۳ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

درگیری‌‌ میان نیروهای اسرائیل و فلسطینیان در صحن حرم شریف

درگیری‌‌ میان نیروهای اسرائیل و فلسطینیان در صحن حرم شریف گزارش‌ها از وقوع درگیری‌های تازه میان نیروهای اسرائیل و فلسطینیانی حکایت دارد که روز جمعه ۲۸ خرداد برای نیایش و برگزاری نماز جمعه وارد صحن «حرم شریف» در شرق بیت‌المقدس/اورشلیم شده بودند. جروسالم‌پست گزارش داده که پلیس و نیروهای گارد مرزی اسرائیلی با ورود به صحن حرم، دست‌کم ۱۴ فلسطینی را بازداشت کرده‌اند در حالی که فلسطینی‌ها شعار می‌دادند که از حرمت حرم «حتی به بهای خون خود» دفاع خواهند کرد. نیروهای پلیس اسرائیل گفته‌اند که فلسطینیان بعد از نماز جمعه از داخل حرم به سوی آنها سنگ‌پرانی می‌کردند و همین باعث ورود آنها به صحن حرم شریف شده است. این میان هلال احمر فلسطین اعلام کرد که نیروهای امدادی آن شماری از فلسطینیان زخمی را در محل درمان کردند. رسانه‌های فلسطینی می‌گویند که این افراد با گلوله‌های پلاستیکی مجروح شده‌اند.. ناآرامی در «حرم شریف» که مساجد عمر و الاقصی در آن واقع شده و از مقدس‌ترین اماکن مسلمان نیز به شمار می‌آید، سه روز پس از راهپیمایی یهودیان ملی‌گرای افراطی اسرائیلی در خط میان شرق و غرب اورشلیم و در فاصله نزدیک به..

درگیری‌‌ میان نیروهای اسرائیل و فلسطینیان در صحن حرم شریف

گزارش‌ها از وقوع درگیری‌های تازه میان نیروهای اسرائیل و فلسطینیانی حکایت دارد که روز جمعه ۲۸ خرداد برای نیایش و برگزاری نماز جمعه وارد صحن «حرم شریف» در شرق بیت‌المقدس/اورشلیم شده بودند.

جروسالم‌پست گزارش داده که پلیس و نیروهای گارد مرزی اسرائیلی با ورود به صحن حرم، دست‌کم ۱۴ فلسطینی را بازداشت کرده‌اند در حالی که فلسطینی‌ها شعار می‌دادند که از حرمت حرم «حتی به بهای خون خود» دفاع خواهند کرد.

نیروهای پلیس اسرائیل گفته‌اند که فلسطینیان بعد از نماز جمعه از داخل حرم به سوی آنها سنگ‌پرانی می‌کردند و همین باعث ورود آنها به صحن حرم شریف شده است.

این میان هلال احمر فلسطین اعلام کرد که نیروهای امدادی آن شماری از فلسطینیان زخمی را در محل درمان کردند. رسانه‌های فلسطینی می‌گویند که این افراد با گلوله‌های پلاستیکی مجروح شده‌اند..

ناآرامی در «حرم شریف» که مساجد عمر و الاقصی در آن واقع شده و از مقدس‌ترین اماکن مسلمان نیز به شمار می‌آید، سه روز پس از راهپیمایی یهودیان ملی‌گرای افراطی اسرائیلی در خط میان شرق و غرب اورشلیم و در فاصله نزدیک به «حرم شریف» رخ داده است.

بیشتر در این باره:

احزاب راست افراطی اسرائیل در اورشلیم «راهپیمایی پرچم» برگزار کردند

این راهپیمایی با عنوان «راهپیمایی پرچم» معروف است و پلیس اسرائیل در پی دستوراتی که از سوی دولت جدید اسرائیل گرفته بود، با استقرار گسترده نیروهایش در شهر اورشلیم، تلاش کرده بود که مراسم در آرامش و به‌دور از درگیری با فلسطینیان برگزار شود.

اما فلسطینیان گفته‌اند که شعارهای راهپیمایان اسرائیلی در رویداد روز سه‌شنبه اهانت به پیامبر اسلام بوده است.

شبکه کان اسرائیل گزارش کرده است که پلیس و نهادهای امنیتی اسرائیل ارزیابی کرده‌اند که درگیری‌ها در شرق اورشلیم و همچنین در برخی شهرهای عرب‌نشین، تکرار شود.

احتمال تکرار خشونت‌ها پس از آن مطرح شده که پلیس اسرائیل روز ۲۷ خرداد شیخ یوسف الباز، امام جمعه بزرگ‌ترین مسجد مسلمانان در شهر لود را در حصر خانگی قرار داد. شیخ الباز متهم است که در صفحه فیسبوک خود ویدیویی را قرار داده که خشونت علیه پلیس تعبیر شده است.

شهر لود در جریان عملیات نظامی ماه گذشته ارتش اسرائیل و حماس، شاهد درگیری‌های خشونت‌بار بی‌سابقه میان یهودیان و اعراب ساکن اسرائیل بود.

همزمان روز جمعه درگیری‌های پراکنده میان نظامیان اسرائیلی و فلسطینیان تظاهرکننده در نقاط مختلف کرانه باختری ادامه یافت که در جریان آن ده‌ها تن از فلسطینیان با گلوله و گاز اشک‌آور مجروح شدند.

در روزهای گذشته چند فلسطینی دیگر با آتش نظامیان اسرائیلی در نقاط مختلف کرانه باختری کشته شده‌اند.

یکی از آخرین کشته‌های فلسطینیان، مای افانه یک دختر ۲۹ ساله بود. اسرائیل گفته است که این زن روز چهارشنبه ۲۶ خرداد قصد زیرگرفتن عامدانه نظامیان اسرائیلی را در منطقه «حزمه» در کرانه باختری داشت و «سپس با چاقو به سوی نظامیان حمله کرد».

به گزارش آسوشیتدپرس، کشته شدن مای افانه خانواده او را در یک «شوک بزرگ» فرو برده زیرا به گفته آنها، مای زندگی شاد و تحصیلات عالی آکادمیک داشت و به تازگی دکترای روانشناسی خود را از دانشگاه اردن گرفته بود.

در این میان نیروی هوایی اسرائیل پنجشنبه شب اقدام به حمله هوایی به غزه کرد. یک شب پیش از آن هم جنگنده‌های اسرائیلی اهدافی را که سخنگوی ارتش این کشور، متعلق به حماس معرفی کرد، در باریکه غزه بمباران کردند.

جو بایدن بر تعهد خود برای کمک به بازسازی غزه تاکید کرد. بیشتر در این باره:

بایدن: راه حل مناقشه فلسطین-اسرائیل تشکیل «دو کشور» است

دولت جدید اسرائیل به نخست وزیری نفتالی بنت که چهار روز است روی کار آمده، گفته است که این حملات هوایی واکنشی به پرتاب بالن‌های آتش‌زا از غزه به سوی آسمان اسرائیل است.

دولت بنت گفته که «وضع فرق کرده» و به ارتش دستور داده که غیر از پاسخ به حملات راکتی از غزه، رخنه دادن بالن‌های آتش‌زا به آسمان اسرائیل از غزه را نیز در شمار حملات تروریستی قلمداد کرده و به آن واکنش نشان دهد.

بالن‌هایی که فلسطینیان این هفته به آسمان اسرائیل پرواز دادند، به ده‌ها مورد آتش‌سوزی در مزارع و مراتع منجر شد.

از سوی دیگر، دولت اسرائیل روز جمعه اعلام کرد که یک میلیون دوز واکسن فایزر به تشکیلات خودگردان فلسطینی خواهد داد.

فلسطینیان با وجود پذیرش واکسن‌ها و تاکید بر این‌که شرط اسرائیل برای خودداری از دادن بخشی از واکسن‌ها به فلسطینیان باریکه غزه را رد کرده‌اند، گفته‌اند که تاریخ انقضای واکسن‌های فایزر اسرائیلی نزدیک بوده است.

شبکه کان اسرائیل گزارش داده که دولت اسرائیل به جای واکسن‌هایی که از انبار خود به فلسطینیان می‌دهد، یک میلیون دوز واکسن را که قرار بود شرکت فایزر به فلسطینیان بدهد، به اسرائیل خواهد داد.

سایت اسرائیلی والانیوز گزارش داده که نزدیک به یک میلیون و چهارصد هزار دوز واکسن فایزر در انبارهای اسرائیل به زودی منقضی می‌شود و دولت این کشور تصمیم گرفته بخشی از آن را به فلسطینیان بدهد.

اسرائیل که بخش بزرگی از مردم خود را واکسینه کرده و به روال زندگی پیشین بازگشته، تا پیش از آن تنها شماری از فلسطینیان را که برای کارگری و با مجوز امنیتی به این کشور می‌روند، واکسینه کرده بود.