۳۰ مهر ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

هزاران تونسی‌ در اعتراض به رهبر این کشور تظاهرات کردند

هزاران تونسی‌ در اعتراض به رهبر این کشور تظاهرات کردند تصویری از تظاهرات مخالفان قیس سعید که در تابستان انجام گرفت هزاران تن از شهروندان تونس روز یکشنبه ۱۸ مهر در اعتراض به اقدامات قیس سعید، رئیس جمهور تونس که تقریبا تمام قدرت را در این کشور در دست گرفته است، به خیابان‌‌های پایتخت آمدند. این تظاهرات یک هفته پس از تظاهرات چند هزار نفری هواداران آقای سعید انجام شد، امری که به نگرانی‌ها درباره پیامدهای شکاف روزافزون سیاسی در تونس دامن زده است. بر اساس گزارش‌ها، نیروهای پلیس حضور پرتعدادی در خیابان‌های مرکزی پایتخت داشتند، اما با این حال جز چند موردی که معترضان بطری‌های پلاستیکی پرتاب کردند، درگیری خاصی رخ نداد. بیشتر در این باره: رئیس جمهوری تونس تعلیق پارلمان این کشور را تمدید کرد خالد حیونی، وزیر کشور تونس، تاکید داشته که پلیس با معترضان از هر دو طیف به یکسان رفتار می‌کند. او اظهار داشت: «پلیس تونس در خدمت کل جمهور است و در هیچ منازعه سیاسی دخالت نمی‌کند.» قیس سعید تابستان امسال نخست وزیر تونس را برکنار کرد، پارلمان را به حالت تعلیق درآورد و امور اجرایی کشور را در دست گرفت، اقدامی ک..

هزاران تونسی‌ در اعتراض به رهبر این کشور تظاهرات کردند

تصویری از تظاهرات مخالفان قیس سعید که در تابستان انجام گرفت
تصویری از تظاهرات مخالفان قیس سعید که در تابستان انجام گرفت

هزاران تن از شهروندان تونس روز یکشنبه ۱۸ مهر در اعتراض به اقدامات قیس سعید، رئیس جمهور تونس که تقریبا تمام قدرت را در این کشور در دست گرفته است، به خیابان‌‌های پایتخت آمدند.

این تظاهرات یک هفته پس از تظاهرات چند هزار نفری هواداران آقای سعید انجام شد، امری که به نگرانی‌ها درباره پیامدهای شکاف روزافزون سیاسی در تونس دامن زده است.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای پلیس حضور پرتعدادی در خیابان‌های مرکزی پایتخت داشتند، اما با این حال جز چند موردی که معترضان بطری‌های پلاستیکی پرتاب کردند، درگیری خاصی رخ نداد.

قیس سعید، رئیس جمهوری تونس، گفته است که مداخله او برای نجات کشور ضرورت داشته است بیشتر در این باره:

رئیس جمهوری تونس تعلیق پارلمان این کشور را تمدید کرد

خالد حیونی، وزیر کشور تونس، تاکید داشته که پلیس با معترضان از هر دو طیف به یکسان رفتار می‌کند. او اظهار داشت: «پلیس تونس در خدمت کل جمهور است و در هیچ منازعه سیاسی دخالت نمی‌کند.»

قیس سعید تابستان امسال نخست وزیر تونس را برکنار کرد، پارلمان را به حالت تعلیق درآورد و امور اجرایی کشور را در دست گرفت، اقدامی که مخالفان از آن به عنوان کودتا نام می‌برند. او ماه گذشته نیز بسیاری از موارد تصریح شده در قانون اساسی را لغو کرد و گفت که کمیته‌ای را برای اصلاح قانون اساسی تعیین می‌کند و این مدت نیز می‌تواند با استفاده از فرامین ویژه حکمرانی کند.

مداخله آقای سعید پس از سال‌ها رکود اقتصادی و بن‌بست سیاسی در تونس با موافقت طیف‌هایی از مردم این کشور همراه بود، با این حال تردیدهایی را نیز درباره سرنوشت دستاوردهای دموکراتیک انقلاب مردم تونس در سال ۲۰۱۱ به وجود آورده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن