۳ آبان ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

شش کشته و ۲۸ زخمی در جریان تیراندازی در یک دانشگاه روسیه

شش کشته و ۲۸ زخمی در جریان تیراندازی در یک دانشگاه روسیه دانشجویان در حال ترک دانشگاه پرم روسیه پس از حادثه تیراندازی روز دوشنبه در جریان تیراندازی روز دوشنبه ۲۹ شهریور در دانشگاه شهر پِرم روسیه، واقع در نزدیکی کوه‌های اورال، شش نفر کشته و ۲۸ نفر زخمی شدند. رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گزارش داده است که فرد مهاجم با شلیک نیروهای امنیتی به شدت زخمی شده است. قبلا گزارش‌ها از مرگ هشت نفر به همراه خود فرد مهاجم خبر داده بودند، اما کمیته تحقیقات پیرامون این حادثه با انتشار بیانیه‌ای آمارهای قبلی را تصحیح کرده و گفته است که حمله روز دوشنبه منجر به کشته شدن شش نفر شده است. ناتالیا پچیشچوا سخنگوی دانشگاه «پرم» نیز که قبلا خبر از کشته شدن فرد مهاجم داده بود، اعلام کرده که این فرد در بازداشت پلیس است. ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد فردی صبح روز دوشنبه وارد دانشگاه شده و با ورود به یکی از ساختمان‌ها اقدام به تیراندازی می‌کند. شبکه «رِن تی‌وی» نیز عکس‌هایی از دانشجویان منتشر کرده است که از پنجره‌های طبقه دوم ساختمان در حال پریدن به بیرون هستند. گزارش واحد مطبوعاتی این دا..

شش کشته و ۲۸ زخمی در جریان تیراندازی در یک دانشگاه روسیه

دانشجویان در حال ترک دانشگاه پرم روسیه پس از حادثه تیراندازی روز دوشنبه
دانشجویان در حال ترک دانشگاه پرم روسیه پس از حادثه تیراندازی روز دوشنبه

در جریان تیراندازی روز دوشنبه ۲۹ شهریور در دانشگاه شهر پِرم روسیه، واقع در نزدیکی کوه‌های اورال، شش نفر کشته و ۲۸ نفر زخمی شدند.

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گزارش داده است که فرد مهاجم با شلیک نیروهای امنیتی به شدت زخمی شده است.

قبلا گزارش‌ها از مرگ هشت نفر به همراه خود فرد مهاجم خبر داده بودند، اما کمیته تحقیقات پیرامون این حادثه با انتشار بیانیه‌ای آمارهای قبلی را تصحیح کرده و گفته است که حمله روز دوشنبه منجر به کشته شدن شش نفر شده است.

ناتالیا پچیشچوا سخنگوی دانشگاه «پرم» نیز که قبلا خبر از کشته شدن فرد مهاجم داده بود، اعلام کرده که این فرد در بازداشت پلیس است.

ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد فردی صبح روز دوشنبه وارد دانشگاه شده و با ورود به یکی از ساختمان‌ها اقدام به تیراندازی می‌کند.

شبکه «رِن تی‌وی» نیز عکس‌هایی از دانشجویان منتشر کرده است که از پنجره‌های طبقه دوم ساختمان در حال پریدن به بیرون هستند.

گزارش واحد مطبوعاتی این دانشگاه می‌گوید فرد مهاجم با تفنگی که برای گلوله‌های مشقی طراحی شده بود، به دانشجویان حمله کرده است. اما این نوع تفنگ‌ها می‌توانند با تغییراتی، برای استفاده از گلوله‌های واقعی نیز کاربرد داشته باشند.

کمیته تحقیقات این حادثه نیز اعلام کرده اسلحه‌ای که برای حمله به دانشگاه مورد استفاده قرار گرفته، تفنگ شکاری بوده است.

همچنین خبرگزاری ریانوستی از قول مقامات گزارش داده که فرد مهاجم این سلاح را به‌صورت قانونی تصاحب کرده است.

رسانه‌های محلی فرد مسلح را دانشجویی ۱۸ ساله معرفی کرده‌اند که پیشتر عکسی از خود در شبکه‌های اجتماعی با تفنگ، کلاه ایمنی و مهمات منتشر کرده بود.

او در یک حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی که به گفته رویترز بعداً حذف شد، اعلام کرده بود که انگیزه او از این کار صرفاً «نفرت» بوده و مدت‌ها به این موضوع فکر می‌کرده است.

در اوایل سال جاری نیز یک فرد مسلح نوجوان در مدرسه‌ای در شهر کازان روسیه تیراندازی کرد و ۹ نفر را کشت و شماری را زخمی کرد.

پس از تیراندازی در کازان، سن قانونی خرید سلاح گرم در روسیه از ۱۸ سال به ۲۱ سال افزایش یافت، اما قانون جدید هنوز لازم‌الاجرا نشده است.

شهر پرم یک میلیون نفر جمعیت دارد و ۱۲ هزار دانش‌آموز در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

گزارش‌ها حاکی است که روز دوشنبه و هنگام حادثه تیراندازی، سه هزار دانشجو در دانشگاه حضور داشته‌اند.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی/د.خ/ک.ر