۴ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

رئیس سازمان صداوسیما: مثل چین و روسیه اینترنت ملی را جایگزین اینترنت آمریکایی می‌کنیم

اظهارات علی عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما که گفته است جمهوری اسلامی مثل «سایر قدرت‌های جهانی» که «اینترنت آمریکایی را برنمی‌تابند»، در پی راه‌اندازی اینترنت ملی است، با واکنش عمومی مردم و کارشناسان در فضای مجازی روبه‌رو شد. علی عسگری، سه‌شنبه، هشتم تیر، در گفت‌وگویی تلویزیونی، با بیان این که «فقط کشورهای ضعیف و ناتوان در فناوری مجبورند تسلیم اینترنت آمریکایی شوند»، با نام بردن از کشورهای چین و روسیه، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران به دنبال این است که مثل «قدرت‌های بزرگ» اینترنت مستقل از آنچه او «اینترنت آمریکایی» خواند، داشته باشد. ایده دستیابی به «اینترنت ملی» در سال ۱۳۸۴ از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد. پنج سال بعد، در سال ۱۳۸۹ این طرح به نام «شبکه ملی اطلاعات» به این عنوان که قرار است تا پایان سال ۱۳۹۵ کامل بشود، وارد قانون برنامه پنجم توسعه شد. واکنش کاربران در شبکه‌های مجازیرسانه‌ها و کاربران شبکه‌های مجازی نسبت به اظهارات رئیس صدا و سیما واکنش نشان داده‌اند. تجارت‌نیوز نوشته است: «گفته می‌شود ایران قرار است به چین نفت بدهد و در مقابل آن، چین به ایران کمک کند تا ف..

اظهارات علی عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما که گفته است جمهوری اسلامی مثل «سایر قدرت‌های جهانی» که «اینترنت آمریکایی را برنمی‌تابند»، در پی راه‌اندازی اینترنت ملی است، با واکنش عمومی مردم و کارشناسان در فضای مجازی روبه‌رو شد.

علی عسگری، سه‌شنبه، هشتم تیر، در گفت‌وگویی تلویزیونی، با بیان این که «فقط کشورهای ضعیف و ناتوان در فناوری مجبورند تسلیم اینترنت آمریکایی شوند»، با نام بردن از کشورهای چین و روسیه، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران به دنبال این است که مثل «قدرت‌های بزرگ» اینترنت مستقل از آنچه او «اینترنت آمریکایی» خواند، داشته باشد.

ایده دستیابی به «اینترنت ملی» در سال ۱۳۸۴ از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد. پنج سال بعد، در سال ۱۳۸۹ این طرح به نام «شبکه ملی اطلاعات» به این عنوان که قرار است تا پایان سال ۱۳۹۵ کامل بشود، وارد قانون برنامه پنجم توسعه شد.

  • واکنش کاربران در شبکه‌های مجازی

رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های مجازی نسبت به اظهارات رئیس صدا و سیما واکنش نشان داده‌اند.

تجارت‌نیوز نوشته است: «گفته می‌شود ایران قرار است به چین نفت بدهد و در مقابل آن، چین به ایران کمک کند تا فضای مجازی را کنترل کند»

طرح «صیانت از کاربران و فضای مجازی» چند روز پیش از دستور کار مجلس خارج شد اما این اقدام به معنای منتفی شدن ماجرای #اینترنت_ملی نیست.
گفته می‌شود ایران قرار است به چین #نفت بدهد و در مقابل آن، چین به ایران کمک کند تا فضای مجازی را کنترل کند.#تجارت_نیوز#قرارداد_ایران_چین

— تجارت ‌نیوز (@tejaratnews) June 30, 2021

مجتبی حسینی، روزنامه‌نگار، تاکید کرده است که با سیم‌خاردار نمی‌شود از دسترسی آزاد به اطلاعات جلوگیری کرد.

هموطنان عزیز منتظر #اینترنت_ملی باشید!
علی علی‌عسگری،رییس #صداوسیما: نهضتی در برابر اینترنت آمریکایی در چین شکل گرفته است، در روسیه هم اتفاق افتاده است.#ایران هم در حال ایجاد اینترنت ملی خود است.
پ.ن: با #سیم_خاردار نمی‌شود جلوی دسترسی آزاد به اطلاعات را گرفت.می‌فهمید؟! pic.twitter.com/bUtq8Jcow3

— مجتبی حسینی (@mojtabahoseinee) June 29, 2021

حسین نقاشی نیز نوشته است: این‌ها به چه زبانی باید بگویند شعار «نه شرقی، نه غربی» را به «نه غربی» تقلیل داده‌اند و «روس‌گرا» و «چین‌گرا» شده‌اند؟

رییس صداو‌سیما گفته #اینترنت_آمریکایی نمی‌خواهیم و مانند چین و روسیه بدنبال اینترنت‌ملی هستیم!
اینها به چه زبانی باید بگویند که شعار «نه شرقی،نه غربی» را به «نه غربی» تقلیل داده و روسوفیل و چاینوفیل(روس‌گرا و چین‌گرا)شده‌اند؟!
پ.ن:راستی پیک پنجم کرونا هم بالا گرفت!#واکسن_بزنید

— حُسین‌نقّاشی🇮🇷 (@HoseinNaghashi) June 30, 2021

FILE PHOTO: U.S. President Joe Biden visits Cleveland, Ohioجو بایدن برخورداری از اینترنت «باندپهن‌» را مثل آب و برق ضروری خواندبه گفته جو‌ بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، ارائه خدمات اینترنتی ارزان و پرسرعت برای هر آمریکایی، مشابه پروژه برق‌رسانی سراسری دولت فدرال در دهه ۱۹۳۰ میلادی است.