۶ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

هشدار درباره شکل‌گیری بحران جدید انسانی در افغانستان: ۲۷۰ هزار نفر دیگر آواره شدند

هشدار درباره شکل‌گیری بحران جدید انسانی در افغانستان: ۲۷۰ هزار نفر دیگر آواره شدند کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روز سه‌شنبه ۲۲ تیرماه اعلام کرد که با اوج‌گیری خشونت‌ها در سراسر افغانستان در پی حملات گسترده طالبان، اغلب مردم این کشور در آستانه آوارگی و فرار از خانه و کاشانه خود قرار دارند. بنابر برآوردهای این نهاد سازمان ملل، از آغاز سال میلادی جدید، یعنی در حدود شش ماه و اندی، ۲۷۰ هزار افغانستانی غیرنظامی دیگر در این کشور آواره شده‌اند و با در نظر گرفتن جمعیت آواره پیشین، در حال حاضر، شمار آوارگان این کشور به بیش از سه و نیم میلیون نفر می‌رسد. بابر بلوچ، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان، در جریان برگزاری یک نشست خبری در ژنو گفت که افغانستان بر لبه پرتگاه یک بحران انسانی دیگر قرار گرفته است اما از این بحران می‌توان جلوگیری کرد. به گفته این سخنگو، طی سه ماهه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۲۰، شمار تلفات غیرنظامیان در این کشور ۲۹ درصد افزایش یافته است. رقم قابل توجهی از جان‌باختگان را کودکان و زنان تشکیل می‌دهند. گزارش‌ها حاکی است که نبود امنیت، اخاذی و زور..

هشدار درباره شکل‌گیری بحران جدید انسانی در افغانستان: ۲۷۰ هزار نفر دیگر آواره شدند

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روز سه‌شنبه ۲۲ تیرماه اعلام کرد که با اوج‌گیری خشونت‌ها در سراسر افغانستان در پی حملات گسترده طالبان، اغلب مردم این کشور در آستانه آوارگی و فرار از خانه و کاشانه خود قرار دارند.

بنابر برآوردهای این نهاد سازمان ملل، از آغاز سال میلادی جدید، یعنی در حدود شش ماه و اندی، ۲۷۰ هزار افغانستانی غیرنظامی دیگر در این کشور آواره شده‌اند و با در نظر گرفتن جمعیت آواره پیشین، در حال حاضر، شمار آوارگان این کشور به بیش از سه و نیم میلیون نفر می‌رسد.

بابر بلوچ، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان، در جریان برگزاری یک نشست خبری در ژنو گفت که افغانستان بر لبه پرتگاه یک بحران انسانی دیگر قرار گرفته است اما از این بحران می‌توان جلوگیری کرد.

به گفته این سخنگو، طی سه ماهه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۲۰، شمار تلفات غیرنظامیان در این کشور ۲۹ درصد افزایش یافته است. رقم قابل توجهی از جان‌باختگان را کودکان و زنان تشکیل می‌دهند.

گزارش‌ها حاکی است که نبود امنیت، اخاذی و زورگیری گروه‌های مسلح غیر دولتی، افزایش انفجارهای کنار جاده‌ای، نبود درآمد و قطع خدمات اجتماعی به آوارگی شهروندان افغانستانی دامن زده است.

بابر بلوچ تاکید کرد تداوم کوتاهی در دستیابی به توافق صلح و ریشه‌کن کردن خشونت جاری منجر به آوارگی‌های بیشتر در خود افغانستان و نیز کشورهای همسایه و فراتر از آن خواهد شد.

بیشتر در این باره:

فرمانده ارتش ایران در بازدید از نقطه صفر مرزی با افغانستان: هیچ نگرانی وجود ندارد

او از جامعه بین‌المللی خواست تا در حمایت از دولت افغانستان و مردم این سرزمین گام پیش بگذارد.

مذاکرات صلح بین طالبان و حکومت افغانستان از چند ماه پیش به بن‌بست رسیده است و طالبان همچنان در حال پیشروی در مناطق روستایی مختلف این کشور است.

طالبان طی دو ماه اخیر و در آستانه خروج نیروهای خارجی که قرار است تا اوایل سپتامبر تکمیل شود بخش گسترده‌ای از خاک افغانستان را تصرف کرده است. افراد طالبان در حال حاضر بیش از یک سوم از ۴۲۱ وُلسوالی‌ها (شهرستان‌ها) و مراکز شهرستان افغانستان را در تصرف خود دارند.

در همین حال نادر نادری، یکی از مذاکره‌کنندگان دولت افغانستان با طالبان روز پنجشنبه، ۲۴ تیر گفته است که طالبان در ازای آزادی ۷ هزار زندانی این گروه پیشنهاد آتش‌بس سه ماهه داده است.

آقای نادری در حالی که این خواسته را «بزرگ» خوانده، هم‌چنین گفته است که از خواسته‌های دیگر این گروه، حذف نام رهبران آن از فهرست سیاه سازمان ملل است.

دولت افغانستان تاکنون واکنشی به این درخواست‌ها گروه طالبان نداده است.

از سوی دیگر، قرار است روز جمعه یک هیئت عالی‌رتبه دولت افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان به دوحه برود. کشورهای غربی از هر دو طرف خواسته‌اند مذاکره برای مشارکت در قدرت را از سر بگیرند.

زیرساخت‌های حیاتی افغانستان آماج حملات طالبان

طی دو ماه گذشته که پیشروی‌های طالبان در خاک افغانستان رو به افزایش گذاشته است، زیرساخت‌های اساسی از جمله بخش فناوری اطلاعات هدف مکرر حملات این گروه قرار گرفته‌اند.

بخش فناوری اطلاعات افغانستان، از معدود پروژه‌های موفق عمرانی در این کشور جنگ‌زده است که اکنون با ادامه درگیری‌ها تهدید شده است.

کمتر از دو هفته پیش، پیکارجویان طالبان سیستم‌های فیبر نوری و تجهیزات مخابراتی مربوط به آن را در اسلام‌قلعه ولایت هرات، گذرگاه تجاری هم‌مرز با ایران، منفجر کردند.

بر اساس گزارشی که آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا معروف به یواِس‌اِید در سال ۲۰۱۲ منتشر كرد، حوزه مخابرات با درآمد متوسط سالانه ۱۳۹.۶ ميليون دلار به يكی از بزرگ‌ترين بخش‌های درآمدزا در افغانستان مبدل شده بود كه بيش از ۱۲ درصد درآمد دولت را شامل می‌شد.

با وجود این، ظرفیت یاد شده با گسترش درگیری‌ها در افغانستان همزمان با خروج نیروهای آمریکایی و ناتو، به‌سرعت در حال از بین رفتن است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز، الجزیره و وب‌سایت کمیساریای عالی سازمان ملل و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ پ.پ