۵ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

شعار مرگ بر جمهوری اسلامی در مترو تهران؛ حمایت‌ها از اعتصاب‌های سراسری پالایشگاهی ادامه دارد

حمایت واحدها و سازمان‌های مختلف صنفی و کارگری از اعتصاب سراسری صنعتگران پالایشگاهی در ایران ادامه دارد. کشاورزان و دامداران در اصفهان، طبس، و نیشابور نیز در اعتراض به بی‌آبی، گرانی علوفه، و بحران تولید شیر تجمعاتی بر پا کردند. همچنین گروهی در ایستگاه مترو صادقیه تهران شعار مرگ بر جمهوری اسلامی و مرگ بر اصل ولایت فقیه سر دادند. ۳۲ روز از اعتصاب سراسری کارگران صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در دوازده استان ایران می گذرد. در تازه‌ترین واکنش، شورای سازماندهی اعتراضات با انتشار نهمین بیانیه حمایتی خود، ضمن تاکید بر خواست افزایش دستمزدها به موضوع تشکیل ابرگروه کاریابی با طرح پیگیری مطالبه‌گری در چهارچوب قوانین اسلامی برای مهار اعتصاب‌ها اشاره کرده و گفته است افزایش دو برابری دستمزدها تاکید اول ما است و همانطور که دیگر بخش‌های کارگری هم تاکید کرده‌اند، دستمزد هیچ کارگری نباید زیر ۱۲ میلیون تومان باشد و مزد باید هر ماهه به موقع پرداخت شود. در این بیانیه آمده است: «ما خواهان امنیت شغلی هستیم و قراردادها باید دائمی شوند. کارگران اخراجی باید سرکار برگردند. ایمنی محیط کار ما باید تامین شود و کمپ ها و..

حمایت واحدها و سازمان‌های مختلف صنفی و کارگری از اعتصاب سراسری صنعتگران پالایشگاهی در ایران ادامه دارد.

کشاورزان و دامداران در اصفهان، طبس، و نیشابور نیز در اعتراض به بی‌آبی، گرانی علوفه، و بحران تولید شیر تجمعاتی بر پا کردند. همچنین گروهی در ایستگاه مترو صادقیه تهران شعار مرگ بر جمهوری اسلامی و مرگ بر اصل ولایت فقیه سر دادند.

۳۲ روز از اعتصاب سراسری کارگران صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در دوازده استان ایران می گذرد. در تازه‌ترین واکنش، شورای سازماندهی اعتراضات با انتشار نهمین بیانیه حمایتی خود، ضمن تاکید بر خواست افزایش دستمزدها به موضوع تشکیل ابرگروه کاریابی با طرح پیگیری مطالبه‌گری در چهارچوب قوانین اسلامی برای مهار اعتصاب‌ها اشاره کرده و گفته است افزایش دو برابری دستمزدها تاکید اول ما است و همانطور که دیگر بخش‌های کارگری هم تاکید کرده‌اند، دستمزد هیچ کارگری نباید زیر ۱۲ میلیون تومان باشد و مزد باید هر ماهه به موقع پرداخت شود.

در این بیانیه آمده است: «ما خواهان امنیت شغلی هستیم و قراردادها باید دائمی شوند. کارگران اخراجی باید سرکار برگردند. ایمنی محیط کار ما باید تامین شود و کمپ ها و وضع غذا و غذا خوری ها استاندارد و قابل قبول شوند. و ما خواهان ۲۰ روز کار و ده روز مرخصی هستیم.»

همچنین، در حالی که نارضایتی کارگران از شرکت های پیمانکاری ادامه دارد، پیمان شجیراتی، فعال کارگری و کارگر پیشین گروه ملی فولاد اهواز، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا، گفت شرکت های پیمانکاری هیچ نقشی در تولید ندارند و فقط با سیاست های نادرست دولتی به عنوان واسطه استخدام کارگران، بخشی ازحقوق آنها را بر ثروت خویش می افزایند.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه های مجازی گروهی از کارگران و صنعتگران در فولادشهر اصفهان در حمایت از اعتصاب کارکنان پالایشگاهی و کمپین بیست-ده راه پیمایی کرده اند.

فولادشهر #اصفهان
راهپیمایی در حمایت از #اعتصاب#نفت‌گران و کمپین ٢٠١٠ برای افزایش حقوق #کارگران پروژه‌های #عسلویه، #کنگان، اصفهان، #اراک، #شیراز و #قشم
دوشنبه ۲۸تیرماه pic.twitter.com/rqtY3jcsKZ

— بگونه (@begoonah1) July 20, 2021

در شهرهای طبس و نیشابور هم افزایش قیمت علوفه در شرایط خشکسالی و همخوان نبودن قیمت تمام شده شیر با قیمت مصوب دولت، بار دیگر دامداران معترض را مقابل ادارات دولتی جمع کرده است. آنها به نشانه اعتراض اقدام به پاشیدن شیر در خیابان کرده و شعار «دامدار ورشکسته دیگر توان ندارد» سر دادند.

#تجمع اعتراضی #دامداران معترض طبس
در برابر معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان
روز سه‌شنبه ۲۹ تیرماه ۱۴۰۰ pic.twitter.com/hhs1rviFgV

— بگونه (@begoonah1) July 20, 2021

انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی نیز در نامه ای خطاب به حسن روحانی ضمن انتقاد از تأخیر طولانی و بلاتوجیه آنها در تعیین قیمت شیرخام و ۱۰ قلم محصولات لبنی پرمصرف، اعلام کرده است که در صورت عدم توجه مسئولان به حل مشکل دامداران و صنایع لبنی، از این پس با استناد به قانون تجارت، بر اساس قیمت توافقی با دامداران به قیمت گذاری محصولات لبنی تولیدی خود اقدام خواهند کرد.

فیلمی دیگراز #تجمع اعتراضی #دامداران#نیشابور
مقابل فرمانداری
باشعار مسئول بی لیاقت استعفا استعفا
سه شنبه ۲۹ تیرماه ۱۴۰۰ pic.twitter.com/4YY3cAGFc1

— بگونه (@begoonah1) July 20, 2021

گروهی از کشاورزان اصفهان نیز در اعتراض به بحران آب در داخل ساختمان اداره آب آن استان با مسئولان وارد کشمکش شدند. از سویی دیگر یک کشاورز با اشاره به گالن های آب شرب کارکنان اداری به کیفیت بد آب آشامیدنی و لوله کشی معترض است.

همچنین بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی که بازتاب بسیاری هم داشته گروهی از مسافران در متروی صادقیه تهران به طور خودجوش شعار «‌مرگ بر جمهوری اسلامی و مرگ بر اصل ولایت فقیه» سر دادند.

فیلمی دیگراز
ایستگاه مترو صادقیه #تهران
باشعار مرگ برجمهوری اسلامی
سه شنبه ۲۹تیرماه ۱۴۰۰ pic.twitter.com/wu6BkueVJ5

— بگونه (@begoonah1) July 20, 2021

شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه
در ایستگاه مترو صادقیه #تهران
سه شنبه ۲۹تیرماه ۱۴۰۰ pic.twitter.com/v9uCgKL6Hn

— بگونه (@begoonah1) July 20, 2021