۲ بهمن ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

دومین آزمایش موشکی کره شمالی در کمتر از یک هفته

دومین آزمایش موشکی کره شمالی در کمتر از یک هفته تصویری آرشیوی از آزمایش‌های موشکی کره شمالی ارتش کره جنوبی و گارد ساحلی ژاپن اعلام کردند که کره شمالی روز سه‌شنبه ۲۱ دی ماه یک موشک بالستیک دیگر شلیک کرده است. این دومین آزمایش موشکی کره شمالی از یک هفته پیش و زمانی است که رهبر این کشور خواستار پیشرفت‌های نظامی بیشتر شد. بر اساس اطلاعیه ستاد مشترک کره جنوبی، موشک دوم صبح سه‌شنبه ساعت ۷:۲۷ دقیقه از داخل کره شمالی به سمت اقیانوس در سواحل شرقی این کشور شلیک شد. حبرگزاری کیودو نیز به نقل از منابع دولتی گزارش داد که این موشک در خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن فرود آمده است. فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، در گفت‌وگویی با خبرنگاران به بحث‌های اخیر در سازمان ملل متحد درباره چگونگی واکنش به اقدام آزمایش موشکی هفته گذشته کره شمالی اشاره کرد. وی اظهار داشت: «اقدام مدام کره شمالی در پرتاب موشک بسیار مایه تاسف است.» کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در آغاز سال نوی میلادی و در حالی که مذاکرات پیونگ‌یانگ با سئول و واشینگتن متوقف شده است، تاکید کرده بود که این کشور برای مقابله با شرایط بی‌ثبات بین‌ال..

دومین آزمایش موشکی کره شمالی در کمتر از یک هفته

تصویری آرشیوی از آزمایش‌های موشکی کره شمالی
تصویری آرشیوی از آزمایش‌های موشکی کره شمالی

ارتش کره جنوبی و گارد ساحلی ژاپن اعلام کردند که کره شمالی روز سه‌شنبه ۲۱ دی ماه یک موشک بالستیک دیگر شلیک کرده است.

این دومین آزمایش موشکی کره شمالی از یک هفته پیش و زمانی است که رهبر این کشور خواستار پیشرفت‌های نظامی بیشتر شد.

بر اساس اطلاعیه ستاد مشترک کره جنوبی، موشک دوم صبح سه‌شنبه ساعت ۷:۲۷ دقیقه از داخل کره شمالی به سمت اقیانوس در سواحل شرقی این کشور شلیک شد.

حبرگزاری کیودو نیز به نقل از منابع دولتی گزارش داد که این موشک در خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن فرود آمده است.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، در گفت‌وگویی با خبرنگاران به بحث‌های اخیر در سازمان ملل متحد درباره چگونگی واکنش به اقدام آزمایش موشکی هفته گذشته کره شمالی اشاره کرد.

وی اظهار داشت: «اقدام مدام کره شمالی در پرتاب موشک بسیار مایه تاسف است.»

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در آغاز سال نوی میلادی و در حالی که مذاکرات پیونگ‌یانگ با سئول و واشینگتن متوقف شده است، تاکید کرده بود که این کشور برای مقابله با شرایط بی‌ثبات بین‌الملل، توان نظامی خود را افزایش خواهد داد.

در همین راستا کره شمالی روز چهارشنبه گذشته اقدام به شلیک یک موشک کرد که پیونگ‌یانگ آن را موشک مافوق صوت توصیف کرده است.

اما مقامات نظامی کره جنوبی نسبت به ادعای کره شمالی درباره آزمایش موشک مافوق صوت ابراز تردید کرده و گفته‌اند که به نظر می‌رسد موشکی که چهارشنبه گذشته شلیک شد، چنین قابلیتی نداشت و پیونگ‌یانگ صرفا پیشرفت محدودی در زمینه موشک بالستیک داشته است.

یک روز قبل از این، نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل به همراه فرانسه، ایرلند، ژاپن، بریتانیا و آلبانی با صدور بیانیه مشترکی آزمایش موشکی هفته گذشته کره شمالی را محکوم کرده بودند.

قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد هر گونه آزمایش موشکی و اتمی کره شمالی را ممنوع کرده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن