۳۰ دی ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

حمایت ترامپ از نخست‌وزیر راستگرای مجارستان در آستانه انتخابات این کشور

حمایت ترامپ از نخست‌وزیر راستگرای مجارستان در آستانه انتخابات این کشور دونالد ترامپ و ویکتور اوربان در کاخ سفید، سال ۲۰۱۹ دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، در آستانه رقابت‌های انتخاباتی در مجارستان از ویکتور اوربان، نخست وزیر راستگرای این کشور، حمایت کرد و او را «یک رهبر قدرتمند» نامید. آقای ترامپ روز دوشنبه در اطلاعیه‌ای عنوان کرد که رهبر مجارستان «از حمایت و تایید کامل» او در انتخابات ماه آوریل برخوردار است. او اظهار داشت که اوربان «عملکرد قدرتمند و فوق‌العاده‌ای در حفاظت از مجارستان، توقف مهاجرت غیرقانونی، ایجاد اشتغال، و تجارت داشته و باید در انتخابات پیش روی به او اجازه داد که به کار خود ادامه دهد». حمایت علنی یک رئیس جمهور سابق یا کنونی ایالات متحده از کاندیداهای انتخابات در کشورهای خارجی امری به شدت نامعمول است. منتقدان ویکتور اوربان می‌گویند که حزب حاکم فیدسز نهادهای دموکراتیک در مجارستان را متلاشی کرده، استقلال قضایی را از میان برده و در تلاش برای سلطه بر رسانه‌هاست. آقای اوربان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده نخستین رهبر از اتحادیه اروپا بود که ر..

حمایت ترامپ از نخست‌وزیر راستگرای مجارستان در آستانه انتخابات این کشور

دونالد ترامپ و ویکتور اوربان در کاخ سفید، سال ۲۰۱۹
دونالد ترامپ و ویکتور اوربان در کاخ سفید، سال ۲۰۱۹

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، در آستانه رقابت‌های انتخاباتی در مجارستان از ویکتور اوربان، نخست وزیر راستگرای این کشور، حمایت کرد و او را «یک رهبر قدرتمند» نامید.

آقای ترامپ روز دوشنبه در اطلاعیه‌ای عنوان کرد که رهبر مجارستان «از حمایت و تایید کامل» او در انتخابات ماه آوریل برخوردار است.

او اظهار داشت که اوربان «عملکرد قدرتمند و فوق‌العاده‌ای در حفاظت از مجارستان، توقف مهاجرت غیرقانونی، ایجاد اشتغال، و تجارت داشته و باید در انتخابات پیش روی به او اجازه داد که به کار خود ادامه دهد».

حمایت علنی یک رئیس جمهور سابق یا کنونی ایالات متحده از کاندیداهای انتخابات در کشورهای خارجی امری به شدت نامعمول است.

منتقدان ویکتور اوربان می‌گویند که حزب حاکم فیدسز نهادهای دموکراتیک در مجارستان را متلاشی کرده، استقلال قضایی را از میان برده و در تلاش برای سلطه بر رسانه‌هاست.

آقای اوربان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده نخستین رهبر از اتحادیه اروپا بود که ریاست جمهوری ترامپ را تایید کرد. او همچنین در انتخابات ۲۰۲۰ نیز از کاندیداتوری آقای ترامپ در برابر جو بایدن حمایت کرد.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ س.ن