۲۹ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

هشدار دبیر کل ناتو در مورد سیاست دفاعی مشترک اتحادیه اروپا: «موازی‌کاری» ممکن نیست

هشدار دبیر کل ناتو در مورد سیاست دفاعی مشترک اتحادیه اروپا: «موازی‌کاری» ممکن نیست ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، روز جمعه ۱۲ شهریور گفت که از برنامه‌های اتحادیه اروپا برای ایجاد یک سیاست دفاعی مشترک حمایت می‌کند اما در مورد تشکیل هرگونه «نیروی واکنش سریع» و احتمالِ «موازی‌کاری» با عملیات شرکای ناتو هشدار داد. آقای استولتنبرگ در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز ضمن اشاره به مسئله «کمبود منابع» تصریح کرد ناتو از تلاش‌های اتحادیه اروپا در زمینه توسعه دفاع مشترک استقبال می‌کند اما نمی‌تواند به جایگزینی برای ناتو مبدل شود. به دنبال خروج آشفته غرب از افغانستان، دو مقام ارشد اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۱۱ شهریور بر لزوم تشکیل یک «نیروی واکنش سریع اروپایی» برای مداخله نظامی در سراسر جهان تاکید کردند. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، موسوم به ناتو، ائتلاف نظامی ۳۰ کشور است و مهم‌ترین بند اساس‌نامه آن این است که اگر یک عضو مورد تهاجم نظامی قرار گرفت، دیگر اعضا موظف به دفاع از آن کشور هستند. در بند دهم اساسنامه این سازمان اشاره شده است که عضویت در این سازمان تنها حق کشورهای ار..

هشدار دبیر کل ناتو در مورد سیاست دفاعی مشترک اتحادیه اروپا: «موازی‌کاری» ممکن نیست

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، روز جمعه ۱۲ شهریور گفت که از برنامه‌های اتحادیه اروپا برای ایجاد یک سیاست دفاعی مشترک حمایت می‌کند اما در مورد تشکیل هرگونه «نیروی واکنش سریع» و احتمالِ «موازی‌کاری» با عملیات شرکای ناتو هشدار داد.

آقای استولتنبرگ در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز ضمن اشاره به مسئله «کمبود منابع» تصریح کرد ناتو از تلاش‌های اتحادیه اروپا در زمینه توسعه دفاع مشترک استقبال می‌کند اما نمی‌تواند به جایگزینی برای ناتو مبدل شود.

به دنبال خروج آشفته غرب از افغانستان، دو مقام ارشد اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۱۱ شهریور بر لزوم تشکیل یک «نیروی واکنش سریع اروپایی» برای مداخله نظامی در سراسر جهان تاکید کردند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، موسوم به ناتو، ائتلاف نظامی ۳۰ کشور است و مهم‌ترین بند اساس‌نامه آن این است که اگر یک عضو مورد تهاجم نظامی قرار گرفت، دیگر اعضا موظف به دفاع از آن کشور هستند. در بند دهم اساسنامه این سازمان اشاره شده است که عضویت در این سازمان تنها حق کشورهای اروپایی و آمریکا است.

اتحادیه اروپا که اغلب کشورهای عضو آن در ناتو نیز حضور دارند، ایجاد یک «نیروی ورود اولیه» متشکل از پنج‌هزار نیروی نظامی را گامی ضروری در راستای کاهش وابستگی به ایالات متحده دانسته است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن