۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

فنلاند به درخواست رسمی عضویت ناتو نزدیک شد؛ تهدید روسیه به اقدامات «نظامی و فنی»

فنلاند به درخواست رسمی عضویت ناتو نزدیک شد؛ تهدید روسیه به اقدامات «نظامی و فنی» سائولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر فنلاند روز پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت اعلام کردند که موافق پیوستن کشورشان به ناتو هستند و افزودند که تصمیم رسمی در این مورد در همین آخر هفته اتخاذ خواهد شد. با گذشت ۷۸ روز از تهاجم روسیه به اوکراین، سائولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند، و همچنین سانا مارین، نخست وزیر این کشور، بامداد پنج‌شنبه حمایت خود را از ارائه درخواست رسمی عضویت در ناتو اعلام کرده و در بیانیه مشترکی گفتند که «عضویت در ناتو موجب تحکیم امنیت فنلاند خواهد شد». بنابر گزارش‌ها، کرملین نیز در همین روز بلافاصله به این اعلام موضع واکنش نشان داده و گفته است که در صورت پیوستن فنلاند به ائتلاف نظامی غربی که «قطعاً» تهدیدی برای روسیه خواهد بود، روسیه ناچار خواهد بود اقدامات «نظامی-فنی» انجام دهد. از سوی دیگر، به دنبال تشدید تنش میان مسکو و دولت‌های غربی، یک روزنامه محلی روز پنج‌شنبه به نقل از منابعی که نام‌شان فاش نشده، گزارش داد که روسیه ممکن است عرضه گاز خود به فنلاند را از روز جمعه متوقف کند...

فنلاند به درخواست رسمی عضویت ناتو نزدیک شد؛ تهدید روسیه به اقدامات «نظامی و فنی»

سائولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند
سائولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند

رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر فنلاند روز پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت اعلام کردند که موافق پیوستن کشورشان به ناتو هستند و افزودند که تصمیم رسمی در این مورد در همین آخر هفته اتخاذ خواهد شد.

با گذشت ۷۸ روز از تهاجم روسیه به اوکراین، سائولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند، و همچنین سانا مارین، نخست وزیر این کشور، بامداد پنج‌شنبه حمایت خود را از ارائه درخواست رسمی عضویت در ناتو اعلام کرده و در بیانیه مشترکی گفتند که «عضویت در ناتو موجب تحکیم امنیت فنلاند خواهد شد».

بنابر گزارش‌ها، کرملین نیز در همین روز بلافاصله به این اعلام موضع واکنش نشان داده و گفته است که در صورت پیوستن فنلاند به ائتلاف نظامی غربی که «قطعاً» تهدیدی برای روسیه خواهد بود، روسیه ناچار خواهد بود اقدامات «نظامی-فنی» انجام دهد.

از سوی دیگر، به دنبال تشدید تنش میان مسکو و دولت‌های غربی، یک روزنامه محلی روز پنج‌شنبه به نقل از منابعی که نام‌شان فاش نشده، گزارش داد که روسیه ممکن است عرضه گاز خود به فنلاند را از روز جمعه متوقف کند.

خبرگزاری رویترز با بازتاب این گزارش تصریح کرده است که به طور مستقل قادر به تایید این خبر نیست.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در واکنش به این تصمیم فنلاند روز پنج‌شنبه گفت که به باور او ادامه توسعه ناتو به نفع ثبات و امنیت اروپا «نخواهد بود» و روسیه پیامدهای عضویت فنلاند در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، را از منظر امنیت خود ارزیابی خواهد کرد.

وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش به این تصمیم مقام‌های فنلاندی، به هلسینکی هشدار داده است که «باید متوجه مسئولیت و پیامدهای چنین اقدامی باشد.»

مسکو کمتر از یک ماه پیش نیز تهدید کرده بود که در صورت قطعی شدن عضویت فنلاند و یا سوئد در ناتو، روسیه استقرار تسلیحات هسته‌ای در مرزهای خود با منطقه بالتیک را بررسی خواهد کرد.

تصویر منتشر شده از سوی ارتش اوکراین از شلیک راکت ضد تانک جاولین توسط نیروهای نظامی این کشور بیشتر در این باره:

تهدید مسکو: تسلیحات اتمی در بالتیک مستقر می‌کنیم؛ تورم جهانی زیر سایه جنگ اوکراین

روسیه دارای بزرگ‌ترین زرادخانه کلاهک‌های هسته‌ای جهان است و همراه با چین و آمریکا، از پیشگامان دنیا در حوزه فناوری موشک‌های مافوق صوت به شمار می‌رود.

فنلاند یک‌هزار و ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد دارد و از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین و در پی تشدید نگرانی‌های امنیتی، حمایت عموم فنلاندی‌ها برای پیوستن به ناتو افزایش یافته است.

به‌رغم انتقاد مسکو، اعلام قریب‌الوقوع بودن درخواست رسمی مقام‌های ارشد فنلاند برای پیوستن به ناتو با استقبال رهبران غربی روبه‌رو شده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، با ابراز خرسندی از تصمیم فنلاند برای پیوستن به این ائتلاف نظامی پیش‌بینی کرد که روند رسمی عضویت این کشور، «هموار و سریع» انجام گیرد.

نخست وزیر لهستان نیز در توئیتی حمایت کشور خود از عضویت هر چه سریع‌تر فنلاند به ناتو را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، انتظار می‌رود سوئد نیز که همچون فنلاند هنوز به عضویت ناتو درنیامده است طی روزهای آینده تصمیم نهایی خود برای پیوستن به این اتئلاف نظامی را اعلام کند.

از سوی دیگر، گزارش‌ها حاکی است که روسیه حملات خود را به شرق اوکراین را طی روز پنج‌شنبه تشدید کرده است.

روز گذشته، دفتر ریاست جمهوری اوکراین از عقب راندن نیروهای روسی تا نزدیکی مرز در منطقه خارکیف و بازپس‌گیری چهار روستا در این منطقه خبر داد.

با استفاده از خبرگزاری آلمان، رویترز و آسوشیتدپرس و گزارش‌های رادیو فردا؛ آ.ت / پ.پ