۴ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

سخنگوی کاخ سفید: رئیسی باید از این پس پاسخگوی نقض حقوق بشر در دوران ریاست جمهوری خود باشد

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، تاکید کرد برنامه ای برای دیدار در سطح رهبران آمریکا و ایران وجود ندارد. خانم ساکی این موضوع را در پاسخ به سوالی در مورد اولین کنفرانس خبری ابراهیم رئیسی عنوان کرد. ابراهیم رئیسی، روز دوشنبه ۳۱ خرداد به عنوان رئیس جمهور منتخب در انتخابات ۱۴۰۰ در یک نشست خبری شرکت کرد و به پرسش های خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد. آقای رئیسی در این نشست به امکان پذیرش دیدار احتمالی با رئیس جمهوری آمریکا پاسخ منفی داد. جن ساکی ساعاتی پس از این اظهارنظر گفت: «ما هم اکنون روابط دیپلماتیک با ایران نداریم و هیچ برنامه ای برای دیدار در سطح رهبران نداریم. بنابراین هیچ تغییری در این موارد رخ نداده است.» سخنگوی کاخ سفید افزود: « دیدگاه پرزیدنت بایدن و دولتش این است که تصمیم گیرنده در ایران رهبر است. این وضعیتی است که پیش از انتخابات بوده و امروز و در آینده نیز به همین منوال خواهد بود.» خانم ساکی در پاسخ به سوالی دیگر در مورد نحوه تعامل آمریکا با رئیس جمهوری منتخب در جمهوری اسلامی ایران که در اعدامهای زندانیان سیاسی در دهه شصت نقش داشته و اینکه او فردی تحت تحریم است، گفت: «رئیس جمهوری جد..

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، تاکید کرد برنامه ای برای دیدار در سطح رهبران آمریکا و ایران وجود ندارد.

خانم ساکی این موضوع را در پاسخ به سوالی در مورد اولین کنفرانس خبری ابراهیم رئیسی عنوان کرد.

ابراهیم رئیسی، روز دوشنبه ۳۱ خرداد به عنوان رئیس جمهور منتخب در انتخابات ۱۴۰۰ در یک نشست خبری شرکت کرد و به پرسش های خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد. آقای رئیسی در این نشست به امکان پذیرش دیدار احتمالی با رئیس جمهوری آمریکا پاسخ منفی داد.

جن ساکی ساعاتی پس از این اظهارنظر گفت: «ما هم اکنون روابط دیپلماتیک با ایران نداریم و هیچ برنامه ای برای دیدار در سطح رهبران نداریم. بنابراین هیچ تغییری در این موارد رخ نداده است.»

سخنگوی کاخ سفید افزود: « دیدگاه پرزیدنت بایدن و دولتش این است که تصمیم گیرنده در ایران رهبر است. این وضعیتی است که پیش از انتخابات بوده و امروز و در آینده نیز به همین منوال خواهد بود.»

خانم ساکی در پاسخ به سوالی دیگر در مورد نحوه تعامل آمریکا با رئیس جمهوری منتخب در جمهوری اسلامی ایران که در اعدامهای زندانیان سیاسی در دهه شصت نقش داشته و اینکه او فردی تحت تحریم است، گفت: «رئیس جمهوری جدید باید از این پس پاسخگوی نقض حقوق بشر در دوران ریاست جمهوری خود باشد. ما قویا از دولت ایران و یا آنهایی که در قدرت هستند می خواهیم زندانیان سیاسی را آزاد کنند و وضعیت حقوق بشر و آزادیهای اساسی برای همه ایرانیان را بهبود بخشند.»

رئیسی در نشست خبری روز دوشنبه، خود را« مدافع حقوق مردم» معرفی کرد و در مورد نقشی که در اعدام های دهه شصت داشته مدعی شد:« گر یک حقوقدان و قاضی از حقوق مردم دفاع کرده باید مورد تقدیر و تشویق قرار گیرد.»

رئیسی همچنین در مورد توافق هسته ای ایران با غرب و سرنوشت مذاکرات هسته ای گفت:« ملت ایران از برجام خاطره خوشی ندارند چون آورده ای که در برجام پیش بینی شد ملت ایران شاهد برخورداری از این آورده نبود.»

ششمین دور مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی روز گذشته به پایان رسید و طرفین گفت وگو برای مشورت و تصمیم گیری به پایتخت کشورهایشان بازگشته اند.

جن ساکی گفت هنوز تاریخی برای دور هفتم گفت وگوها در نظر گرفته نشده است.