۴ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

مقام اوکراینی: ایران ارسال پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی به دادگاه را به اوکراین اطلاع داده است

ایران پرونده سرنگونی هواپیمایی اوکراینی بر فراز تهران در ۱۸ دی ۱۳۹۸ را به دادگاهی در تهران ارسال کرده و این موضوع را به اوکراین اطلاع داده است. به گزارش «اوکرین‌فرم»، گوندوز ممدوف، معاون دادستان کل اوکراین در گفتگو با رادیو آزادی این خبر را اعلام کرد و گفت محسن بهاروند، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه ایران از دادستان‌های اوکراین خواسته است پرونده را در چارچوب قوانین ملی بررسی کنند. گوندوز ممدوف می‌گوید این پرونده در اوکراین به عنوان «قتل عمد» ۱۷۶ مسافر و خدمه مورد بررسی قرار می‌گیرد. او معتقد است به همین دلیل، نمایندگان ایران از ایجاد تیم مشترک تحقیق خودداری کردند. به گفته معاون دادستان کل اوکراین، ایران در حال تحقیق در مورد خطای انسانی است و از همین رو، میزان مسئولیت در این مورد کاملا متفاوت می‌شود. هواپیمای پرواز ۷۵۲ اوکراین ۱۸ دی ۱۳۹۸ با شلیک دو موشک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سقوط کرد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن از جمله ده‌ها نفر از ایرانیان مقیم کانادا کشته شدند. دادگاه عالی اونتاریو در کانادا اواخر اردیبهشت ماه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی را «عمدی» و «تروریستی» توصیف کرد. وزار..

ایران پرونده سرنگونی هواپیمایی اوکراینی بر فراز تهران در ۱۸ دی ۱۳۹۸ را به دادگاهی در تهران ارسال کرده و این موضوع را به اوکراین اطلاع داده است.

به گزارش «اوکرین‌فرم»، گوندوز ممدوف، معاون دادستان کل اوکراین در گفتگو با رادیو آزادی این خبر را اعلام کرد و گفت محسن بهاروند، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه ایران از دادستان‌های اوکراین خواسته است پرونده را در چارچوب قوانین ملی بررسی کنند.

گوندوز ممدوف می‌گوید این پرونده در اوکراین به عنوان «قتل عمد» ۱۷۶ مسافر و خدمه مورد بررسی قرار می‌گیرد. او معتقد است به همین دلیل، نمایندگان ایران از ایجاد تیم مشترک تحقیق خودداری کردند.

به گفته معاون دادستان کل اوکراین، ایران در حال تحقیق در مورد خطای انسانی است و از همین رو، میزان مسئولیت در این مورد کاملا متفاوت می‌شود.

هواپیمای پرواز ۷۵۲ اوکراین ۱۸ دی ۱۳۹۸ با شلیک دو موشک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سقوط کرد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن از جمله ده‌ها نفر از ایرانیان مقیم کانادا کشته شدند.

دادگاه عالی اونتاریو در کانادا اواخر اردیبهشت ماه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی را «عمدی» و «تروریستی» توصیف کرد.

وزارت خارجه اوکراین نیز فروردین گذشته با صدور بیانیه‌ای مقامات جمهوری اسلامی ایران را به «دستکاری» در واقعیت و ایجاد «خشم و ناامیدی» در طرف اوکراینی متهم کرد.

ماه پیش سرنگونی این هواپیما توسط سپاه پاسداران ۱۷۶ کشته برجای گذاشت. بیانیه کانادا، سوئد، اوکراین، و بریتانیا: محاکمه مسئولان سرنگونی هواپیمای اوکراینی در ایران شفاف و علنی باشدگروه هماهنگی و پاسخ بین‌المللی برای قربانیان پرواز اوکراینی، شامل نمایندگان کشورهای کانادا، سوئد، اوکراین، و بریتانیا که شهروندانشان در جریان سرنگونی پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین توسط موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند، در بیانیه‌ای مشترک نسبت به «نقض قوانین بین‌المللی» از سوی جمهوری اسلامی ایران اعتراض کردند.