦️منطقه آتش سوزی در کوه حاتم مرز شهرستانهای لنده و بهمئی( کهگیلویه و بویراحمد) و شهرستان بهبهان خوزستان است.

— nima allameh (@nima_allameh) June 16, 2021

ابراهیم علیزاده، سردبیر تجارت‌نیوز در توییتی به نقل از فعالان محیط زیست بومی نوشت کوه حاتم «محل ترانزیت قاچاقچیان مسلح زغال بلوط» و «گونه‌های جانوری» است.

زجرآور است دیدن این تصویر. لاشه #پلنگ_ایرانی پس از آتش‌سوزی #کوه_حاتم . فعالان محیط زیست این منطقه می‌گویند این کوه محل ترانزیت قاچاقچیان مسلح زغال بلوط و سایر گونه‌های جانوری است.#زاگرس_در_آتش
(عکس از ذبیح‌الله محمدی) pic.twitter.com/rxAiHEp6Lz

— ebrahim alizade (@ebializade) June 16, 2021