۳۰ دی ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

سویه جدید ویروس کرونا به استرالیا رسید، اسرائيل مرزها را بست

سویه جدید ویروس کرونا به استرالیا رسید، اسرائيل مرزها را بست دستگاه سنجش دمای بدن مسافران در فرودگاه بن گورین همزمان با افزایش نگرانی‌ها از شیوع سویه جدید ویروس کرونا موسوم به اومیکرون، بریتانیا، آلمان، و ایتالیا روز شنبه اعلام کردند مواردی از این سویه جدید در آنها مشاهده شده است. اسرائیل نیز در همین روز اعلام کرد که مرزهایش را به مدت دوهفته به روی مسافران خارجی می‌بندد. پس از اعلام شناسایی اومیکرون در چند کشور اروپایی، گزارش‌ها اکنون حاکی است که این سویه جدید ویروس کرونا به شهر سیدنی در استرالیا نیز رسیده است. مقام‌های استرالیا روز یکشنبه، هفتم آذر، تایید کردند که دو مسافر خارجی از منطقه جنوب آفریقا پس از ورود به سیدنی ناقل اومیکرون تشخیص داده شدند. این دو مسافر پس از توقف در فرودگاه دوحه با پرواز شرکت «قطر ایرویز» وارد سیدنی شده بودند. به‌گفته مقام‌های استرالیایی، این دو نفر نشانه‌های ابتلا به این بیماری را ندارند و به طور کامل در برابر بیماری کووید ۱۹ واکسینه شده بودند. با این حال، هر دو فرد ناقل به همراه ۱۲ مسافر دیگر که از جنوب آفریقا وارد سیدنی شده‌اند، هم‌اکنون در قرنطینه هس..

سویه جدید ویروس کرونا به استرالیا رسید، اسرائيل مرزها را بست

دستگاه سنجش دمای بدن مسافران در فرودگاه بن گورین
دستگاه سنجش دمای بدن مسافران در فرودگاه بن گورین

همزمان با افزایش نگرانی‌ها از شیوع سویه جدید ویروس کرونا موسوم به اومیکرون، بریتانیا، آلمان، و ایتالیا روز شنبه اعلام کردند مواردی از این سویه جدید در آنها مشاهده شده است.

اسرائیل نیز در همین روز اعلام کرد که مرزهایش را به مدت دوهفته به روی مسافران خارجی می‌بندد.

پس از اعلام شناسایی اومیکرون در چند کشور اروپایی، گزارش‌ها اکنون حاکی است که این سویه جدید ویروس کرونا به شهر سیدنی در استرالیا نیز رسیده است.

مقام‌های استرالیا روز یکشنبه، هفتم آذر، تایید کردند که دو مسافر خارجی از منطقه جنوب آفریقا پس از ورود به سیدنی ناقل اومیکرون تشخیص داده شدند. این دو مسافر پس از توقف در فرودگاه دوحه با پرواز شرکت «قطر ایرویز» وارد سیدنی شده بودند.

به‌گفته مقام‌های استرالیایی، این دو نفر نشانه‌های ابتلا به این بیماری را ندارند و به طور کامل در برابر بیماری کووید ۱۹ واکسینه شده بودند. با این حال، هر دو فرد ناقل به همراه ۱۲ مسافر دیگر که از جنوب آفریقا وارد سیدنی شده‌اند، هم‌اکنون در قرنطینه هستند.

شناسایی این سویه جدید ویروس کرونا باعث نگرانی جهانی شده است و موجی از ممنوعیت‌ها یا محدودیت‌های سفر در پی داشته و از روز جمعه بر بازارهای مالی اثر گذاشته است.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه، هفتم آذر، از کاهش قیمت نفت – حدود ۱۰ دلار در هر بشکه – خبر داد.

بر این اساس، اکثر بازارهای سهام خلیج فارس در معاملات اولیه روز یکشنبه شاهد افتی چشمگیر بودند. در حدود دو سال گذشته این نخستین بار است که شاخص سهام عربستان سعودی چنین سقوط یک‌روزه‌ای را تجربه می‌کند.

رویترز می‌گوید، رشد سریع این سویه جدید ویروس کرونا و قابلیت سرایت بالای آن به نگرانی سرمایه‌گذاران دامن زده است. اومیکرون ممکن است روند بهبود و احیای اقتصادی را پس از تقریباً دو سال همه‌گیری جهانی کرونا٬ متوقف کند.

بیشتر در این باره:

ایران ورود مسافر از شش کشور آفریقایی را در پی شیوع «اومیکرون» ممنوع کرد

اسرائیل همچنین اعلام کرده است که شهروندان اسرائیلی که در خارج از این کشور به سر می‌برند٬ می‌بایست به محض ورود سه تا هفت روز قرنطینه شوند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا هم گفته است که به دلیل شناسایی این سویه جدید، برخی از اقدامات محدودکننده در ارتباط با شیوع کرونا برای افرادی که وارد این کشور می‌شوند به اجرا گذاشته می‌شود.

همزمان با اقدام سازمان بهداشت جهانی برای قرار دادن سویه جدید ویروس کرونا، اومیکرون، در ردیف ویروس‌های «با قابلیت سرایت بالا» و «نگران‌کننده»، تلاش‌های جهانی برای مهار این سویه جدید تشدید شده است.

«اومیکرون»، که یکی از تغییریافته‌ترین موارد جهش ویروس کرونا محسوب می‌شود، برای اولین بار در آفریقای جنوبی کشف شد و از آن زمان در بلژیک، بوتسوانا، اسرائیل و هنگ‌کنگ شناسایی شده است.

علاوه بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بریتانیا و روسیه، آمریکا و کانادا هم اعلام کرده‌اند که ورود مسافران از کشور آفریقای جنوبی و هفت کشور دیگر جنوب آفریقا را تعلیق می‌کنند.

این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که ایمنی‌شناسان هشدار داده‌اند که احتمالا اقدامات برخی کشورها جهت اعمال محدودیت‌های سفر برای جلوگیری از انتشار جهانی «اومیکرون» خیلی دیر باشد.

ویروس کرونا از زمانی که دو سال پیش برای اولین بار در مرکز چین شناسایی شد، باعث ابتلا بیش از ۲۶۰ میلیون نفر در سراسر جهان شده و پنج میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را کشته است.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا