۲۷ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

نخست‌وزیر لبنان از تشکیل دولت خبر داد؛ گروه حزب‌الله دو سهمیه دارد 

نخست‌وزیر لبنان از تشکیل دولت خبر داد؛ گروه حزب‌الله دو سهمیه دارد نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، می‌گوید پس از ۱۳ ماه موفق شده است دولت جدید لبنان را تشکیل دهد ۱۳ ماه پس از استعفای دولت لبنان، سرانجام نجیب میقاتی، نخست وزیر مکلف این کشور، روز ۱۹ شهریور، به میشل عون، رئیس جمهور لبنان خبر داد که موفق به تشکیل دولت شده است. به گزارش رسانه‌های لبنان، میشل عون در دیداری که نبیه بری، رئیس مجلس لبنان نیز حضور داشت، نامه رسمی کابینه معرفی شده به نخست وزیری نجیب میقاتی، ارائه شده است. در گزارش‌های منتشره در رسانه‌ها، نام ۲۳ وزیر و معاون نخست‌وزیر اعلام شده است و از گزارش‌های اولیه چنین برمی‌آید که گروه شبه نظامی حزب‌الله لبنان که از حمایت حکومت ایران برخوردار است، دو وزارتخانه را در دست گرفته و سایر وزارت‌خانه‌ها میان احزاب حامی نجیب میقاتی تقسیم شده است. نخست‌وزیر لبنان پس از ارائه لیست به رئيس جمهور لبنان، گفت اکنون «زمان جنگ و جدل» نیست و باید همه برای جلوگیری از تشدید ناامیدی در این کشور تلاش کنند. او با تایید مشکلات گسترده اقتصادی در لبنان، گفت: «سوخت نیست؛ دارو نیست و بانک مرکزی ذخیره..

نخست‌وزیر لبنان از تشکیل دولت خبر داد؛ گروه حزب‌الله دو سهمیه دارد

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، می‌گوید پس از ۱۳ ماه موفق شده است دولت جدید لبنان را تشکیل دهد
نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، می‌گوید پس از ۱۳ ماه موفق شده است دولت جدید لبنان را تشکیل دهد

۱۳ ماه پس از استعفای دولت لبنان، سرانجام نجیب میقاتی، نخست وزیر مکلف این کشور، روز ۱۹ شهریور، به میشل عون، رئیس جمهور لبنان خبر داد که موفق به تشکیل دولت شده است.

به گزارش رسانه‌های لبنان، میشل عون در دیداری که نبیه بری، رئیس مجلس لبنان نیز حضور داشت، نامه رسمی کابینه معرفی شده به نخست وزیری نجیب میقاتی، ارائه شده است.

در گزارش‌های منتشره در رسانه‌ها، نام ۲۳ وزیر و معاون نخست‌وزیر اعلام شده است و از گزارش‌های اولیه چنین برمی‌آید که گروه شبه نظامی حزب‌الله لبنان که از حمایت حکومت ایران برخوردار است، دو وزارتخانه را در دست گرفته و سایر وزارت‌خانه‌ها میان احزاب حامی نجیب میقاتی تقسیم شده است.

نخست‌وزیر لبنان پس از ارائه لیست به رئيس جمهور لبنان، گفت اکنون «زمان جنگ و جدل» نیست و باید همه برای جلوگیری از تشدید ناامیدی در این کشور تلاش کنند.

او با تایید مشکلات گسترده اقتصادی در لبنان، گفت: «سوخت نیست؛ دارو نیست و بانک مرکزی ذخیره ارزی ندارد، اما امیدواریم روند فروپاشی متوقف و لبنان به شکوفایی بازگردد».

آقای میقاتی با تاکید بر اینکه تلاش می‌کند با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی تعامل داشته باشد، گفت لبنان نیازمند کمک کشورهای عرب است و دست خود را به سوی آنها دراز می‌کند.

تشکیل کابینه لبنان به دلیل اختلافات عمیق میان جریان‌های مختلف سیاست این کشور معطل مانده ‌بود.

پس از انفجار بیروت، سعد حریری به عنوان نخست‌وزیر تعیین شد ولی موفق به تعیین دولت نشد و دو ماه پیش با تاکید بر اینکه گروه حزب‌الله لبنان مانع اصلی ناکامی او بود، استعفا داد. در این مدت امور لبنان توسط حسن دیاب به عنوان سرپرست موقت کابینه اداره می‌شد.

جوزپ بورل می‌گوید برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اقدامات تنبیهی علیه سیاستمداران لبنانی را در دستور کار قرار داده‌اند. بیشتر در این باره:

تهدید اتحادیه اروپا به تحریم سیاستمداران لبنانی که مانع تشکیل دولت هستند

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هفته گذشته در جریان سفر به بیروت و دیدار با رئیس جمهور و شماری از سیاستمداران لبنان، تهدید کرد که برخی سیاستمداران که مانع از تشکیل دولت جدید شوند، ممکن است هدف تحریم اتحادیه اروپا قرار گیرند.

نجیب میقاتی، سیاستمدار ثروتمند اهل سنت که ۶۷ ساله است، پیش از این هم سه سال نخست‌وزیر لبنان بوده است.

بحران سیاسی و اقتصادی لبنان از اواخر سال ۲۰۱۹ آغاز شد اما پس از انفجار بیروت عمیق‌تر شد. در جریان آن انفجار، بخشی از شهر بیروت ویران شد و هنوز بیش از ۳۰۰ هزار آواره آن انفجار اسکان دایم نیافته‌اند.

بحران لبنان که وخیم‌ترین شرایط این کشور از پس از جنگ‌های داخلی دهه هفتاد میلادی قرن بیستم است، در هفته‌های گذشته تشدید شده است.

لیره لبنان تا ۹۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و کمبود شدید انواع سوخت، دارو و کالاهای اساسی، در حالی که مردم پولی برای خرید ندارند، در کنار لزوم کمک به پناهجویان سوری و شرایط کرونا، لبنانی‌ها را به‌شدت ناامید کرده است. ذخیره ارزی بانک مرکزی لبنان نیز ته کشیده و رمقی برای مداخله این بانک در احیای ارزش لیر نمانده است.

حس نومیدی در میان لبنانی‌ها به حدی است که دیگر تاب و توانی در بین آن‌ها برای تظاهرات اعتراضی دیده نمی‌شود و صدها هزار جوان لبنانی در یک سال اخیر راهی اروپا شده‌اند.

پس از تشدید بحران سوخت در لبنان گروه حزب‌الله اعلام کرد که از ایران سوخت وارد می‌کند.

نخستین کشتی حامل سوخت ایران روز پنج‌شنبه ۱۱ شهریور وارد آب‌های سوریه در دریای مدیترانه شد و مقام‌های حزب‌الله از ارسال چهار کشتی حامل سوخت خبر داده‌اند.