۳۱ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

درگذشت میکیس تئودوراکیس، خالق موسیقی فیلم «زوربای یونانی»

میکیس تئودوراکیس، نوازنده، آهنگساز، و فعال سیاسی یونانی پس از یک‌ دوره طولانی بیماری درگذشت. او هنگام مرگ ۹۶ سال داشت. به گزارش رویترز، این هنرمند نامدار پنجشنبه دوم سپتامبر در منزل شخصی خود در شهر آتن درگذشت. میکیس تئودوراکیس محبوبیت زیادی در یونان داشت و از شناخته‌شده‌ترین هنرمندان این کشور در جهان بود. در ساعات گذشته، بسیاری از شخصیت‌های سیاسی، چهره‌های مشهور، و اهالی فرهنگ و هنر یونان و جهان درگذشت میکیس تئودوراکیس را تسلیت گفتند و در آن کشور سه روز عزای عمومی اعلام‌ شد. او در طول دهه‌ها فعالیت موسیقایی صدها آهنگ ساخت، در بسیاری از تالارهای مشهور موسیقی‌ جهان به هنرنمایی پرداخت، و دستاوردهای هنری ارزنده‌ای کسب کرد. میکیس تئودوراکیساز آثار مشهور میکیس تئودوراکیس می‌توان به موسیقی فیلم‌های «حکومت نظامی» ‌و«زد» ساخته کوستا گاوارس، ‌و موسیقی فیلم «زوربای یونانی»، از شاهکارهای سینمای جهان با بازی آنتونی کوئین، آلن بیتس، و ایرنه پاپاس، اشاره کرد. میکیس تئودوراکیس هنرمندی سیاسی بود و اندیشه‌های چپگرایانه داشت. او در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی یکی از نمادهای مبارزه با حکومت نظامیان در یون..

میکیس تئودوراکیس، نوازنده، آهنگساز، و فعال سیاسی یونانی پس از یک‌ دوره طولانی بیماری درگذشت. او هنگام مرگ ۹۶ سال داشت.

به گزارش رویترز، این هنرمند نامدار پنجشنبه دوم سپتامبر در منزل شخصی خود در شهر آتن درگذشت. میکیس تئودوراکیس محبوبیت زیادی در یونان داشت و از شناخته‌شده‌ترین هنرمندان این کشور در جهان بود.

در ساعات گذشته، بسیاری از شخصیت‌های سیاسی، چهره‌های مشهور، و اهالی فرهنگ و هنر یونان و جهان درگذشت میکیس تئودوراکیس را تسلیت گفتند و در آن کشور سه روز عزای عمومی اعلام‌ شد.

او در طول دهه‌ها فعالیت موسیقایی صدها آهنگ ساخت، در بسیاری از تالارهای مشهور موسیقی‌ جهان به هنرنمایی پرداخت، و دستاوردهای هنری ارزنده‌ای کسب کرد.

FILE PHOTO: Protest in Athens over Macedonia name dispute
میکیس تئودوراکیس

از آثار مشهور میکیس تئودوراکیس می‌توان به موسیقی فیلم‌های «حکومت نظامی» ‌و«زد» ساخته کوستا گاوارس، ‌و موسیقی فیلم «زوربای یونانی»، از شاهکارهای سینمای جهان با بازی آنتونی کوئین، آلن بیتس، و ایرنه پاپاس، اشاره کرد.

میکیس تئودوراکیس هنرمندی سیاسی بود و اندیشه‌های چپگرایانه داشت. او در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی یکی از نمادهای مبارزه با حکومت نظامیان در یونان بود ‌و چندین بار زندانی شد.