۶ آذر ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

سقوط ارزش لیر؛ هزاران تن از مردم خشمگین ترکیه در جایگاه‌های سوخت صف بستند

سقوط ارزش لیر؛ هزاران تن از مردم خشمگین ترکیه در جایگاه‌های سوخت صف بستند صحنه از تظاهرات چهارشنبه در استانبول علیه دولت رجب طیب اردوغان هزاران تن از مردم عصبانی و خشمگین ترکیه روز چهارشنبه سوم آذر در آستانه افزایش شدید قیمت‌های سوخت در پی سقوط ارزش لیر، در مقابل جایگاه‌های سوخت این کشور صف بستند. گروهی از مردم نیز برای دومین روز متوالی در خیابان‌ها دست به تظاهرات زدند. فیلم‌های خبرگزاری رویترز نشان می‌دهد که در اعتراضات روز چهارشنبه در محله کادی‌کوی استانبول شماری از معترضان بازداشت و به زور به داخل خودروهای پلیس انداخته شدند. اتحادیه کارکنان انرژی، بنزین و جایگاه‌های سوخت ترکیه اعلام کرد که قیمت بنزین از نیمه‌شب چهارشنبه به ازای هر لیتر «یک لیر» افزایش خواهد یافت. خبرگزاری رویترز می‌گوید که این افزایش دامنه‌دار موجب تشکیل صف‌های طولانی در مقابل جایگاه‌های سوخت ترکیه شده است. ارزش لیر، واحد پول ترکیه، به پایین‌ترین حد خود در برابر دلار رسیده و از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون بیش از ۴۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است. ارزش لیر در غروب روز چهارشنبه حدود هفت درصد نسبت به روز ق..

سقوط ارزش لیر؛ هزاران تن از مردم خشمگین ترکیه در جایگاه‌های سوخت صف بستند

صحنه از تظاهرات چهارشنبه در استانبول علیه دولت رجب طیب اردوغان
صحنه از تظاهرات چهارشنبه در استانبول علیه دولت رجب طیب اردوغان

هزاران تن از مردم عصبانی و خشمگین ترکیه روز چهارشنبه سوم آذر در آستانه افزایش شدید قیمت‌های سوخت در پی سقوط ارزش لیر، در مقابل جایگاه‌های سوخت این کشور صف بستند.

گروهی از مردم نیز برای دومین روز متوالی در خیابان‌ها دست به تظاهرات زدند. فیلم‌های خبرگزاری رویترز نشان می‌دهد که در اعتراضات روز چهارشنبه در محله کادی‌کوی استانبول شماری از معترضان بازداشت و به زور به داخل خودروهای پلیس انداخته شدند.

اتحادیه کارکنان انرژی، بنزین و جایگاه‌های سوخت ترکیه اعلام کرد که قیمت بنزین از نیمه‌شب چهارشنبه به ازای هر لیتر «یک لیر» افزایش خواهد یافت.

خبرگزاری رویترز می‌گوید که این افزایش دامنه‌دار موجب تشکیل صف‌های طولانی در مقابل جایگاه‌های سوخت ترکیه شده است.

ارزش لیر، واحد پول ترکیه، به پایین‌ترین حد خود در برابر دلار رسیده و از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون بیش از ۴۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

ارزش لیر در غروب روز چهارشنبه حدود هفت درصد نسبت به روز قبل از آن بهبود پیدا کرد و به ۱۲.۲۰ لیر در برابر هر دلار رسید.

بسیاری از مردم ترکیه که با تورم ۲۰ درصدی دست‌وپنجه نرم می‌کنند نگران افزایش قیمت‌ها هستند.

آن دسته از شهروندان ترکیه که روز چهارشنبه تلاش می‌کردند آیفون و سایر لوازم الکترونیکی بخرند با پیام‌های خطا مواجه شدند، زیرا سقوط تاریخی ۱۵ درصدی لیر که روز سه‌شنبه رخ داد، باعث بلاتکلیفی در قیمت‌گذاری کالاها شده است.

کاهش ارزش پول ترکیه در روزهای اخیر و پس از سخنرانی‌های رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری، در دفاع از ادامه کاهش بهره‌ها شدت گرفته است.

در اعتراض به این شرایط سه‌شنبه شب ده‌ها نفر در شهرهای آنکارا، استانبول و ازمیر به خیابان‌ها آمدند.

رهبران دو حزب مخالف دولت نیز خواستار استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام شده‌اند.

بانک مرکزی ترکیه از ماه سپتامبر سال جاری تاکنون نرخ بهره را چهار درصد کاهش داده که این امر نگرانی‌ها را در مورد استقلال این نهاد از دولت رجب طیب اردوغان افزایش داده است.

آقای اردوغان در دو سال اخیر سه رئیس بانک مرکزی ترکیه را برکنار کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ ک.ر