۳۱ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

ستایش علی مطهری از رویکرد طالبان؛ «عقل شان از ما بیشتر است» و «حمله به سفارت آمریکا» در دستور کار نیست

علی مطهری، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ایران، در حساب توئیتر خود از رویکرد طالبان در نحوه مواجهه با آمریکا و پیمان‌های منطقه‌ای و جهانی ستایش کرد و نوشت: «عقلشان از ما بیشتر است.» او نوشته است: «طالبان گفته‌اند به پیمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی پایبندیم و خواهان روابط حسنه با آمریکا هستیم.» به گفته آقای مطهری این رویکرد «نشان می‌دهد که عقلشان از ما بیشتر است و حمله به سفارت آمریکا را در دستور کار ندارند. اگر به آزادی بیان و حقوق زنان هم پایبند باشند می‌توان به آنها امیدوار بود.» #طالبان گفته‌اند به پیمانهای منطقه‌ای و بین‌المللی پایبندیم و خواهان روابط حسنه با #آمریکا هستیم. نشان می دهد که عقلشان از ما بیشتر است و حمله به #سفارت_آمریکا را در دستور ندارند. اگر به #آزادی_بیان و #حقوق_زنان هم پایبند باشند می توان به آنها امیدوار بود. — علی مطهری (@ali_motahari_ir) August 31, 2021این نماینده سابق مجلس در حالی خواهان پایبندی طالبان به حقوق زنان شده است که خود از مدافعان حجاب اجباری در ایران است و حق پوشش را موضوعی «حیوانی» می داند. در دیگر تحولات مربوط به افغانستان و ایران، سرپرست پیشین..

علی مطهری، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ایران، در حساب توئیتر خود از رویکرد طالبان در نحوه مواجهه با آمریکا و پیمان‌های منطقه‌ای و جهانی ستایش کرد و نوشت: «عقلشان از ما بیشتر است.»

او نوشته است: «طالبان گفته‌اند به پیمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی پایبندیم و خواهان روابط حسنه با آمریکا هستیم.»

به گفته آقای مطهری این رویکرد «نشان می‌دهد که عقلشان از ما بیشتر است و حمله به سفارت آمریکا را در دستور کار ندارند. اگر به آزادی بیان و حقوق زنان هم پایبند باشند می‌توان به آنها امیدوار بود.»

#طالبان گفته‌اند به پیمانهای منطقه‌ای و بین‌المللی پایبندیم و خواهان روابط حسنه با #آمریکا هستیم. نشان می دهد که عقلشان از ما بیشتر است و حمله به #سفارت_آمریکا را در دستور ندارند. اگر به #آزادی_بیان و #حقوق_زنان هم پایبند باشند می توان به آنها امیدوار بود.

— علی مطهری (@ali_motahari_ir) August 31, 2021

این نماینده سابق مجلس در حالی خواهان پایبندی طالبان به حقوق زنان شده است که خود از مدافعان حجاب اجباری در ایران است و حق پوشش را موضوعی «حیوانی» می داند.

در دیگر تحولات مربوط به افغانستان و ایران، سرپرست پیشین وزارت دفاع افغانستان با انتشار عکسی در مورد «انتقال خودروهای زرهی آمریکا از افغانستان به ایران نوشت: «روزهای بد افغانستان ابدی نیست». بسم‌الله محمدی در این توئیت ایران را «همسایه بد» خطاب کرده است.

همسایه‌ی بد #ایران
روزهای بد افغانستان ابدی نیست. pic.twitter.com/BbfBO5r3m2

— General Bismillah Mohammadi (@Muham_madi1) September 1, 2021

روز چهارشنبه ۱۰ شهریور در شبکه های اجتماعی عکس هایی منتشر شد که نشان می‌دهد برخی از خودروهای زرهی آمریکایی و خودروهای نظامی دولتی افغانستان از آن کشور به ایران منتقل شده‌اند.

انتقال خودروهای هاموی آمریکایی با کشنده‌های ارتش جمهوری اسلامی‌ از افغانستان به ایران
*محل عکس‌ها: پلیس‌راه سمنان-گرمسار pic.twitter.com/5nOGR4lUAm

— Naser Khoshnevis (@persianintel) September 1, 2021

با پیشروی طالبان در افغانستان و سپس خروج نیروهای آمریکایی از آن کشور، گزارش‌های مختلفی در مورد مجموع ارزش تجهیزات ارتش افغانستان و تنوع اداوات نظامی برجا مانده ارتش آمریکا در آن کشور منتشر شده است.