۳۱ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

درخشش زنان در هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز؛ موفقیت ارسلان امیری با «زالاوا»

مراسم اختتامیه هفتاد و هشتمین دوره جشنواره فیلم ونیز شب گذشته برگزار شد و با معرفی بهترین‌ها به کار خود پایان داد. زالاوا، تنها فیلم ایرانی جشنواره ونیز، توانست جایزه بزرگ و همین‌طور جایزه منتقدان بین المللی، را به دست بیاورد. هفتاد و هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ونیز در حالی به كار خود پایان داد كه تمركز موضوعی فیلم‌های جشنواره امسال بر روی زنان بود. و البته كه زنان فیلمساز در جشنواره خوش درخشیدند. جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز ۲۰۲۱ به فیلم «رویداد» به ‌کارگردانی اُدری دیوان، فیلمساز زن فرانسوی، اهدا شد. چارچوب فیلم «رویداد» سقط ‌جنین غیرقانونی در اواخر دهه پنجاه میلادی در فرانسه است؛ موضوعی تكرارشده، اما با پرداختی منحصر به كارگردان. جایزه بهترین کارگردانی نیز به جین کمپیون، فیلمساز نیوزیلندی، برای فیلم «قدرت سگ» با بازی بندیکت کامبربچ، بازیگر سرشناس بریتانیایی، رسید. پائولو سورنتینو نیز با فیلم «دست خدا» جایزه بزرگ داوران را به خانه برد. جایزه بهترین بازیگر زن به پنه‌لوپه کروز، برای نقش‌آفرینی در فیلم اسپانیایی «مادران موازی» به‌ کارگردانی پدرو آلمودوار رسید. مادران موازی، د..

مراسم اختتامیه هفتاد و هشتمین دوره جشنواره فیلم ونیز شب گذشته برگزار شد و با معرفی بهترین‌ها به کار خود پایان داد. زالاوا، تنها فیلم ایرانی جشنواره ونیز، توانست جایزه بزرگ و همین‌طور جایزه منتقدان بین المللی، را به دست بیاورد.

هفتاد و هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ونیز در حالی به كار خود پایان داد كه تمركز موضوعی فیلم‌های جشنواره امسال بر روی زنان بود. و البته كه زنان فیلمساز در جشنواره خوش درخشیدند.

جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز ۲۰۲۱ به فیلم «رویداد» به ‌کارگردانی اُدری دیوان، فیلمساز زن فرانسوی، اهدا شد. چارچوب فیلم «رویداد» سقط ‌جنین غیرقانونی در اواخر دهه پنجاه میلادی در فرانسه است؛ موضوعی تكرارشده، اما با پرداختی منحصر به كارگردان.

جایزه بهترین کارگردانی نیز به جین کمپیون، فیلمساز نیوزیلندی، برای فیلم «قدرت سگ» با بازی بندیکت کامبربچ، بازیگر سرشناس بریتانیایی، رسید. پائولو سورنتینو نیز با فیلم «دست خدا» جایزه بزرگ داوران را به خانه برد.

جایزه بهترین بازیگر زن به پنه‌لوپه کروز، برای نقش‌آفرینی در فیلم اسپانیایی «مادران موازی» به‌ کارگردانی پدرو آلمودوار رسید.

مادران موازی، داستان دوستی دو مادر در بخش زنان و زایمان بیمارستانی در دهه سی میلادی و در دوران وقایع جنگ داخلی اسپانیا را روایت می‌کند.

Iranian director Shirin Neshat with the Silver Lion Best Director award for the film 'Women Without Men' at the 66th edition of…گفت‌وگو‌ی صدای آمریکا با شیرین نشاط درباره فیلم «سرزمین رویاها» و بازگشت به جشنواره ونیزدر هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز آثار دو سینماگر زن ایرانی آمریکایی اکران می شود.

در حالی كه تازه‌ترین اثر شیرین نشاط با نام «سرزمین رویاها» در جشنواره امسال ونیز حضور داشت، اما جایزه بهترین فیلم بخش مستقل هفته منتقدان ونیز یک روز پیشتر به فیلم «زالاوا»، نخستین فیلم بلند ارسلان امیری، اهدا شد.

جشنواره فیلم ونیز در دومین سال پیاپی، با رعایت تدابیر پیشگیرانه برای مقابله با كرونا برگزار شد. ماسک زدن اجباری، در دست داشتن واکسیناسیون کرونا و استفاده از تنها نیمی از ظرفیت سالن‌های سینما، از این دست اقدامات بود. هرچند واكنش‌ها در فضای مجازی نشان می‌دهد که اقدامات سختگیرانه به مذاق بسیاری از دوستداران فیلم حاضر در این جشنواره خوش نیامد.

Jury members Alexander Nanau, from left, Chloe Zhao, Cynthia Erivo, Jury president Bong Joon Ho, Virginie Efira, Saverio…جشنواره فیلم ونیز با رعایت مقررات بهداشتی آغاز شد؛ حضور دو سینماگر زن ایرانی‌تبارهفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز چهارشنبه اول سپتامبر در جزیره لیدو آغاز شد تا هنردوستان به آینده سینمای جهان امیدوار باشند. این جشنواره در شرایطی برگزار می‌شود که در ماه‌‌های اخیر صنعت سینما به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا با چالش‌های بسیار، از جمله مشکلات اقتصادی بزرگ، مواجه شده است.