۲۹ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

مرکل خواستار گفت‌وگو با طالبان برای ادامه عملیات خروج از افغانستان شد

مرکل خواستار گفت‌وگو با طالبان برای ادامه عملیات خروج از افغانستان شد آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز یکشنبه گفت که برلین خواستار گفت‌وگو با طالبان در رابطه با خروج باقی‌مانده کارگران قراردادی محلی از افغانستان است و افزود که بازگشایی فرودگاه کابل و ازسرگیری پروازها نشانه خوبی است. رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزهای اعلام کرده که این اتحادیه آماده همکاری و مذاکره با حکومت جدید افغانستان در کابل است، اما این گروه اسلام‌گرا باید حقوق بشر از جمله حقوق زنان را رعایت کند و اجازه ندهد که افغانستان به پایگاهی برای تروریسم تبدیل شود. آنگلا مرکل نیز اظهار داشت: «ما باید با طالبان درباره چگونگی خروج امن افرادی که برای آلمان در افغانستان کار کرده‌اند گفت‌وگو کنیم.» وی افزود که سازمان‌های بین‌المللی نیز باید امکان آن را داشته باشند که کمک‌های بشردوستانه بیشتری به مردم افغانستان برسانند. طالبان دو هفته پس از بازگشت به قدرت هنوز دولت جدیدی تشکیل نداده است. دوره پیشین حکومت آنها در افغانستان که از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ به طول انجامید با خشونت‌های شدیدی همراه بود و به زنان اجازه تحصیل و کار نمی‌داد. ..

مرکل خواستار گفت‌وگو با طالبان برای ادامه عملیات خروج از افغانستان شد

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز یکشنبه گفت که برلین خواستار گفت‌وگو با طالبان در رابطه با خروج باقی‌مانده کارگران قراردادی محلی از افغانستان است و افزود که بازگشایی فرودگاه کابل و ازسرگیری پروازها نشانه خوبی است.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزهای اعلام کرده که این اتحادیه آماده همکاری و مذاکره با حکومت جدید افغانستان در کابل است، اما این گروه اسلام‌گرا باید حقوق بشر از جمله حقوق زنان را رعایت کند و اجازه ندهد که افغانستان به پایگاهی برای تروریسم تبدیل شود.

آنگلا مرکل نیز اظهار داشت: «ما باید با طالبان درباره چگونگی خروج امن افرادی که برای آلمان در افغانستان کار کرده‌اند گفت‌وگو کنیم.»

وی افزود که سازمان‌های بین‌المللی نیز باید امکان آن را داشته باشند که کمک‌های بشردوستانه بیشتری به مردم افغانستان برسانند.

طالبان دو هفته پس از بازگشت به قدرت هنوز دولت جدیدی تشکیل نداده است. دوره پیشین حکومت آنها در افغانستان که از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ به طول انجامید با خشونت‌های شدیدی همراه بود و به زنان اجازه تحصیل و کار نمی‌داد.

طالبان می‌گویند که آنها تغییر کرده‌اند اما بسیاری از مردم افغانستان نگران تکرار شرایط خشونت‌بار پیشین هستند.

با استفاده از گزارش‌ خبرگزاری رویترز؛ س.ن