۳۱ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

هشدار دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به خطر «فروپاشی اقتصادی» و مرگ میلیون‌ها انسان در افغانستان  

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه از جامعه بین‌المللی خواست که با طالبان گفت‌وگو کنند و هشدار داد که باید از «فروپاشی اقتصادی» و احتمال مرگ میلیون‌ها نفر در افغانستان جلوگیری کرد. او با اشاره به لزوم برقراری دیالوگ با طالبان، تأکید کرد که این گفت‌وگوها باید با حفظ اصول، یعنی همبستگی با مردم افغانستان، انجام گیرد. آنتونیو گوترش در ادامه افزود: «وظیفه ما این است که همبستگی خود را با مردمی که‌ به شدت رنج می‌برند - جایی که میلیون‌ها نفر در خطر مرگ از گرسنگی هستند - گسترش دهیم.» دبیر کل سازمان ملل متحد با اشاره به این که «هیچ‌ تضمینی» درباره نتیجه گفت‌وگو با طالبان وجود ندارد، گفت: «اگر ما می‌خواهیم افغانستان مرکز تروریسم نباشد، اگر می‌خواهیم زنان و دختران تمام حقوق بدست آمده در طول این مدت را از دست ندهند، اگر می‌خواهیم که اقوام مختلف احساس کنند که نماینده‌ای دارند، گفت‌و‌گو ضروری است.» آقای گوترش در ادامه افزود که در صورت ایجاد شرایط مناسب، ممکن است به افغانستان سفر کند. او با اشاره به این که سازمان ملل متحد خواستار استقرار «یک دولت فراگیر» با شرکت تمامی..

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه از جامعه بین‌المللی خواست که با طالبان گفت‌وگو کنند و هشدار داد که باید از «فروپاشی اقتصادی» و احتمال مرگ میلیون‌ها نفر در افغانستان جلوگیری کرد.

او با اشاره به لزوم برقراری دیالوگ با طالبان، تأکید کرد که این گفت‌وگوها باید با حفظ اصول، یعنی همبستگی با مردم افغانستان، انجام گیرد. آنتونیو گوترش در ادامه افزود: «وظیفه ما این است که همبستگی خود را با مردمی که‌ به شدت رنج می‌برند – جایی که میلیون‌ها نفر در خطر مرگ از گرسنگی هستند – گسترش دهیم.»

دبیر کل سازمان ملل متحد با اشاره به این که «هیچ‌ تضمینی» درباره نتیجه گفت‌وگو با طالبان وجود ندارد، گفت: «اگر ما می‌خواهیم افغانستان مرکز تروریسم نباشد، اگر می‌خواهیم زنان و دختران تمام حقوق بدست آمده در طول این مدت را از دست ندهند، اگر می‌خواهیم که اقوام مختلف احساس کنند که نماینده‌ای دارند، گفت‌و‌گو ضروری است.»

آقای گوترش در ادامه افزود که در صورت ایجاد شرایط مناسب، ممکن است به افغانستان سفر کند. او با اشاره به این که سازمان ملل متحد خواستار استقرار «یک دولت فراگیر» با شرکت تمامی بخش‌های جامعه افغانستان است، گفت که اسامی اعضای دولتی که چند روز پیش اعلام شد، چنین تصوری را ایجاد نمی‌کند.

آنتونیو گوترش بر اهمیت احترام به حقوق بشر، زنان، و دختران تأکید کرد، و گفت که افغانستان نباید به پایگاهی برای تروریسم تبدیل شود، و طالبان باید در مبارزه با مواد مخدر با جامعه جهانی همکاری کنند.

The United Nations Security Council meets regarding the situation in Afghanistan in at the United Nations in New York Cityپیام آمریکا به طالبان: مشروعیت و حمایت را «باید به دست آورد»مشاور ارشد در امور ویژه سیاسی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۱۸ شهریور در نشست شورای امنیت برای بررسی تحولات افغانستان، خطاب به رهبران گروه طالبان که قدرت را در آن کشور به دست گرفته‌اند گفت هرگونه مشروعیت و حمایت را باید کسب کرد.