۲۹ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

اعتراض‌های تونس؛ پارلمان تعلیق و نخست‌وزیر برکنار شد

اعتراض‌های تونس؛ پارلمان تعلیق و نخست‌وزیر برکنار شد قیس سعید، رئيس جمهور تونس، نخست‌وزیر این کشور را برکنار و فعالیت‌های مجلس این کشور را معلق کرد به دنبال اعتراض‌های گسترده به عملکرد دولت و پارلمان تونس، قیس سعید، رئیس جمهور تونس، هشام المشیشی، نخست وزیر این کشور، را برکنار کرد و فعالیت‌های پارلمان را به حالت تعلیق درآورد. هزاران تونسی در روزهای اخیر در چندین شهر این کشور علیه حزب حاکم تظاهرات کردند و نسبت به شکست‌های دولت در مهار بحران‌هایی نظیر شیوع ویروس کرونا اعتراض کردند. روز گذشته نیز هزاران معترض در پایتخت تونس مقابل پارلمان گرد هم آمدند و علیه حزب حاکم اسلام‌گرای النهضه و دولت المشیشی شعار دادند و خواستار انحلال پارلمان شدند. گزارش‌ها حکایت از به خشونت کشیده شدن این اعتراضات دارد، به طوری که از یک سو پلیس اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کرده و از سوی دیگر، معترضان نیز به سوی پلیس سنگ پرتاب کرده‌اند. چندین تن از معترضان نیز بازداشت شده‌اند. قیس سعید، رئیس جمهور تونس در پیام خود عنوان کرد که قانون اساسی این کشور اجازه انحلال پارلمان را نمی‌دهد، اما اجازه تعلیق فعالیت‌های آن را در..

اعتراض‌های تونس؛ پارلمان تعلیق و نخست‌وزیر برکنار شد

قیس سعید، رئيس جمهور تونس، نخست‌وزیر این کشور را برکنار و فعالیت‌های مجلس این کشور را معلق کرد
قیس سعید، رئيس جمهور تونس، نخست‌وزیر این کشور را برکنار و فعالیت‌های مجلس این کشور را معلق کرد

به دنبال اعتراض‌های گسترده به عملکرد دولت و پارلمان تونس، قیس سعید، رئیس جمهور تونس، هشام المشیشی، نخست وزیر این کشور، را برکنار کرد و فعالیت‌های پارلمان را به حالت تعلیق درآورد.

هزاران تونسی در روزهای اخیر در چندین شهر این کشور علیه حزب حاکم تظاهرات کردند و نسبت به شکست‌های دولت در مهار بحران‌هایی نظیر شیوع ویروس کرونا اعتراض کردند.

روز گذشته نیز هزاران معترض در پایتخت تونس مقابل پارلمان گرد هم آمدند و علیه حزب حاکم اسلام‌گرای النهضه و دولت المشیشی شعار دادند و خواستار انحلال پارلمان شدند.

گزارش‌ها حکایت از به خشونت کشیده شدن این اعتراضات دارد، به طوری که از یک سو پلیس اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کرده و از سوی دیگر، معترضان نیز به سوی پلیس سنگ پرتاب کرده‌اند. چندین تن از معترضان نیز بازداشت شده‌اند.

قیس سعید، رئیس جمهور تونس در پیام خود عنوان کرد که قانون اساسی این کشور اجازه انحلال پارلمان را نمی‌دهد، اما اجازه تعلیق فعالیت‌های آن را در صورت خطر فوری می‌دهد.

تونس به شدت درگیر ویروس کرونا است به طوری که بیش از ۱۸ هزار بر اثر آن جان باخته‌اند در حالی که جمعیت تونس تنها ۱۲ میلیون نفر است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن