۲۹ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

سفر سه روزه «الهام‌بخش ۴»؛ چهار شهروند عادی با فضاپیمای «اسپیس اکس» به مدار زمین می‌روند

شرکت «اسپیس اکس» برای یک سفر تاریخی دیگر آماده می‌شود. این شرکت که مالک آن ایلان ماسک، میلیارد و کارآفرین آمریکایی است، قرار است برای نخستین بار چهار شهروند عادی را که هیچ‌گونه سابقه فضانوردی ندارند، به مدار زمین بفرستد. به گزارش رویترز، موشک حامل این افراد که بخشی از برنامه‌های گردشگری فضایی اسپیس اکس است، چهارشنبه پانزدهم سپتامبر از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به مدار زمین پرتاب می‌شود. بر اساس برنامه کنونی، پرتاب موشک در یک پنجره زمانی پنج ساعته که از هشت صبح آغاز می‌شود، میسر خواهد بود و با توجه به شرایط آب و هوایی، شانس اجرای عملیات فعلا هفتاد درصد است. موفقیت این سفر سه روزه که «الهام‌بخش ۴» نام دارد، از اهمیت زیادی برای اسپیس اکس برخوردار است. این شرکت برای جذب مشتریان ثروتمندی که می‌خواهند برای گردش و تفریح به فضا بروند، تلاش می‌کند. View this post on Instagram A post shared by SpaceX (@spacex) جرد ایزاکمن، هایلی آرسنوکس، کریس سمبورسکی، و سیان پروکتور خدمه این پرواز هستند که پس از گذراندن دوره‌های مختلف آموزشی، هدایت کپسول یا فضاپیما را بر عهده خواهند داشت. جرد ایزاکن، کارآفرین..

شرکت «اسپیس اکس» برای یک سفر تاریخی دیگر آماده می‌شود.

این شرکت که مالک آن ایلان ماسک، میلیارد و کارآفرین آمریکایی است، قرار است برای نخستین بار چهار شهروند عادی را که هیچ‌گونه سابقه فضانوردی ندارند، به مدار زمین بفرستد.

به گزارش رویترز، موشک حامل این افراد که بخشی از برنامه‌های گردشگری فضایی اسپیس اکس است، چهارشنبه پانزدهم سپتامبر از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به مدار زمین پرتاب می‌شود.

بر اساس برنامه کنونی، پرتاب موشک در یک پنجره زمانی پنج ساعته که از هشت صبح آغاز می‌شود، میسر خواهد بود و با توجه به شرایط آب و هوایی، شانس اجرای عملیات فعلا هفتاد درصد است.

موفقیت این سفر سه روزه که «الهام‌بخش ۴» نام دارد، از اهمیت زیادی برای اسپیس اکس برخوردار است. این شرکت برای جذب مشتریان ثروتمندی که می‌خواهند برای گردش و تفریح به فضا بروند، تلاش می‌کند.

View this post on Instagram

A post shared by SpaceX (@spacex)

جرد ایزاکمن، هایلی آرسنوکس، کریس سمبورسکی، و سیان پروکتور خدمه این پرواز هستند که پس از گذراندن دوره‌های مختلف آموزشی، هدایت کپسول یا فضاپیما را بر عهده خواهند داشت.

جرد ایزاکن، کارآفرین میلیاردر آمریکایی، تمامی هزینه‌های این سفر را می‌پردازد، و سه خدمه دیگر را شخصا برگزیده است.

او این پرواز را با هدف آگاهی‌رسانی و حمایت از بیمارستان و مرکز پژوهشی کودکان سرطانی «سنت جود» انجام می‌دهد. او شخصا یکصد میلیون دلار به آن بیمارستان کمک کرده است.

علاوه بر اسپیس اکس که متعلق به ایلان ماسک است، شرکت‌های «بلو اوریجین» جف بزوس و «ویرجین گلکتیک» ریچارد برانسون نیز در زمینه گردشگری فضایی فعال هستند، ولی هنوز به مرحله کامل اجرایی نرسیده‌اند.

A SpaceX Falcon 9 rocket with a Dragon 2 spacecraft lifts off on pad 39A at the Kennedy Space Center for a re-supply mission to…پرتاب موفقیت‌آمیز «اسپیس اکس» برای انتقال موجودات دریایی و صفحات خورشیدی به ایستگاه فضاییپرتاب موشک «فالکن» شرکت «اسپیس اکس» برای انتقال هزاران موجود دریایی بسیار کوچک، صفحات خورشیدی پرقدرت، و برخی اقلام دیگر به ایستگاه بین‌المللی فضایی با موفقیت انجام شد.