۴ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

دادگاه علی یونسی بعد از گذشت ۱۴ ماه برگزار می شود

با گذشت بیش از یکسال از بازداشت علی یونسی، وکیل او روز پنجشنبه ۱۰ تیر اعلام کرد دادگاه این برنده المپیاد نجوم ۱۲ تیر امسال برگزار می شود. علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، برنده مدال نقره المپیاد نجوم سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶،‌ روز جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت شدند و این بازداشت تاکنون ادامه داشته است. حال، مصطفی نیلی، وکیل علی یونسی در توییتی نوشته است دادگاه موکلش که در ۱۴ ماه گذشته در بند امنیتی زندان اوین بوده، تیر ماه برگزار می شود. آقای نیلی نوشته است عدم انتقال علی یونسی و امیرحسین مرادی به «بند عمومی موجب سخت شدن امر دفاع شده است.» امروز با #علی_یونسی ملاقات و در خصوص دادگاه روز شنبه ۱۲ تیر صحبت کردیم. وی و #امیرحسین_مرادی بیش از ۱۴ ماه است که در بند امنیتی ۲۰۹ هستند و عدم انتقال ایشان به بند عمومی،موجب سخت شدن امر دفاع شده است. متاسفانه به خواست ضابط پرونده تاکنون مانع انتقال ایشان به زندان عمومی شده‌اند. — مصطفی ن..

با گذشت بیش از یکسال از بازداشت علی یونسی، وکیل او روز پنجشنبه ۱۰ تیر اعلام کرد دادگاه این برنده المپیاد نجوم ۱۲ تیر امسال برگزار می شود.

علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، برنده مدال نقره المپیاد نجوم سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶،‌ روز جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت شدند و این بازداشت تاکنون ادامه داشته است.

حال، مصطفی نیلی، وکیل علی یونسی در توییتی نوشته است دادگاه موکلش که در ۱۴ ماه گذشته در بند امنیتی زندان اوین بوده، تیر ماه برگزار می شود. آقای نیلی نوشته است عدم انتقال علی یونسی و امیرحسین مرادی به «بند عمومی موجب سخت شدن امر دفاع شده است.»

امروز با #علی_یونسی ملاقات و در خصوص دادگاه روز شنبه ۱۲ تیر صحبت کردیم.
وی و #امیرحسین_مرادی بیش از ۱۴ ماه است که در بند امنیتی ۲۰۹ هستند و عدم انتقال ایشان به بند عمومی،موجب سخت شدن امر دفاع شده است.
متاسفانه به خواست ضابط پرونده تاکنون مانع انتقال ایشان به زندان عمومی شده‌اند.

— مصطفی نیلی (@MostafaNili58) July 1, 2021

اتهام علی یونسی و امیرحسین مرادی «افساد فی الارض» اعلام شده است. آیدا یونسی،‌ خواهر علی یونسی، با اشاره به اتهام نسبت داده شده به این دو دانشجوی زندانی به صدای آمریکا گفته است این اتهام از جانب نیروهای امنیتی طرح شده و دادگاه هیچ‌‌گونه بررسی نسبت به این اتهام انجام نداده است تا رد و یا تایید شود.

سازمان عفو بین الملل پیشتر با انتشار بیانیه‌ای در رابطه با «بازداشت خودسرانه علی یونسی» با اشاره به این که او در خطر «شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها» در زندان قرار دارد، خواستار آزادی این دانشجوی زندانی شده است.