۲ بهمن ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

مراسم سال نو میلادی زیر سایه «اومیکرون»

مراسم سال نو میلادی زیر سایه «اومیکرون» اگرچه از آفریقای جنوبی، محل شناسایی اولین موارد ابتلا به اومیکرون، سویه جدید ویروس کرونا خبر رسیده که موج گسترده ابتلا در این کشور در حال افت است ولی اکثر کشورها به دلیل نگرانی از شیوع بیشتر ويروس جشن سال نو را به شکل بسیار محدودی برگزار می‌کنند. در اروپا، برج ایفل در پاریس و ساعت بیگ بن در لندن که همیشه از نمادهای مهم این مراسم بوده‌اند امسال بدون آتش‌بازی به استقبال سال نو رفتند. این در حالی است که در ساعت‌های پایانی سال ۲۰۲۱، وزارت بهداشت آفریقای جنوبی خبر داد موج گسترده ناشی از شیوع سویه اومیکرون که حدود شش هفته پیش اولین‌بار در این کشور شناسایی شد، بدون تلفات چشمگیر رو به کاهش است. به‌رغم محدودیت‌های اعمال شده برای برگزاری جشن سال نو در اکثر نقاط دنیا، ساکنان سیدنی استرالیا با برگزاری مراسم آتش‌بازی در حاشيه بندرگاه شهر از راه رسیدن سال ۲۰۲۲ را جشن گرفتند. همچنین در سایر شهرهای مهم و پایتخت‌های کشورهای نیمکره شرقی از جمله اوکلند، پایتخت نیوزیلند، برخلاف معمول مراسم آتش بازی برگزار نشد. در ایالات متحده نیز مراسم شب سال نو در میدان تایمز ..

مراسم سال نو میلادی زیر سایه «اومیکرون»

اگرچه از آفریقای جنوبی، محل شناسایی اولین موارد ابتلا به اومیکرون، سویه جدید ویروس کرونا خبر رسیده که موج گسترده ابتلا در این کشور در حال افت است ولی اکثر کشورها به دلیل نگرانی از شیوع بیشتر ويروس جشن سال نو را به شکل بسیار محدودی برگزار می‌کنند.

در اروپا، برج ایفل در پاریس و ساعت بیگ بن در لندن که همیشه از نمادهای مهم این مراسم بوده‌اند امسال بدون آتش‌بازی به استقبال سال نو رفتند.

این در حالی است که در ساعت‌های پایانی سال ۲۰۲۱، وزارت بهداشت آفریقای جنوبی خبر داد موج گسترده ناشی از شیوع سویه اومیکرون که حدود شش هفته پیش اولین‌بار در این کشور شناسایی شد، بدون تلفات چشمگیر رو به کاهش است.

به‌رغم محدودیت‌های اعمال شده برای برگزاری جشن سال نو در اکثر نقاط دنیا، ساکنان سیدنی استرالیا با برگزاری مراسم آتش‌بازی در حاشيه بندرگاه شهر از راه رسیدن سال ۲۰۲۲ را جشن گرفتند.

همچنین در سایر شهرهای مهم و پایتخت‌های کشورهای نیمکره شرقی از جمله اوکلند، پایتخت نیوزیلند، برخلاف معمول مراسم آتش بازی برگزار نشد.

در ایالات متحده نیز مراسم شب سال نو در میدان تایمز نیویورک امسال با یک چهارم ظرفیت معمول و رعایت فاصله فیزیکی برگزار می‌شود و فقط افرادی که مدرک واکسیناسیون ارائه دهند می‌توانند در این گردهمایی شرکت کنند.

شهرداری لس آنجلس در ایالت کالیفرنیا اما تصمیم گرفته است جشن سال نو را لغو کند.

بیمارستانی در فرانسه. فرانسه روز سه‌شنبه ۱۸۰ هزار مورد از ابتلا به کرونا را ثبت کرد بیشتر در این باره:

سازمان جهانی بهداشت: خطر ناشی از سویه اومیکرون هنوز بسیار بالا است

در اکثر کشورهای اروپایی ورود به اماکن عمومی مثل سینماها و رستوران‌ها فقط با مدرک واکسیناسیون مجاز است. ظرفیت پذیرش مشتری در بارها و رستوران‌ها کاهش یافته و به مردم توصیه شده است که مراسم شب سال نو را در جمع کوچک خانوادگی برگزار کنند.

با اين همه، برخی از شهرهای بزرگ تصمیم گرفته‌اند مراسم همیشگی شب سال نو را با تعداد کمتری از شرکت‌کنندگان برگزار کنند.

در مادرید، پایتخت اسپانیا این مراسم با ۶۰ درصد ظرفیت معمول برگزار خواهد شد. فرماندار مادرید گفته است که «مادرید بدون آزادی، مادرید نیست».

طی روزهای اخیر موارد ابتلای شناسایی شده در اسپانیا و از جمله مادرید رکورد جدیدی به جا گذاشته و برخی از کارشناسان بهداشت عمومی از تصمیم دولت ایالتی برای برگزاری این مراسم انتقاد کرده‌اند.

بیشتر در این باره:

جهش چشمگیر آمار جهانی ابتلا به کرونا در پی شیوع سویه اومیکرون

در اکثر کشورهای آسیای شرقی که بعد از سیدنی شاهد غروب آفتاب در آخرین روز سال ۲۰۲۱ بودند مراسم ویژه‌ای برگزار نشد.

در کره جنوبی مراسم سنتی به صدا درآوردن زنگ در حوالی نیمه‌شب برای دومین سال پیاپی لغو شد و دولت این کشور اعلام کرد که محدودیت‌های جدید برای پیشگیری از شیوع سویه اومیکرون دو هفته دیگر ادامه خواهد یافت.

برگزاری جشن در مرکز تفریحی شهر توکیو نیز لغو شد و نخست‌وزیر این کشور با انتشار پیامی در یوتیوب از مردم خواست حتما ماسک بزنند و از برگزاری تجمعات بزرگ خودداری کنند.

مالزی برگزاری اجتماعات بزرگ در سراسر کشور را ممنوع و مراسم آتش بازی در برج کوالالامپور را لغو کرد.

در جاکارتا پایتخت اندونزی نیز برای جلوگیری از اجتماع مردم تمامی خیابان‌های اصلی در مرکز شهر که معمولا محل جشن سال نو است مسدود شدند.

شیوع سویه اومیکرون طی هفته‌های اخیر باعث شد موارد ابتلا به کرونا در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا رکورد جدیدی به جا بگذارد.

آمارهای منتشر شده از سوی خبرگزاری رویترز نشان می‌دهد که از روز نخست دی‌ماه تاکنون موارد ابتلای روزانه در سراسر جهان بالاتر از یک میلیون نفر بوده که دست‌کم صد هزار نفر از رکوردهای قبلی بیشتر است.

پژوهش‌های اولیه نشان می‌دهد که احتمال بستری شدن و خطر مرگ بر اثر ابتلا به اومیکرون در مقایسه با سویه‌های قبلی کمتر است ولی به دلیل سرعت بالای انتقال و شمار چشمگیر مبتلایان بسیاری از کشورها ناگزیر شدند محدودیت‌های جدیدی وضع کنند.