۳ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

فینال یورو ۲۰۲۰؛ انگلیس حریف ایتالیا شد

فینال یورو ۲۰۲۰؛ انگلیس حریف ایتالیا شد تیم ملی فوتبال انگلیس در وقت اضافه با برتری دو بر یک مقابل دانمارک، راهی دیدار پایانی رقابت‌های یورو ۲۰۲۰ شد. انگلیس برای نخستین بار در تاریخ فوتبالش به فینال جام ملت‌های اروپا رسید. این تیم همچنین پس از قهرمانی در جام جهانی ۱۹۶۶ برای اولین بار حضور در یک فینال از رقابت‌های معتبر را تجربه می‌کند. یک شب پیشتر و در دیگر بازی نیمه نهایی، ایتالیا در استادیوم ویمبلی و در ضربات پنالتی مقابل اسپانیا پیروز شد تا به فینال راه پیدا کند. بازی انگلیس با دانمارک نیز در همین استادیوم و با حضور ۶۵ هزار تماشاگر برگزار شد. میکل دامسگارد که در سامپدوریا بازی می‌کند دانمارک را در سی‌امین دقیقه پیش انداخت. این اولین گلی بود که انگلیس در این تورنمنت دریافت کرد. آنها طی چهار ماه اخیر ۶۹۱ دقیقه دروازه‌‌شان را بسته نگه داشته بودند. دامسگارد که زننده گل اول دانمارک به روسیه هم بود، پس از ایست قلبی هم تیمی‌اش کریستین اریکسن در دیدار نخست، از بازی دوم در ترکیب این تیم قرار گرفت و با نمایش خوبش در امتداد تورنمنت، از بهترین‌های دانمارک بود. فقط ۹ دقیقه بعد گل به خودی ک..

فینال یورو ۲۰۲۰؛ انگلیس حریف ایتالیا شد

تیم ملی فوتبال انگلیس در وقت اضافه با برتری دو بر یک مقابل دانمارک، راهی دیدار پایانی رقابت‌های یورو ۲۰۲۰ شد.

انگلیس برای نخستین بار در تاریخ فوتبالش به فینال جام ملت‌های اروپا رسید. این تیم همچنین پس از قهرمانی در جام جهانی ۱۹۶۶ برای اولین بار حضور در یک فینال از رقابت‌های معتبر را تجربه می‌کند.

یک شب پیشتر و در دیگر بازی نیمه نهایی، ایتالیا در استادیوم ویمبلی و در ضربات پنالتی مقابل اسپانیا پیروز شد تا به فینال راه پیدا کند.

بازی انگلیس با دانمارک نیز در همین استادیوم و با حضور ۶۵ هزار تماشاگر برگزار شد. میکل دامسگارد که در سامپدوریا بازی می‌کند دانمارک را در سی‌امین دقیقه پیش انداخت.

این اولین گلی بود که انگلیس در این تورنمنت دریافت کرد. آنها طی چهار ماه اخیر ۶۹۱ دقیقه دروازه‌‌شان را بسته نگه داشته بودند.

دامسگارد که زننده گل اول دانمارک به روسیه هم بود، پس از ایست قلبی هم تیمی‌اش کریستین اریکسن در دیدار نخست، از بازی دوم در ترکیب این تیم قرار گرفت و با نمایش خوبش در امتداد تورنمنت، از بهترین‌های دانمارک بود.

فقط ۹ دقیقه بعد گل به خودی کاپیتان سیمون که‌یا، مدافع آث میلان، بازی را به تساوی کشید.

در نیمه دوم فشار حملات دامنه‌دار انگلیس روی دروازه دانمارک، با تلاش مدافعین پرتعداد دانمارک و واکنش‌های موفق کاسپر اشمایکل، بی نتیجه ماند.
اشمایکل همچون پدر سرشناسش که با تیم ملی دانمارک به قهرمانی جام ملت‌های اروپا ۱۹۹۲ رسیده، ستاره این تیم بود و بارها دروازه تیم اسکاندیناویایی را از فروپاشی نجات داد.

بازی در ۹۰ دقیقه به اضافه هفت دقیقه وقت اضافه، با تساوی به پایان رسید تا مانند اکثر دیدارهای دور حذفی این رقابت‌ها، تعیین نتیجه به ۳۰ دقیقه وقت اضافی و چه بسا ضربات پنالتی کشیده شود.

شاگردان گرت ساوت گیت با حفظ فشار در وقت اضافه، توانستند صاحب ضربه پنالتی شوند. این اتفاق در دقیقه ۱۰۴ و با سرنگونی استرلینگ در محوطه جریمه رخ داد.
هری کین پشت توپ ایستاد. دروزه‌بان لسترسیتی که شناخت کاملی از بازیکنان تیم رقیب دارد، با شیرجه صحیحش توانست شلیک کین را مهار کند اما در برگشت، خود این بازیکن توپ را به تور رساند.
کین ۴ گله شد تا در جدول گلزنان پس از پاتریک شیک از جمهوری چک و کریستیانو رونالدو از پرتغال قرار بگیرد. یک گل دیگر از مهاجم تاتنهام در دیدار پایانی، او را آقای گل مشترک جام خواهد کرد.
جردن پیکفورد، کایل واکر، هری مگوایر، جان استونز، لوک شاو، کالوین فیلیپس، دکلان رایس، بوکایو ساکا، میسون مانت، رحیم استرلینگ و هری کین ۱۱ مرد اصلی انگلیس در این بازی بودند.

در نیمه دوم و وقت‌ اضافه جک گریلیش، جردن هندرسون، فیل فودن و کیران تریپیر به عنوان بازیکنان جایگزین وارد میدان شدند.

ساوت گیت پس از بازی گفت: «وقتی سال هاست منتظر مانده‌ایم تا از نیمه نهایی عبور کنیم، یعنی بازیکنانم تجربه بین‌المللی محدودی دارند اما آنها امشب فوق‌العاده بودند تا شبی عالی را به هواداران و مردم خود هدیه کنیم. اما این ماجراجویی چهار روز دیگر ادامه دارد».

سرمربی تیم ملی انگلیس درباره فینال گفت: «ایتالیا فرم بسیار خوبی ارائه کرده اما ما قصد داریم برای کشورمان خاطره بسازیم. جوانان فکر می‌کنند اوضاع برای تیم ملی همیشه اینگونه بوده ولی به ساکا و بلینگهام گفتم که این طور نیست!»

اشاره گرت ساوت گیت به دو بازیکن جوان انگلیس است که به ترتیب ۱۹ و ۱۸ ساله‌اند.

دیدار نهایی یکشنبه شب در استادیوم ویمبلی برگزار خواهد شد. جالب اینکه انگلیس غیر از بازی با اوکراین که در رم برگزار شد، بقیه بازی‌هایش را میزبان بوده است.