۲۹ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

روزنامه‌نگاران در اعتراض به واژگونی مرگبار اتوبوس حامل خبرنگاران، مقابل سازمان حفاظت محیط زیست ایران تجمع کردند

گروهی از خبرنگاران و اهالی رسانه روز چهارشنبه ۹ تیر مقابل سازمان حفاظت محیط زیست در تهران تجمعی اعتراضی برگزار کردند و در واکنش به عدم پاسخگویی نسبت به حادثه واژگونی اتوبوس و کشته شدن دو خبرنگار، خواستار عذرخواهی و استعفای عیسی کلانتری شدند. بر اساس ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، گروهی از خبرنگاران مقابل سازمان محیط زیست در اعتراض به پاسخگو نبودن مسئولان در قبال مرگ دو همکارشان تجمع کردند. آنها خواستار آن شدند که عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، عذرخواهی کند و از سمت خود استعفا دهد. کلانتری استعفا استعفا#مهشاد_کریمی#ریحانه_یاسینی#جان_ارزانpic.twitter.com/kB0KglyXLi — Mahdi Roozbahani (@Mahdi_Rozbahani) June 30, 2021با گذشت چند روز از حادثه مرگبار واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران حوزه محیط زیست در نزدیکی نقده، و خاکسپاری مهشاد کریمی خبرنگار ایسنا و ریحانه یاسینی خبرنگار ایرنا، نهاد یا افراد مسئول و پاسخگو در این حادثه مشخص نشده‌اند. در حالی که رئیس پلیس راهور کشور گفته است «اگر مطلع بودیم سرنشینان چه کسانی هستند، اتوبوس مناسبی برای آنها در نظر می‌گرفتیم و برایشان اسکورت ..

گروهی از خبرنگاران و اهالی رسانه روز چهارشنبه ۹ تیر مقابل سازمان حفاظت محیط زیست در تهران تجمعی اعتراضی برگزار کردند و در واکنش به عدم پاسخگویی نسبت به حادثه واژگونی اتوبوس و کشته شدن دو خبرنگار، خواستار عذرخواهی و استعفای عیسی کلانتری شدند.

بر اساس ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، گروهی از خبرنگاران مقابل سازمان محیط زیست در اعتراض به پاسخگو نبودن مسئولان در قبال مرگ دو همکارشان تجمع کردند. آنها خواستار آن شدند که عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، عذرخواهی کند و از سمت خود استعفا دهد.

کلانتری استعفا استعفا#مهشاد_کریمی#ریحانه_یاسینی#جان_ارزانpic.twitter.com/kB0KglyXLi

— Mahdi Roozbahani (@Mahdi_Rozbahani) June 30, 2021

با گذشت چند روز از حادثه مرگبار واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران حوزه محیط زیست در نزدیکی نقده، و خاکسپاری مهشاد کریمی خبرنگار ایسنا و ریحانه یاسینی خبرنگار ایرنا، نهاد یا افراد مسئول و پاسخگو در این حادثه مشخص نشده‌اند.

در حالی که رئیس پلیس راهور کشور گفته است «اگر مطلع بودیم سرنشینان چه کسانی هستند، اتوبوس مناسبی برای آنها در نظر می‌گرفتیم و برایشان اسکورت می‌گذاشتیم»، عیسی کلانتری گفته است که هیچ گونه تخلفی از جانب سازمان و اداره کل حفاظت محیط زیست انجام نگرفته و او در ارتباط با بروز این حادثه عذرخواهی نمی‌کند.

نه سازش نه تسلیم پیگیری استعفا استعفا pic.twitter.com/cbZ0KrBaxl

— Mahdi Roozbahani (@Mahdi_Rozbahani) June 30, 2021

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، در واکنش به این تجمع گفت: «اگر تخلفی انجام شد، دستگاه مربوطه حتما باید عذرخواهی کند و پاسخگو باشد.» او همچنین افزود: «چرا آقای کلانتری استعفا دهد؟ یک حادثه تلخ برای خبرنگاران رخ داد و کسانی در این حادثه آسیب دیدند و خبرنگارانی جان خود را از دست دادند.»

تعدادی از خبرنگاران درباره شرایط تجمع اعتراضی مقابل سازمان محیط زیست مطالبی را در توییتر نوشته‌اند. بر اساس این نوشته‌ها، افرادی که به گفته آنها «جاسوس‌خبرنگار» بوده‌اند، قصد داشتند این تجمع را بر هم بزنند. هم‌زمان با برگزاری این تجمع نیز عده‌ای با ایجاد سر و صدا و پخش نوحه، سعی داشته‌اند از شنیده شدن صدای اعتراض خبرنگاران جلوگیری کنند.

با اینکه جاسوسخبرنگاران از شب قبل درصدد بر هم زدن این تجمع صنفی بودند اما برای دادخواهی خون #مهشاد_کریمی و #ریحانه_یاسینی برگزار شد با هدف استعفا و محاکمه مقصرین حادثه pic.twitter.com/yuNUTqVB6W

— Zeinab rahimi (@znbrahimi) June 30, 2021

امروز صبح جمعی از معترضان به عملکرد سازمان محیط زیست و برای پیگیری خون‌کشته‌شدگان #اتوبوس_خبرنگاران جلوی این سازمان تجمع کردند، در کمال ناباوری سازمان چند متر اونورتر مراسم ختم با بلندگو و سر و‌صدا ایجاد کرده که صدای اعترض‌ها شنیده نشه!
همینقدر ماجرا به شکل تلخی طنزه!

— سینا رحیم‌پور (@sinarahimpour) June 30, 2021

تجمع امروز جمعی از معترضان به عملکرد سازمان #محیط_زیست و برای پیگیری خون‌کشته‌شدگان اتوبوس خبرنگاران درمقابل ساختمان این سازمان#اعتصابات_سراسری#ایران#اعتراضات_سراسری#نه_به_جمهوري_اسلاميpic.twitter.com/UOKEAtinNH

— زندگی زیباست (@zndgy5) June 30, 2021

در پایان این تجمع خبرنگاران مقابل سازمان حفاظت محیط زیست با خواندن بیانیه‌ای، بر روشن شدن تمام ابعاد حادثه واژگونی اتوبوس و برخورد قضایی با عاملان این حادثه تاکید کرده و خواستار تدوین آیین‌نامه‌ای الزام‌آور برای حفظ امنیت جان خبرنگاران در ماموریت‌های رسانه‌ای شدند.