۶ بهمن ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

حوثی‌ها یک کشتی اماراتی را در دریای سرخ «ربودند»

حوثی‌ها یک کشتی اماراتی را در دریای سرخ «ربودند» ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی روز دوشنبه ۱۳ دی اعلام کرد که افراد جنبش حوثی وابسته به ایران یک کشتی باری با پرچم امارات متحده و حامل تجهیزات بیمارستانی را در بندر حدیده در غرب یمن «ربوده‌اند». به گزارش خبرگزاری فرانسه، شورشیان حوثی روز دوشنبه پس از انتشار این خبر تأیید کردند که یک کشتی با پرچم امارات را در دریای سرخ «توقیف کرده‌اند» اما گفتند که این کشتی «تدارکات نظامی» حمل می‌کرد. منابع عربی نام این کشتی را «روابی» ذکر کرده‌اند. یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها شورشیان در پیامی توییتری توقیف یک کشتی باری را تأیید کرد اما گفت کشتی «حامل تجهیزات نظامی» بوده، «بدون مجوز وارد آب‌های یمن» شده و «اقدامات خصمانه ای که امنیت و ثبات مردم یمن را هدف قرار می‌دهد» انجام می‌دهد. خبرگزاری دولتی عربستان سعودی به نقل از تُرکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربستان گزارش داد که این کشتی از جزیره سُقُطرا در دریای سرخ عازم بندر جیزان عربستان سعودی در شمال یمن بود که درست قبل از نیمه شب یکشنبه مورد حمله قرار گرفت. بیشتر در این باره: اماراتی‌ها «درپی جایگزینی ع..

حوثی‌ها یک کشتی اماراتی را در دریای سرخ «ربودند»

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی روز دوشنبه ۱۳ دی اعلام کرد که افراد جنبش حوثی وابسته به ایران یک کشتی باری با پرچم امارات متحده و حامل تجهیزات بیمارستانی را در بندر حدیده در غرب یمن «ربوده‌اند».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شورشیان حوثی روز دوشنبه پس از انتشار این خبر تأیید کردند که یک کشتی با پرچم امارات را در دریای سرخ «توقیف کرده‌اند» اما گفتند که این کشتی «تدارکات نظامی» حمل می‌کرد. منابع عربی نام این کشتی را «روابی» ذکر کرده‌اند.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها شورشیان در پیامی توییتری توقیف یک کشتی باری را تأیید کرد اما گفت کشتی «حامل تجهیزات نظامی» بوده، «بدون مجوز وارد آب‌های یمن» شده و «اقدامات خصمانه ای که امنیت و ثبات مردم یمن را هدف قرار می‌دهد» انجام می‌دهد.

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی به نقل از تُرکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربستان گزارش داد که این کشتی از جزیره سُقُطرا در دریای سرخ عازم بندر جیزان عربستان سعودی در شمال یمن بود که درست قبل از نیمه شب یکشنبه مورد حمله قرار گرفت.

عکس از آرشیو بیشتر در این باره:

اماراتی‌ها «درپی جایگزینی عراق» به جای ایران در مسیر ترانزیتی ترکیه هستند

سخنگوی ائتلاف عربستان گفت که این کشتی در حال حمل تجهیزات از یک بیمارستان صحرایی تعطیل‌شده بود و تهدید کرد که اگر شبه‌نظامیان حوثی این کشتی را فوراً آزاد نکنند، ائتلاف در صورت لزوم علیه آن‌ها «از زور استفاده خواهد کرد.»

عربستان سعودی رهبری یک ائتلاف نظامی را بر عهده دارد که بیش از هفت سال است با حوثی‌های همسو با ایران می‌جنگد.

این ائتلاف، شورشیان حوثی را متهم به حمله به خطوط کشتیرانی در دریای سرخ می‌کند. این مسیر به دلیل وجود کانال سوئز یکی از پرترددترین خطوط دریایی جهان است.

شامگاه یکشنبه مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا (UKMTO) اعلام کرد که گزارش‌هایی مبنی بر حمله به یک کشتی در نزدیکی بندر رأس عیسی یمن، که کمی در شمال حدیده قرار دارد، دریافت کرده است و تحقیقات در این زمینه در حال انجام است.

هنوز مشخص نیست که آیا این همان حمله به کشتی «روابی»‌ امارات بوده است یا خیر.

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا موقعیت کشتی را در حدود ۲۳ مایل دریایی غرب پایانه نفتی راس عیسی در دریای سرخ ذکر کرده و به دریانوردان توصیه کرده است در این منطقه بسیار احتیاط کنند.

آخرین حمله در نزدیکی رأس عیسی در اواخر سال ۲۰۱۹ رخ داد که طی آن حوثی‌ها برای مدت کوتاهی یک کشتی با پرچم عربستان و دو کشتی کره جنوبی را توقیف کردند.