۴ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

درخواست دو نماینده کنگره آمریکا: هیاتی بین‌المللی برای بررسی «جنایات علیه بشریت» ابراهیم رئیسی تشکیل شود

استیو کوهن و تام مک‌کلینتاک، دو عضو کنگره ایالات متحده، با ارسال نامه‌ای از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، درخواست کردند هیاتی بین‌المللی را برای بررسی ارتکاب جنایات علیه بشریت توسط ابراهیم رئیسی تشکیل دهد. تام مک‌کلینتاک، نماینده جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان، و استیو کوهن، نماینده دموکرات ایالت تنسی در مجلس نمایندگان، در این نامه که در تاریخ ۲۱ تیر نوشته شده، خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفتند: «ما در این نامه نگرانی خود در مورد سوابق حقوق‌بشری شرارت‌بار ابراهیم رئیسی را به شما اعلام کرده و از شما درخواست می‌کنیم یک تحقیق بین‌المللی را در موارد مرتبط با دست داشتن او در جنایات علیه بشریت، هدایت کنید.» در این نامه آمده است: «ابراهیم رئیسی یک دژخیم بدنام است که جرائم فاحش حقوق بشری را علیه مخالفان سیاسی، روزنامه‌‌‌نگاران، و هرکسی که جرات کرده و با او مخالفت کند، انجام داده است.» استیو کوهن نوشته است که ابراهیم رئیسی، در سال ۱۳۶۷ در «قتل عام مخالفان سیاسی، خبرنگاران و هرکسی را که جرات مخالفت با او داشت، مشارکت کرده است.» Iran’s new president #EbrahimRaisi participated in the..

استیو کوهن و تام مک‌کلینتاک، دو عضو کنگره ایالات متحده، با ارسال نامه‌ای از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، درخواست کردند هیاتی بین‌المللی را برای بررسی ارتکاب جنایات علیه بشریت توسط ابراهیم رئیسی تشکیل دهد.

تام مک‌کلینتاک، نماینده جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان، و استیو کوهن، نماینده دموکرات ایالت تنسی در مجلس نمایندگان، در این نامه که در تاریخ ۲۱ تیر نوشته شده، خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفتند: «ما در این نامه نگرانی خود در مورد سوابق حقوق‌بشری شرارت‌بار ابراهیم رئیسی را به شما اعلام کرده و از شما درخواست می‌کنیم یک تحقیق بین‌المللی را در موارد مرتبط با دست داشتن او در جنایات علیه بشریت، هدایت کنید.»

در این نامه آمده است: «ابراهیم رئیسی یک دژخیم بدنام است که جرائم فاحش حقوق بشری را علیه مخالفان سیاسی، روزنامه‌‌‌نگاران، و هرکسی که جرات کرده و با او مخالفت کند، انجام داده است.»

استیو کوهن نوشته است که ابراهیم رئیسی، در سال ۱۳۶۷ در «قتل عام مخالفان سیاسی، خبرنگاران و هرکسی را که جرات مخالفت با او داشت، مشارکت کرده است.»

Iran’s new president #EbrahimRaisi participated in the 1988 massacre of political opponents, journalists and anyone who dared oppose him. I am proud to cosponsor H.Res.118 calling for an international investigation into his crimes. The Iranian people deserve better!

— Steve Cohen (@RepCohen) July 12, 2021

این دو نماینده کنگره با اشاره به حضور داشتن ابراهیم رئیسی در «هیئت چهار نفره مسئول کشتار سال ۱۳۶۷ که طی آن ۳۰ هزار زندانی سیاسی جان باختند»، افزودند:‌ «طبق گزارش سازمان عفو بین‌الملل، ارتقاء ابراهیم رئیسی به مقام ریاست جمهوری به جای تحقیق کردن در مورد او در زمینه جنایات علیه بشریت از جمله قتل، ناپدیدکردن‌های اجباری، و شکنجه، یادآور تلخی است که مصونیت [از مجازات] جایگاهی بسیار عالی در ایران دارد.»

تام مک‌کلینتاک و استیو کوهن همچنین با اشاره به طرح پیشنهادی ۱۱۸ در کنگره آمریکا که بیش از ۲۴۰ نماینده از هر دو حزب از آن حمایت کرده‌اند، خواستار تحقیق در مورد کشتار سال ۱۳۶۷ در ایران شدند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، هم پیشتر در زمینه وضعیت حقوق بشر در ایران، خواستار انجام تحقیقاتی مستقل در مورد نقش ابراهیم رئیسی در اعدام هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ شد. در آن سال بسیاری از مخالفان جمهوری اسلامی، از گروه‌های مختلف نظیر حزب توده، سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)، و به ویژه اعضای سازمان مجاهدین خلق، اعدام شدند.

عضو یکی از خانواده‌های اعدام‌شدگان: کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی نقش ابراهیم رئیسی را در قتل‌عام ۶۷ بررسی کندیک عضو خانواده یکی از اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا خواستار آن شد که برای روشن شدن نقش ابراهیم رئیسی در قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷، یک کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شود. خاطره معینی می‌گوید که برادرش «پنج سال زیر شکنجه» بود و در زمان اعدام در سال ۶۷، با حکم «حبس ابد» زندانی بود.